Pereiti į pagrindinį turinį

Lietuvos misionierių gyvenimo keliais

2018-12-18 12:50
DMN inf.

Bažnytinio paveldo muziejuje pirmą kartą pristatoma Antano Saulaičio SJ kolekcija "Misijų stotelė", kurioje – per pusę amžiaus sukaupti daugiau nei 2 500 artefaktų.

Buities ir liturginiai reikmenys, asmeniniai daiktai, knygos, spaudiniai, laiškai, atvirukai, suvenyrai, interjero puošmenos, medžioklės įrankiai, garso ir vaizdo įrašai ir kita medžiaga, liudijanti lietuvių misionierių veiklą.

Parodai atrinkta daugiau nei 150 eksponatų. Atskirose regionų salelėse vieni šalia kitų nugula Australijos aborigenų bumerangai ir tradiciniais raštais puošti liturginiai indai; Šiaurės Amerikos indėnų sapnų gaudyklės ir šventųjų ikonos; užnuodytos medžioklinės Amazonijos džiunglių čiabuvių strėlės ir kaučiuko rinkėjų gamintas votas šv. Pranciškui; Afrikoje iš nendrių ir kaktusų spyglių nupinti krepšeliai ir tradiciniais raštais margintos stulos.

Paroda papildyta itin vertinga, dar niekuomet viešai neskambėjusia garsine medžiaga: specialiai parodai suskaitmenintais autentiškais misionieriaus kun. Kazimiero Jurgio Bėkštos SDB įrašais, kuriuose įamžintos pirmosios Amazonijos genčių kalbos pamokos, gamtos garsai ir muzika.

Parodos kataloge "Misijų stotelės. Lietuvių misionierių šimtmečio kelias" pirmą kartą į vieną vietą surinktos 35-ios lietuvių misionierių – vyrų ir moterų, dvasininkų ir pasauliečių, pavienių ir su šeimomis ar bendruomenėmis – istorijos. Iliustruojamos kolekcijos daiktų nuotraukomis, jos pasakoja apie stebėtiną ir žavintį tautiečių, paaukojusių patogią ir pažįstamą kasdienybę dėl humanitarinės pagalbos ir evangelizacijos, išradingumą, humoro jausmą, nuostabos akimirkas ir nekasdienes patirtis.

A.Saulaitis SJ (g. 1939) – kunigas, misionierius, aktyvus skautas, rašytojas ir pedagogas. Nuo vaikystės gyvenęs JAV ir dar jaunystėje pradėjęs keliauti A.Saulaitis per gyvenimą ne kartą lankėsi Brazilijoje, Australijoje, Pietų ir Šiaurės Amerikoje ir daugelyje Europos valstybių. Septintajame dešimtmetyje jis pradėjo kaupti kolekciją daiktų, kuriuos kaip suvenyrus parsivežė iš skirtingų pasaulio vietų ir kurie liudija apie pasaulio kultūrų įvairovę. Ilgainiui pildyti kolekciją ėmėsi ir kiti asmenys – daugiau nei pusšimtis A.Saulaičio draugų ir bendražygių, misionierių, dirbančių visame pasaulyje, dovanojo, vežė, siuntė įvairiausius lietuvio akiai neįprastus, kultūriškai ar emociškai vertingus daiktus.

Parodos kuratorė Alina Pavasarytė, koordinatorės: Eglė Andrejevaitė, Rasa Bernotienė, Indraja Kubilytė, Ieva Lataitienė, Rita Pauliukevičiūtė, Živilė Ratavičiūtė, Kamilė Strumskytė, Birutė Valečkaitė; architektė Ieva Cicėnaitė; dizaineris Gedas Čiuželis.

Kas? Paroda "Misijų stotelės. Lietuvių misionierių šimtmečio kelias".

Kur? Bažnytinio paveldo muziejuje (Šv. Mykolo g. 9).

Kada? veikia iki 2019 m. gegužės 3 d.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų