Pirmąją pavasario dieną Nemuno vanduo priglaudė Tibeto vienuolių kruopščiai supiltą smėlio mandalą.
Kūrė devynias dienas
Keli šimtai kauniečių sekmadienio popietę M.Žilinsko dailės galerijoje stebėjo, kaip keturi Tibeto vienuoliai iš Lhodak Godeno vienuolyno įspūdingą smėlio kūrinį supylė į stiklinį indą. Ceremoniją lydėjo specialios giesmės ir maldos, neįprasti lietuvio ausiai muzikos instrumentų garsai. Ryškiaspalviai tibetiečių apdarai, pro langus besiskverbiantys saulės spinduliai ir garsų mišinys galerijoje sukūrė ypatingą nuotaiką.
"Galėtų palikti muziejui, juk toks grožis", – kartojo ceremonijos pasižiūrėti užsukę žmonės. Atjautos dievybės Avalokitešvaros mandalą keturi Tibeto vienuoliai kūrė devynias dienas. Tradicija reikalauja šį kūrinį išberti į tekantį vandenį. Tai vienuoliams primena, kad viskas šioje Žemėje yra laikina.
Nusidriekė spalvinga eisena
"Smalsu. Įdomu. Nematyta", – tokiais žodžiais apibūdino tolimos šalies vienuolių tradiciją kalbinti miestiečiai. "Visi daug kalba apie žmogaus būties sudėtingumą ir trapumą. Tibeto vienuoliai dar kartą mums tai primena. Įdomu susipažinti su jų kultūra", – sakė dėstė kaunietė Jūratė.
Minia žmonių lydėjo tolimos šalies svečius Nemuno link. Santūrus varpo skimbčiojimas privertė sustoti praeivius Laisvės alėjoje, S.Daukanto gatvėje. Per Pėsčiųjų tiltą ir Nemuno salą eisena patraukė prie upės.
Ne tik ryškiais galvos apdangalais ir drabužiais tibetiečiai išsiskyrė iš minios. Jie kartojo mantras ir ritmingai žingsniavo nesidairydami, kas dedasi po kojomis.
Smalsuolių minia tik skubėjo iš paskos. Dvi ponios aptarinėjo remontą savo namuose. Trys vaikinukai diskutavo, kuris egzaminas bus sunkiausias šią sesiją. Kažkas skubėjo aplenkti minią, kad spėtų nufotografuoti svarbiausią momentą, kažkas kalbėjo mobiliuoju telefonu, kažkas nelietuviškai nusikeikė. "Tu matai – jų rankos nuogos. Ir kaip jiems nešalta? Tikriausiai labai užsigrūdinę", – žiūrėdamos į tibetiečius spėliojo ir stebėjosi kelios kaunietės.
Merkė rankas i vandenį
Nušviesti pavasarį pranašaujančios saulės svečiai sustojo ties upės properša. Naktį šaltuko užtrauktą ledą reikėjo pramušti. Mums nesuprantama giesmė palydėjo mandalą į ledinį vandenį. Vienuoliai nusiėmė įspūdingo grožio kepures ir pasuko atgal į miestą.
Minia taip pat pabiro. Vieni nusekė paskui tibetiečius, kiti pasuko savo keliais. Būrelis žmonių skubėjo įmerkti ranką į nedidelę eketę, kurioje liko mandala. Kelios moterys dar vylėsi pagauti kokią smiltelę. Pasėmęs saują ledinio vandens, vyras perbraukė ja sau per veidą. Žmones kaip magnetas traukė ta vandens nusinešta paslaptis.
Šiemet kovo 10-ąją sukanka 50 metų nuo 1959 m. įvykusio tibetiečių nacionalinio sukilimo. Jį numalšinusi, Kinija visiškai okupavo Tibetą, o Jo Šventenybė XIV Dalai Lama buvo priverstas pasitraukti į Indiją. Šiandien Tibeto kultūros dienos prasideda Vilniuje.
Naujausi komentarai