Kauno rajono kiaulių augintojai tiki, kad pavojingas gripas Lietuvos nepasieks. Imtasi visų atsargumo priemonių: į fermas neįleidžiami pašaliniai asmenys, pasirengta ir dezinfekcijai.
Pranešė elektroniniu paštu
Kauno apskrities Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai perspėjo ūkininkus ir pramoninių kompleksų vadovus apie sugriežtintas sanitarijos ir higienos priemones. Tarnybos inspektoriai pradėjo dažniau tikrinti kiaulių fermas. Nepaisydami padidėjusios rizikos, veterinarijos specialistai padėties nedramatizuoja.
"Daugelyje kiaulių ūkių gyvuliai nėra vakcinuojami. Tai yra ūkininkų apsisprendimo reikalas. Svarbiausia, kad fermose būtų įrengta gera ventiliacija, dezinfekciniai barjerai. Reikia kiaules tinkamai šerti, neleisti užeiti bet kam į fermą. Nuo šių dalykų priklauso atsparumas ligai", – pasakojo Kauno apskrities Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyrius vedėja Diana Šutovienė.
Veterinarijos specialistė teigė, kad ūkininkams apie padidėjusį pavojų paskelbė ne tik per spaudą, bet informavo ir asmeniškai – elektroniniu paštu. Pasak D.Šutovienės, visi Kauno rajone patikrinti ūkiai, atitinka veterinarijos tarnybos keliamus reikalavimus.
"Ūkininkai įspėti, kad pastebėję sunegalavusias kiaules ar joms pradėjus gaišti, praneštų tarnybos specialistams. Kol kas nerimą keliančių signalų nebuvo", – pastebėjo D.Šutovienė.
D.Šutovienė teigė, kad daugiausia dėmesio skiriama didžiosioms kiaulių fermoms. Jų Kauno rajone yra keturios. Jose auginama po kelis tūkstančius kiaulių.
Pašaliniai nėra pageidaujami
Kauno rajone kiaules auginantys verslininkai ir ūkininkai atsargumo priemonių ėmėsi vos gavę pranešimus apie didėjančią kiaulių gripo riziką.
"Papildomai sugriežtinome kontrolę, kad būtų kuo mažiau sąlyčio su gamta. Pašalinių niekada neleisdavome į fermas, tačiau pastaruoju metu dar labiau sugriežtinome savų darbuotojų dezinfekciją. Dabar laukiame, kas bus toliau", – pasakojo kiaulių auginimu ir mėsos perdirbimu užsiimančios bendrovės "Švaistūnas" vadovas Valdemaras Mikučionis.
Verslininkas pastaruoju metu atidžiai stebi, kaip kiaulių gripas plinta pasaulyje ir kokia padėtis klostosi Lietuvoje. Nuo to, ar virusas pasieks Lietuvą, priklausys ir mėsos pardavimai.
"Mėsos pramonėje dirbame ne pirmus metus. Esame įpratę prie panašių situacijų. Pergyvenome ir kempinligę, ir vištų gripą. Visą laiką kažkokie įvykiai įneša sumaištį į normalų gyvenimą. Tokiais atvejais mėsos vartojimas sumažėja, žmonės tampa intuityviai atsargesni", – pasakojo V.Mikučionis.
"Švaistūno" vadovas padėties nedramatizuoja ir tiki, kad nuo pavojingo viruso lietuviams pavyks apsisaugoti.
"Kol kas padėtį vertiname optimistiškai, Lietuvos veterinarijos tarnybos dirba gerai. Jais pasitikime. Tuo labiau kad Lietuva apsisaugojo nuo paukščių gripo. Liga ateina iš toli, atstumai dideli, galbūt nepalies mūsų", – vylėsi V.Mikučionis.
Fermose – atsargumo priemonės
Kauno rajone, Gaižėnų kaime, "Švaistūno" kiaulių fermoje, kur auginama per 6 tūkst. kiaulių, pastarosiomis dienomis juntamas didesnis dėmesys.
Fermos vartai yra rakinami. Taip bandoma išvengti bet kokios nereikalingos rizikos. Pašaliniai žmonės gali atnešti nepageidaujamų ligų.
Žurnalistus pasitikusi fermos vadovė Rūta Stadulienė iš anksto perspėjo, kad teks ne tik apsirengti specialią aprangą, užsidėti kaukes ant veidų, bet ir užsiregistruoti žurnale.
Klusniai įvykdome visus paliepimus ir patraukiame pasidairyti į aptvarus. Pakeliui R.Stadulienė pasakojo, kad fermos darbuotojai atsargumo priemonių ėmėsi gavę Maisto ir veterinarijos tarnybos pranešimus apie padidėjusį kiaulių gripo pavojų. Tačiau dauguma fermos darbuotojų skeptiškai vertina galimybę, kad pasaulį įbauginusia liga galima užsikrėsti nuo Lietuvoje užaugintų kiaulių.
"Ne kiaulės kaltos, kad virusas plinta, o žmonės. Nesame meksikiečiai, kurie kiaules augina dideliais kiekiais. Laikantis kiaulių laikymo taisyklių, viruso Lietuvoje pavyks išvengti. Žinoma, reikia imtis atsargumo priemonių, tačiau nereikia panikuoti", – pastebėjo "Švaistūno" bendrovės direktoriaus pavaduotoja R.Stadulienė.
Fermoje sutikta kiaulių aptvarus prižiūrėjusi darbuotoja šiek tiek baiminasi kiaulių gripo. "Žiūriu per televiziją žinias ir darosi baisu. Bijau, kad netyčia liga gali ir pas mus užklysti, todėl save prisižiūriu labiau. Rytais prieš pradėdama dirbti einu į darbe esantį dušą, o ir svetimi pas mus į fermą lengvai neįeis", – pasakojo fermos darbuotoja Valerija Stankevičienė.
Naujausi komentarai