Miesto taryba vakar ėmėsi svarstyti, ar pratęsti Vilniaus šilumos tinklų nuomos sutartį su bendrove "Dalkia".
Laukia milijoninės išlaidos
Greičiausiai "Vilniaus energija" dar artimiausių 20 metų gyventojams tieks šildymą ir karštą vandenį. Mat būtent tokiam laikotarpiui gali būti pratęsta pakoreguota šilumos tinklų nuomos sutartis su bendrovės steigėja – "Dalkia". Esą tik per tiek laiko bendrovė galės susigrąžinti planuojamas investicijas į biokuro sistemos įrengimą. Ši "Dalkiai" turėtų atsieiti apie 850 mln. litų. Pati savivaldybė tokių investicijų ant savo pečių užsikrauti nepajėgia.
Pagal ES direktyvas visos šalys narės, ir Lietuva, turėtų iki 2020 m. pereiti prie biokuro. Iš viso energijos gamybai naudojamo kuro biokuras turėtų sudaryti ne mažiau kaip 23 proc. Tačiau Vilniaus miesto taryba dar 2008 m. išsikėlė tikslą iki 2012 m. šilumos gamybai sunaudoti ne mažiau nei 70 proc. biokuro.
Neinvestuojant į biokurą, jau dabar tektų ieškoti 1,2 mlrd. litų moderniems filtrams įrengti. Mat nuo 2016 m. įsigalios kita ES direktyva, gerokai apribosianti išmetamų į aplinką teršalų koncentracijos kiekį. Pavyzdžiui, vien Vilniaus 2-ojoje termofikacinėje elektrinėje deginant dujas išsiskirianti azoto oksidų koncentracija privalės sumažėti 3 kartus, deginat mazutą – ir 4,6 karto, o sieros oksidų – ir 20 kartų.
Biokuras atpigintų šildymą
Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai apskaičiavo, kad teršalus valančius filtrus įrengti užtruktų 12 metų ir tik išpūstų vilniečiams šilumos kainą. Mat prie dabartinio tarifo už šildymą dar būtų pridedama ir ši 1,2 mlrd. litų atsieisianti investicija. Preliminariai apskaičiuota, kad šildymas vartotojams dėl to pabrangtų 34,6 proc.
Dėl to Vilniaus valdžia gręžiasi į biokuro naudojimą. Kitaip tariant, gaminant šilumą vietoj gamtinių dujų būtų galima deginti komunalines atliekas, apdorotą dumblą, medžio atliekas ir kitas panašias medžiagas, kurios kainuoja pigiau. Tinkamus biokurui katilus bendrovė "Dalkia" galėtų pastatyti etapais, nepertraukdama šilumos gamybos proceso, iki 2015 m.
Įrenginiai ir jų statyba atsieitų apie 850 mln. litų, tačiau dėl šios investicijos gyventojams šiluma preliminariai atpigtų 2,3 proc. Mat biokuras gerokai pigesnis nei gamtinės dujos, tad bendrovės sąnaudos šilumos ir karšto vandens gamybai sumažėtų, o tai nulemtų ir šilumos bei karšto vandens tarifo dydį gyventojams.
Opozicija priešinasi
Jeigu prancūzų bendrovė "Dalkia" investuotų į biokuro įrenginius, šiai savivaldybė turėtų pratęsti šilumos ūkio nuomos sutartį dar 20 metų. Apskaičiuota, kad per tiek laiko bendrovė galėtų susigrąžinti investicijas. "Dalkia" Vilniaus šilumos ūkį išsinuomojo 2002 m. Sutartis buvo sudaryta 15 metų ir ji baigiasi 2017 m. ES direktyvos įsigalios jau nuo 2016-ųjų.
Tačiau opozicijai pasirodė, kad nei ES direktyvos, nei savivaldybės lėšų stoka nėra pakankamas argumentas, kad sutartis su "Dalkia" būtų pratęsta 20 metų.
"Tai savotiškas Vilniaus tarybos narių ir vilniečių šantažas: jeigu neklausysite mūsų, tai bus jums, broliukai, blogai. Nereikia mūsų klaidinti, tokios direktyvos (dėl teršalų ribojimo) nėra. Kol tos institucijos nėra priėmusios jos, nereikia sakyti, kad ji priimta ir mes esame ant mirties slenksčio", – klausimo projektą peikė opozicinės Liberalų sąjūdžio partijos frakcijos narys Algirdas Gricius.
Jo pastaba išvedė iš kantrybės konservatorių Vidą Urbonavičių. Šis prarado savitvardą ir oponentui tėškė į akis, kad A.Gricius per šią kadenciją, tiek vadovaujant Tvarkos ir teisingumo partijai, tiek dabar, valdant konservatoriams, nieko dora miesto labui taip ir nenuveikė.
Dėl direktyvos argumentų pažėrė savivaldybės Teisės departamento direktorius Egidijus Vilkickas.
"Direktyvos yra priėmimo stadijos, ir ši stadija – paskutinė. Direktyvos bus priimtos artimiausiais mėnesiais. Jau pagal šiuo metu galiojančias direktyvas taršos reikalavimai pakankamai griežti, o mes juos turėsime dar griežtinti. Iš jų išplaukia tokia situacija, kad Vilniaus elektrinės, jeigu jos nebus modernizuotos, bus uždarytos", – dėmesį atkreipė E.Vilkickas.
Išklausiusi argumentus taryba valdančiosios koalicijos narių balsais pritarė projekto pateikimui. Jis bus diskutuojamas 2–4 savaites savivaldybės komitetuose ir tik paskui planuojama priimti sprendimą dėl sutarties pratęsimo.
Naujausi komentarai