Su primestais daugiabučių administratoriais bergždžiai kovoję gyventojai nuo šių metų gali daug lengviau nusimesti nepageidaujamą jungą. Kauniečiai patys spręs, kam ir kiek mokėti. Administratoriai priversti kilti į kovą dėl daugiabučių.
Žmonės rinksis patys
Kauno savivaldybės nuožiūra paskirtą daugiabučio administratorių galima buvo pakeisti ir pernai, tačiau šia teise kauniečiai nėra pasinaudoję. Administratoriaus nušalinimo procedūra buvo sudėtinga. Be to, nušalinus administratorių, buvo galima nuo vilko užšokti ant meškos, nes kitą pastato prižiūrėtoją ir vėl turėdavo skirti savivaldybė.
Nuo šių metų administratorius skirs ne savivaldybės, o pasirinks patys žmonės.
„Savivaldybės organizuos butų savininkų susirinkimus, kurių metu ir bus pasirenkami administratoriai penkerių metų laikotarpiui. Jei pasirinktasis administratorius netiks, gyventojai jį bet kada galės pakeisti kitu“, – aiškino Aplinkos ministerijos Statybos ir būsto departamento Būsto skyriaus vedėjos pavaduotojas Ramūnas Šveikauskas.
Permainos reiškia tai, kad iš daugiabučių administravimo gyvenančios bendrovės nuo šiol sieks ne savivaldybės ar jos tarnautojų, o kiekvieno konkretaus namo gyventojų palankumo.
„Iki šiol savivaldybė organizuodavo viešuosius pirkimus ir teritoriniu principu paskirdavo tą administratorių, kuris siūlydavo pigiausias paslaugas, o dabar žmonės galės rinktis nebūtinai pigiausiai, bet geriausiai dirbantį arba gražiausiai kalbantį“, – aiškino Kauno savivaldybės Gyvenamojo fondo administravimo skyriaus Administravimo poskyrio vedėjas Algimantas Andriulevičius.
Pyragą raiko trise
Maždaug pusė Kauno daugiabučių glaudžiasi po daugiabučių namų savininkų bendrijų sparnu arba yra prižiūrimi jungtinės veiklos sutarties principais. Kitai daliai daugiabučių priskirti savivaldybės parinkti administratoriai.
Galima sakyti, kad šį pyragą yra pasidalijusios trys jėgos: „City Service“ įmonių grupei priklausančios bendrovės, pernai privatizuota „Būsto valda“ ir savivaldybės kontroliuojamas „Kauno komunalinis ir butų ūkis“ (buvęs „Panemunės butų ūkis“).
Šių bendrovių atstovai įsitikinę, kad ir toliau trijulė Kaune dominuos, tačiau neabejoja, kad atsiras ir naujų jėgų, siekiančių atsiriekti bent menką rinkos dalį.
„Žinau, kad yra įmonių, kurios jau pasiruošusios ateiti į rinką, tik laukia, kada Vyriausybė patvirtins administratorių skyrimo tvarką“, – sakė „Būsto valdos“ atstovas Jevgenijus Sakovskis.
Pagal nuo sausio 1 d. Civiliniame kodekse įsigaliojusius pakeitimus, administratorius pasirenka patys gyventojai, tačiau Vyriausybė dar nespėjo patvirtinti kelių svarbių dokumentų, be kurių naująją tvarką galima laikyti dar nefunkcionuojančia. Nebejojama, kad reikiami dokumentai Vyriausybės bus patvirtinti artimiausiu metu. Tada ir paaiškės, kiek dalyvių yra pasiruošę peštis dėl daugiabučių.
Gąsdina verteivomis
J.Sakovskis pasakojo girdėjęs, kad konkurentai jau naudoja nešvarius daugiabučių gyventojų viliojimo metodus, tačiau paviešinti nesąžiningų rinkos veikėjų nesutiko.
Ne tik „Būsto valda“, bet ir kiti profesionalūs patalpų administratoriai gyventojus gąsdina neatsakingais apsišaukėliais ir rekomenduoja pirmiausia viską labai rimtai apsvarstyti ir tik po to apsispręsti, kam patikėti atsakingą namo priežiūros darbą.
„Anksčiau administratorius privalėjo turėti atestuotų specialistų komandą. Dabar atestatas nebereikalingas ir administratoriumi gali tapti bet koks gražiai pakalbėti mokantis asmuo“, – pasakojo J.Sakovskis.
Žada kovoti kokybe
„Manome, kad į rinką norės ateiti apsukrūs žmonės, kurie kone už dyką žadės aukso kalnus“, – tęsė J.Sakovskis.
Dabartiniai daugiabučių administratoriai tikina, kad administravimo įkainių mažinti beveik neįmanoma, tačiau neabejoja, kad maži įkainiai ir taps geriausiais masalais.
„O kaip kitaip klientą pervilioti? Manau, kad atsiras siūlančiųjų tas pačias paslaugas pigiau, bet gyventojų neapgausi – neįmanoma padaryti ir gerai, ir pigiai. Kainos Kaune jau nusistovėjo“, – teigė „Kauno komunalinio ir butų ūkio“ direktorius Virginijus Tamošiūnas.
„Kaune įkainiai tikrai nėra didžiausi, net neatitinka rinkos kainų, nes buvo nustatyti seniai. Mažinti įkainius gali tik tie, kas yra numatę vogti iš gyventojų. Mes su konkurentais kovosime ne mažesnėmis kainomis, o paslaugos kokybe“, – žadėjo J.Sakovskis.
Mažiausiai apie naujas rinkos sąlygas kalbėti norėjo „City Service“ įmonių grupės atstovai.
„Mes dirbsime taip, kaip ir dirbome. Daugiau neturiu ką pasakyti“, – nukirto „City Service“ komunikacijos vadovas Vilius Mackonis.
Tikisi gyventojų pasyvumo
Administratoriai save ramina, kad iki šiol daugiabučių namų savininkų bendrijos neįkūrę arba jungtinės veiklos sutarties nesudarę kauniečiai greičiausiai yra neorganizuoti ir iš dabartinių administratorių glėbio bėgti neskubės.
„Visos bendrovės turi tokių administruojamų namų, kurių gyventojai nėra patenkinti, tačiau labai abejoju, kad migracija bus labai aktyvi, nes mūsų gyventojai yra pasyvūs“, – įsitikinęs V.Tamošiūnas.
„Tokia tikimybė yra, bet negalima sakyti, kad visi naujo administratoriaus pasirinkti neskubantys žmonės yra neorganizuoti. Gal jiems patogiausias tas variantas, kurį jie jau dabar turi. Reikia pripažinti, kad administravimas žmonėms atsieina pigiau nei bendrijos valdymas. Taip pat nereikia niekuo rūpintis, vaikščioti į susirinkimus, nes viską atlieka įstatymus išmanantis administratorius“, – dėstė A.Andriulevičius.
Jei administratoriaus prižiūrimo namo gyventojai neišreikš noro keisti administratoriaus, toliau galios senoji tvarka – daugiabutį bent penkerius ateinančius metus prižiūrės dabar tą darbą daranti bendrovė.
Kol kas savivaldybės atstovai dar nežino, kokiu principu administratorius bus parenkamas, jei žmonėms netiks nei dabartinis, nei joks kitas iš potencialių administratorių sąrašo. Tikimasi, kad į visus klausimus atsakymai bus gauti per kelis mėnesius.
Kaip administratoriai pasidalijo Kauną
„Būsto valda“ administruoja daugiabučius Aleksote (91 daugiabutis), Šančiuose (276), Žaliakalnyje (254), Gričiupyje (130) ir Eiguliuose (161).
Praėjusiais metais privatizuota „Būsto valda“ yra „Vitės valdų“ įmonių grupės dalis. Jai priklausančios bendrovės pastatų priežiūros darbus taip pat vykdo Vilniuje, Klaipėdoje, Kretingoje ir Palangoje.
„Kauno komunalinis ir butų ūkis“ administruoja daugiabučius Petrašiūnuose (100 daugiabučių), Vilijampolėje (181) ir Panemunėje (124).
Anksčiau „Panemunės butų ūkiu“ vadintą savivaldybės kontroliuojamą „Kauno komunalinį ir butų ūkį“, kaip ir „Būsto valdą“, prieš kelerius metus ketinta leisti privatizuoti, tačiau vėliau iš privatizuojamų objektų sąrašo bendrovė buvo išbraukta.
„City Service“ įmonių grupei priklausančios trys bendrovės administruoja daugiabučius Kauno Centre (541 daugiabutis), Dainavoje (174) ir Šilainiuose (140).
Dainavos daugiabučius administruojanti bendrovė „City Service“ jau prisistato „Dainavos būstu“. Centro gyventojai buvo pripratę, kad jų daugiabučius administruoja antrinė „City Service“ įmonė „Žaidas“. Nuo praėjusių metų ji prisistato „Kauno centro būstu“. Dar viena Šilainiuose besidarbuojanti „City Service“ įmonė – „Namų priežiūros centras“ – jau pasikrikštijo „Šilainių būstu“.
Administruojamų namų skaičius nėra vienintelis rodiklis, kurį reikia turėti galvoje matuojant tam tikrų įmonių apžioto kąsnio dydį. Administratorių surenkamų mokesčių dydis priklauso nuo administruojamų pastatų dydžio.
Kauno rajonai, pagal administruojamo ploto dydį:
Dainava – 647 tūkst. kv. m
Eiguliai – 494
Šilainiai – 419
Centras – 323
Gričiupis – 294
Vilijampolė – 241
Šančiai – 182
Žaliakalnis – 147
Panemunė 117
Petrašiūnai – 96
Aleksotas – 72
Skaičiai
912 – tiek daugiabučių (1,189 mln. kv. m administruojamo ploto) Kaune administruoja „Būsto valda“.
405 – tiek daugiabučių administruoja (0,454 mln. kv. m) „Kauno komunalinis ir butų ūkis“.
855 – tiek daugiabučių administruoja (1,389 mln. kv. m) „City Service“ grupės įmonės.
Naujausi komentarai