Ekonomikos krizei įsibėgėjant, šaipytis iš Latvijos lyderių tapo populiariu būdu mažinti įtampą, o kai kam – ir galimybe užsidirbti.
Pagrindinis pašaipų taikinys yra finansų ministras Atis Slakteris, kuris per vieną interviu televizijai anglų kalba buvo spaudžiamas paaiškinti, kas nutiko, kad Latvija iš Europos ekonomikos tigro virto recesijos pele.
Jo atsakymas "nieko ypatinga" (angl. – "Nothing special") dabar yra visų pasigautas pokštas, tik tariamas ir rašomas "nasing spesal", kad atspindėtų ryškų ministro anglų kalbos akcentą. Verslininkai tiesiog kepa marškinėlius su užrašu "nasing spesal" ir kitais "slakterizmais", tokiais kaip mistiškasis "Mano atsakymas bus, bet aš nesakysiu."
Vienas Rygos restoranas klientus vilioja "nasing spesal" valgiaraščiu, kuris atrodo kaip suglamžytas popieriaus lapas, kuriame mėlynu rašalu pataisyti patiekalų pavadinimai.
"Norėjome parodyti, kad šis valgiaraštis "nieko ypatinga": maisto kainos mažesnės, palyginti su pagrindiniu valgiaraščiu, jis tikrai nėra įmantrus", – sakė šiame restorane dirbanti 22 metų Zanė.
Latvijos centro dešiniųjų administracijos, kuri, kaip rodo apklausos, yra pati nepopuliariausia vyriausybė Europoje, oponentai išėjo į gatves su transparantais, kuriuose garsioji A.Slakterio frazė derinama su keistoka fraze "pingvinų revoliucija". Ji susijusi su premjero Ivaro Guodmanio kreipimusi per televiziją, kai jis palygino latvius su pingvinais, kurie nuo pūgos ginasi glausdamiesi vienas su kitu.
"Žinote, kai Antarktyje kyla pūga, pingvinai ją atlaiko burdamiesi krūvon, į vieną didelį ratą. Jei vienas kuris nuklysta, jie jį ar ją grąžina atgal", – sakė I.Guodmanis.
Taip "pingvinai" įžengė į Latvijos politikos žodyną ir davė vardą grupei, kurios tikslas – prigriebti valstybės pareigūnus ir kurios tinklaraštis, savaime suprantama, pavadintas "Nasing Spesal".
"Latvijoje nieko negalima padaryti dėl politikų, tik juoktis iš jų", – komentavo Latvijos universiteto politologijos profesorius Janis Ikstenas.
Naujausi komentarai