Buvusioje Abiejų Tautų Respublikos teritorijoje 1863–1864 m. vyko plataus masto sukilimas siekiant išsivaduoti iš Rusijos imperijos priespaudos. Tai kovingiausias nacionalinio ir socialinio išsivadavimo sąjūdis XIX a. Rusijos imperijoje. Žūtbūtinėse kovose dalyvavo įvairių luomų ir tautybių atstovai, tarp jų lietuviai, lenkai ir baltarusiai.
Su šūkiu „Už jūsų ir mūsų laisvę“ ši herojiška sukilėlių karta tarsi įkūnijo dviejų epochų susidūrimą: idiliškos Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės idėjos bei senųjų vertybių žlugimą ir užgimstančių modernių tautų nepriklausomybės bei laisvėjančios visuomenės viziją.
Paroda „Pažadinti: Gedimino kalne rastų sukilėlių istorija“ veikia buvusios areštinės pastate (T. Kosciuškos g. 1). Jame 1863–1864 m. kalėjo daugiau kaip 1000 politinio pasipriešinimo dalyvių, iš kurių aštuoni vėliau nužudyti Lukiškių aikštėje, o jų kūnai slepiant nuo visuomenės buvo užkasti ant Gedimino kalno. Prieš trejus metus atrasti sukilėlių palaikai praėjusių metų rudenį buvo iškilmingai palaidoti. Jų istoriją pasakojančioje parodoje informacija pateikiama lietuvių, anglų, lenkų ir baltarusių kalbomis.
Parodos lankymas rugpjūčio 23 d. yra nemokamas, tačiau, esant dideliam lankytojų skaičiui, jų srautai gali būti ribojami.
Naujausi komentarai