Kauno daugiabučio laiptinėje užfiksuota didelė gyvsidabrio garų koncentracija. Manoma, kad bandyta apnuodyti vieno buto gyventojus. Visuomenės sveikatos centras į kauniečių pagalbos šauksmą reagavo labai neskubiai – tik po paros.
Slėptuvė durų spynose
Daugiabutis namas A.Ramanausko-Vanago gatvėje vakar pasitiko atlapotais laiptinės langais. Jie buvo atplėšti užvakar, pirmadienį, kai pagaliau, po bemaž savaitės, atėjo atsakymas iš Visuomenės sveikatos centro, teigiantis, kad šiame name papilto gyvsidabrio garų koncentracija laiptinėje prie vieno buto durų viršija leidžiamą normą 50 kartų.
Ar gyvsidabrio karoliukai buvo skirti apnuodyti, o gal – nunuodyti kauniečių šeimą? Tai aiškinsis tyrėjai. Kol kas oficialūs įtarimai dar nepareikšti.
Nustatyta, kad gyvsidabrio kažkas įpylė į 37-ojo buto lauko durų spynas. Iš durų išimtos dvi spynos ir prie durų buvęs kilimėlis sudėti į plastikinius maišus ir išvežti į „Kauno švaros“ pavojingų atliekų konteinerį.
Buto, prie kurio nustatyta padidėjusi toksinių garų koncentracija, durys vakar dar nebuvo pakeistos, nesumontuotos ir naujos spynos.
„Užeikite, jei nebijote apsinuodyti“, – „Kauno dienos“ žurnalistus pakvietė buto šeimininkė Regina Arieškienė.
Specialistai tikrinti neskubėjo
Moteris papasakojo, kad blizgančius rutuliukus pastebėjo praėjusią savaitę rakindama buto duris. Iš pradžių R.Arieškienė pamanė, kad kažkas į spyną įspraudė papuošalą.
Ėmusi apžiūrinėti atidžiau, ji pastėro – tai buvo apie centimetro skersmens gyvsidabrio lašai, o kilimėlis prie durų buto viduje, koridoriuje, nuo gyvsidabrio – net permirkęs.
R.Arieškienė sakė iškart informavusi specialiąsias tarnybas apie gyvsidabrį, tačiau Visuomenės sveikatos centro specialistai matuoti kenksmingų garų koncentraciją atvyko tik po paros.
Paštu siųstas Visuomenės sveikatos centro atsakymas R.Arieškienę pasiekė po savaitės – užvakar, rugsėjo 17 d.
Pasiūlė laikinai išsikelti
„Mums pranešė, kad gyvsidabrio garų koncentracija 50 kartų viršijo leistiną normą“, – teigė moteris.
„Nuodijami gyvsidabrio gyvenome nuo praėjusio trečiadienio. Kai išardę spynas radome dar gyvsidabrio, mums pasiūlė laikinai išsikelti iš buto“, – pasakojo R.Arieškienė.
Kauno savivaldybės atstovai moteriai pasiūlė apsigyventi bendrabutyje Partizanų g. 5, o jos vyrui – nakvynės namuose R.Kalantos g.
„Kokia prasmė mums kraustytis, kai dabar jau viską išvalė, o kol išvalė, beveik savaitę gyvenome gyvsidabrio garuose“, – nusiraminti negalėjo R.Arieškienė.
Nesantaiką pasėjo remontas
Kas ir kodėl galėjo griebtis tokios pavojingos, gresiančios tragiškais padariniais svaikatai ar net gyvybei akcijos – nuodyti gyvsidabriu?
37-ojo buto, kurio durų spynoje rasta nuodų, šeimininkė R.Arieškienė mano, kad tai gali būti buvusio namo bendrijos pirmininko kerštas.
„Viskas prasidėjo ne vakar“, – tarė R.Arieškienė. Moteris atsinešė šūsnį popierių. Tai – nuo 2009 m. surinkti skundai, atsakymai į skundus, kiti dokumentai.
Kai namo bendrijos pirmininku buvo išrinktas vienas gyventojas, R.Arieškienės teigimu, nesantaika su šiuo vyru prasidėjo nuo jos buto remonto.
„Jam nepatiko, kad mes pasidarėme remontą, – aiškino moteris. – Pirmininkui užkliuvo radiatoriai, keraminėmis plytelėmis uždengti vamzdžiai.“
Be to, pasak R.Arieškienės, pirmininkas įtarė vandens ir šilumos vagystes. Patikrinus R.Arieškienės butą, ekspertai nieko panašaus nenustatė. Nesulaukęs dalies namo gyventojų pritarimo, namo bendrijos pirmininkas atsistatydino iš pareigų.
Keisti incidentai
Tada prasidėjo keistoki incidentai – pavyzdžiui, R.Arieškienės automobilis buvo aplietas laku.
„Mes niekur nesikreipėme. Laikėmės nuostatos, kad kvailiui reikia duoti kelią“, – sakė moteris.
Dar prieš incidentą su gyvsidabriu R.Arieškienė gavo kvietimą į policiją.
Ten kaunietė sužinojo, kad virš jos gyvenantis buvęs namo bendrijos pirmininkas ją kaltina nuodijimu. Esą ji yra įsirengusi specialų vamzdį ir naktimis į jo butą leidžia nuodingas dujas.
Kaimynas – chemikas
R.Arieškienė sakė mananti, kad nuodingos medžiagos į spyną ir visur aplinkui pripylė buvęs namo bendrijos pirmininkas.
Vyras policijai neprisipažino tai padaręs. Pareigūnai, buvusiam namo bendrijos pirmininkui priklausančiose patalpose ieškoję gyvsidabrio, šios medžiagos nerado.
Jo buto virtuvėje užfiksuotas pavojingai padidėjęs gyvsidabrio garų kiekis.
„Jis yra chemikas, anksčiau dirbo Kauno temofikacinėje elektrinėje. Jo namuose pilna visokių prietaisėlių, kuriuose yra arba bent jau buvo gyvsidabrio“, – išsakė savo versiją R.Arieškienė.
Durų neatidarė
Kai buvusį namo bendrijos pirmininką nutarė aplankyti „Kauno diena“, vyras nebuvo svetingai nusiteikęs.
Jo buto langai buvo plačiai praverti, tačiau durų šeimininkas neatidarė.
Apie nuodijimą gyvsidabriu vakar jau žinojo ne tik laiptinės, kurioje įvyko incidentas, o ir kitų laiptinių gyventojai.
Žmonės svarstė apie tai, kiek saugu gyventi daugiabutyje, kai nuodytojas – galbūt buvęs namo bendrijos pirmininkas, kuris greičiausiai prieina prie visų vandentiekio mazgų.
Vertina prieštaringai
Namo gyventoja Janina L. atsiduso išgirdusi „Kauno dienos“ klausimą apie buvusį bendrijos pirmininką: „Savotiškas žmogus, užsidaręs. Jis visuose įžvelgia kažką negero, pikto.“ Taip apibūdindama kaimyną moteris įžvelgė ir galbūt kokios nors ligos užuomazgų.
Kiti kaimynai buvusį bendrijos pirmininką gyrė už reiklumą tvarkai. „Jis reiklus žmogus, tačiau jeigu jau kas nors nesutinka su jo nuomone, tai tada barasi“, – pasakojo namo gyventoja Zita T.
Dabar namo bendrijos pirmininko pareigas einantis Aleksas Daukša pirmtaką apibūdino kritiškai. Esą nedaug name likę gyventojų, su kuriais buvęs pirmininkas gražiai sutaria.
A.Daukša neabejojo, kad gauti gyvsidabrio įtarinėjamam vyrui nėra problema. „Jis buvo įkūręs firmą ir prekiavo senais rusiškais prietaisais, kuriuose yra gyvsidabrio“, – aiškino pirmininkas.
Labai pavojinga sveikatai
Visuomenės sveikatos centras jau šiandien turėtų gauti paskutiniuosius nuodingos medžiagos koncentracijos tyrimo rezultatus.
„Kad ir kokia būtų gyvsidabrio garų koncentracija, tai turi įtakos žmogaus sveikatai“, – aiškino Kauno visuomenės sveikatos centro Sveikatos saugos skyriaus vedėja Asta Liubinaitė.
Specialistė pasakojo, kad apsinuodijus gyvsidabriu gali skaudėti ir svaigti galva, pykinti, žmogus gali vemti. Nuo stipresnės koncentracijos gali prasidėti plaučių pažeidimas, lėtinis apsinuodijimas.
Visuomenės sveikatos centro specialistai rekomendavo ugniagesiams dar kartą išvalyti patalpas nuo nuodingos medžiagos.
Kauno vyriausiojo policijos komisariato atstovas spaudai Kęstutis Kasciukevičius informavo, kad įtarimai dėl užteršimo nuodinga medžiaga kol kas niekam nepareikšti.
Naujausi komentarai