Pereiti į pagrindinį turinį

Milijonieriaus V.Uspaskicho dvaruose – vargas ir skurdas

2012-09-11 05:00
Milijonieriaus V.Uspaskicho dvaruose – vargas ir skurdas
Milijonieriaus V.Uspaskicho dvaruose – vargas ir skurdas / Margaritos Vorobjovaitės nuotr.

Verslininko ir europarlamentaro Viktoro Uspaskicho įmonių Kėdainių apylinkėse valdomi rūmai virsta griuvėsiais. Pats savininkas galvos dėl vertingų statinių likimo nesuka.

Skambina pavojaus varpais

Griūvančios perdangos, kemsynai, kiauras stogas, išplėštos koklinės krosnys. XIX a. pab. Rusijos reformatoriaus ir premjero Piotro Stolypino kadaise valdytą dvarą įsigijusi verslininko Viktoro Uspaskicho verslo imperijai priklausanti įmonė „Lukta“ rūpintis paveldu neskuba.

Carinės Rusijos premjeras P.Stolypinas Kalnaberžės dvarą paveldėjo iš savo senelio Arkadijaus Stolypino, o pastarasis dvarelį buvo laimėjęs kortomis. Nepaisant tokių dvaro įsigijimo aplinkybių, tai buvo mėgstamiausia visos Stolypinų giminės vieta, kuria jie itin rūpinosi.

Deja, vėlesni laikai statiniui ir visai dvaro teritorijai nebuvo palankūs. Ypač dvaro būklė ėmė prastėti nuo 2001 m., kai jau ir taip gerokai nugyventus statinius įsigijo „Lukta“.

Visiems laikams prarastos dvaro arklidės, išparduoti ir išardyti kiti dvaro statiniai. Kultūros paveldo departamento (KPD) atstovai tikino, kad pats dvaras, jeigu nebus imtasi skubių priemonių, pavasario nesulauks. KPD Kauno teritorinio padalinio vyriausioji valstybinė inspektorė Asta Naureckaitė nuogąstavo, kad statinio būklė jau prieš dešimtmetį buvo apgailėtina, o šiuo metu ji kritinė.

„Būklė nuolat blogėja ir šiandien, skaičiuojant nuo 2001 m., kai dvaras buvo parduotas, būklė yra pati prasčiausia: stogo nėra, visas kampas įgriuvęs, ant stogo medžiai auga, išgriuvusios perdangos. Jeigu nieko nebus daroma, per žiemą pastatas neišliks. Todėl negalime laukti teismo sprendimų ir privalome ko nors imtis“, – dėstė paveldosaugininkė.

Baudė vieną kartą

Sklinda kalbos, kad, įsigijęs buvusią garsaus ruso dvaro sodybą, V.Uspaskichas jai atstatyti pinigų vyko prašyti į Maskvą, tačiau nieko negavęs projektą apleido.

Šiuo metu vyksta teismo dėl priverstinio Kalnaberžės dvaro sodybos išpirkimo valstybės lėšomis procesas, tačiau jo pabaigos nematyti. Naujausiomis žiniomis, įmonė „Lukta“ yra paprašiusi teismo skirti dvaro sodybos ekspertizę. Ši vykdoma jau 14 mėnesių, o KPD ekspertizės išvadų dar nėra gavęs.

„Atsakovo prašymu prieš 14 mėnesių buvo paskirta teismo ekspertizė ir, kol jos išvadų nėra, byla sustabdyta. Neatmetame tikimybės, kad šitaip byla vilkinama specialiai“, – teigė A.Naureckaitė.

Pasak paveldosaugininkės, įsigydamas dvarą savininkas pasirašė specialiai sudaryta laikinąjį apsaugos reglamentą. Tačiau jo iki šiol nesilaiko.

„Buvo surašytas laikinasis apsaugos reglamentas. Tai reikalavimų objektą įsigyjančiam valdytojui sąvadas. Pastarasis jų visiškai nesilaikė. Todėl šiuo metu ir sudaryta priverstinio dvaro išpirkimo valstybei komisija. Be to, 2010 m. buvo kreiptasi į teismą dėl visuomenei padarytos žalos, kuri yra 464 804 litai, padarytos nekilnojamajai kultūros vertybei – buvusio Kalnaberžės dvaro sodybos fragmentams, atlyginimo. Šiuo metu perskaičiavus, žala bus dar didesnė“, – teigė pašnekovė.

Bijojo užeiti pažiūrėti

Nors dvaras visus dešimt „Luktos“ valdymo metų buvo apleistas, rimtesnio paveldosaugininkų dėmesio objektas yra sulaukęs tik kartą. Už statinio nepriežiūrą savininkui buvo skirta 1750 litų bauda ir ją valdytojas be diskusijų sumokėjo.

„Už tokio pobūdžio pažeidimą numatoma bauda nuo 500 iki 3 tūkst. litų. Kadangi valdytojas sutiko su visomis jam keliamomis pretenzijomis ir pažadėjo įvykdyti reikalavimus, jam buvo skirta 1750 litų bauda ir jis tuoj pat įstatymo numatyta tvarka sumokėjo“, – dėstė pašnekovė.

Sumokėję baudą, iš dvaro teritorijos savininkai išvežė dalį šiukšlių, buvo užkalti kai kurie langai. Tačiau paveldosaugininkai įsitikinę, kad statinio apsaugos priemonės buvo nepakankamos.

„Taip jie ėmėsi tam tikrų veiksmų, tačiau visa tai tik lašas jūroje. Buvo šiek tiek šiukšlių išgabenta, tačiau viduje nieko nedarė. Sako mums, kad bijo ten eiti, nes ten viskas išlūžę, plytos ant galvos krinta. Tai o kas kaltas? Jeigu jūs patys privedėte pastatą prie to?“ – retoriškai klausė KPD atstovė.

Užfiksavo prastėjančią būklę

Dar vienas paveldosaugininkų akiratyje atsidūręs objektas – Sirutiškio dvaras – priklauso V.Uspaskicho valdomo koncerno „Vikonda“ finansininkei Audronei Jasaitytei. Pasak A.Naureckaitės šio objekto būklė kur kas geresnė nei Kalnaberžės dvaro.

„Vis dėlto situacija prastėja. Nuo pavasario, kai buvau šičia pastarąjį kartą, padėtis pablogėjo. Kai kurie langai yra kiauri. Taip pat pradėjusios kristi perdangos, o tai liudija esant kiaurą stogą. Kviesime savininkus ir ieškosime sprendimo būdo“, – kalbėjo A.Naureckaitė.

Mato pavojų valstybei

Objektus apžiūrėjusi Valstybinės kultūros paveldo komisijos pirmininkė Gražina Drėmaitė teigė, kad vienas iš valstybės saugumo garantų – paveldas, o jo niokotojai taip griauna ir valstybės pamatus.

„Kalnaberžės dvaras kadaise priklausė P.Stolypinui. Kodėl mes negalime sutvarkyti to dvaro ir parodyti šitaip pagarbos ne tik savo paveldui, bet ir savo kaimynams. Tenka pripažinti, kad atgavus nepriklausomybę buvo padaryta klaida – dvarai išdalyti bet kam. O juk atkūrus visus dvarus Lietuva virstų pasaulio turizmo centru“, – teigė G.Drėmaitė.

Spinduliuoja olimpinę ramybę

Dienraščiui pavyko susisiekti su faktiniu pastatų valdytoju V.Uspaskichu. Bet verslininkas ir politikas neigė, kad šie dvarai priklauso jam, taip pat paragino niekam nedaryti reklamos prieš rinkimus.

„Nei aš tų dvarų tvarkau, nei jie mano yra. Pažiūrėkite į dokumentus ir viską pamatysit. Man tie klausimai neįdomūs. Ne tiems žmonėms reklamą darote prieš rinkimus. Be to, Lietuvoje yra tikrai labiau apleistų dvarų“, – teigė verslininkas.


Savo atsiminimų knygoje „Stolypinas“ P.Stolypino dukra Marija Fon Bock rašė:

Mano senelis Arkadijus Dmitrijevičius Stolypinas Kalnaberžės dvarą laimėjo žaisdamas kortomis. Jo giminaitis Kušeliovas jachtklube pralaimėjęs jam stambią sumą pinigų pareiškė: „Šiuo metu tiek pinigų neturiu, bet Lietuvoje, netoli Kėdainių, turiu nedidelį dvarą. Aš ten niekada nebuvęs. Jeigu nori, pasiimk už skolą. Taip mūsų šeimai ėmė priklausyti mūsų mieloji Kalnaberžė, vėliau paveldėta mano tėvo“.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų