Lukiškių aikštės projekto nugalėtojo vilniečiams dar teks palaukti. Nors anksčiau žadėta, kad laimėtojas bus paskelbtas kovo pradžioje, projektų vertinimo komisija apsigalvojo. Sprendimą ji nustūmė mažiausiai kelioms savaitėms.
Atidėjo V.Navicko noru?
Lukiškių aikštės projekto laimėtoją paskelbti atidėta, galima sakyti, dėl šventos ramybės. Prieš lemtingą savo verdiktą projektų vertinimo komisija nutarė pasikonsultuoti su teisininkais.
"Reikia atsargiai elgtis su teisiniais dalykais", – aiškino komisijos sekretorius Architektų sąjungos tarybos pirmininkas Gintautas Blažiūnas.
Tiesa, jis atkreipė dėmesį, kad teisinės pagalbos labiausiai pageidavo trečiadienį Vilniaus tarybos sprendimu buvusį Vilniaus merą Juozą Imbrasą komisijos vadovo poste pakeitęs dabartinis miesto vadas Vilius Navickas. Kitų tarybos narių keitimo klausimą ketinama svarstyti per kitą tarybos posėdį. Komisijos nariai šiuo metu yra architektai, skulptoriai, menotyrininkai, valdininkai. Komisijoje kol kas yra ir Vilniaus savivaldybėje nebedirbantis kyšininkavimu kaltinamas Evaldas Lementauskas.
"Meras nori iš susiklosčiusios situacijos išeiti kaip įmanoma skaidriai. Komisijos sudėtis pakito, todėl nuspręsta atsiklausti teisininkų ir išnagrinėti padėtį, pasiaiškinti, kas ir kaip", – sakė G.Blažiūnas.
Konkursas – ne aukcionas
Pats V.Navickas dienraščiui neigė, kad į teisininkus nutarta kreiptis daugiausia jo iniciatyva.
"Nežinau, ką jums sakė ponas G.Blažiūnas. Žinau tiek, kad užvakar komisijoje išklausėme ekspertų ir įvairių visuomeninių organizacijų nuomones. Reikia viską pasverti, apgalvoti. Čia jums ne aukcionas, kai plaktuku kaukšteli, ir jau nutarta. Ar kilo gaisras? Ar pinigai dega? Nėra ko skubėti, tai gal trejų metų procesas", – kalbėjo V.Navickas.
Bijo galimų pretenzijų
G.Blažiūnas atkreipė dėmesį, kad Lukiškių projekto nugalėtojus paskelbti atidėta ne vien dėl komisijos narių kaitos.
"Priežasčių yra daugiau. Vieni kategoriškai reikalauja, kad konkursas iš viso būtų nutrauktas, kitiems nepatinka, kad tarp projektų yra aiškus lyderis, treti pagal visuomenės balsavimą internete jau manosi laimėję, bet komisija gali pasirinkti kitą projektą. Su teisininkais reikia įvertinti nuotaikas, kad paskui nekiltų pretenzijų", – aiškino G.Blažiūnas.
Dienraštis primena, kad konkursas kliūva ir Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungai. Kiek anksčiau ji kreipėsi į premjerą Andrių Kubilių ir V.Navicką su siūlymais stabdyti Lukiškių aikštės rekonstrukcijos konkursą, performuoti ir konkurso komisiją.
Be to, politiniai kaliniai ir tremtiniai pasigenda projektų idėjos aiškumo, esą neatiduodama pagarba laisvės kovotojams.
Piktybiško vilkinimo nemato
Vieno iš septynių jau atrinktų darbų Lukiškių aikštės tvarkymo ir simbolio "Laisvė" statymo konkurse vadovas Linas Tuleikis sakė, kad atidėti konkurso laimėtojo skelbimą būtų galima, jei tam būtų logiškos priežastys.
"Tai svarbus miestui procesas, matyt, jam reikia laiko. Iki šiol piktybiškai konkursas nevilkintas, todėl jei komisija papildomą laiką išnaudos produktyviai, pretenzijų nekelsime. Tačiau neveiklumo ir projektų numesti šalin tikrai nesinori. Kaip ir įžeisti jautriai reaguojančių tremtinių ir politinių kalinių", – kalbėjo projektą Lukiškėms pasiūliusios bendrovės "Dviejų grupė" vadovas L.Tuleikis.
Lukiškių aikštės projekto eiga
Lukiškių aikštei atnaujinti pradžioje buvo pateikti 25 projektai. Iš jų komisija atrinko 7. Dabar komisija sprendžia, kas iš tų 7 laimės Lukiškių aikštės tvarkymo ir simbolio "Laisvė" statymo konkurse.
Renkant geriausius projektus, turėjo būti atsižvelgta į tai, kaip suderintos reprezentacinė, memorialinė ir visuomeninė aikštės funkcijos. Tikimasi, kad Lukiškių aikštė primins laisvės kovas, taps miesto simboliu ir populiaria susitikimų vieta.
Būsimą simbolį "Laisvė" planuojama pastatyti Vilniaus Lukiškių aikštės centre, kur sovietmečiu stovėjo paminklas Leninui.
Konkurse nugalėjusių projektų autoriams bus skiriamas 150 tūkst. litų honoraras už pirmą vietą, 90 tūkst. litų – už antrą, 65 tūkst. litų – už trečią ir dvi paskatinamosios premijos po 20 tūkst. litų.
Iš viso Lukiškių aikštės rekonstrukcijai ketinama skirti apie 45 mln. litų.
Praėjusių metų spalio pradžioje Vyriausybė pritarė, kad būtų organizuojamas Lukiškių aikštės plėtros koncepcijos rengimas, projektavimas, ir 2010 m. numatomą pradėti projekto įgyvendinimą oficialiai perleido tik savivaldybei.
Dar 1999 m. Seimas nutarė, kad Lukiškių aikštė turi būti formuojama kaip pagrindinė Lietuvos valstybės aikštė su laisvės kovų memorialiniais akcentais. Taip pat nutarta pasiūlyti Vyriausybei ir Vilniaus miesto tarybai organizuoti Lukiškių aikštės plėtros koncepcijos rengimą, aikštės projektavimą ir projekto įgyvendinimą.
Naujausi komentarai