Nebūtina „prisivirti košės“, kad patektum į Vilniaus prokuratūros pastatą. Nebūtina vaidinti scenoje, kad pašniukštinėtum Operos ir baleto teatro užkulisiuose. Ir nebūtinai reikia būti turtingu verslininku, kad grožėtumeisi „Pirklių klubo“ skliautais. Pakanka sulaukti kitų metų, kai Vilniuje balandžio 25-26 dienomis pirmą kartą vyks atviros architektūros festivalis „Open House Vilnius“. Jo metu duris atvers sostinės pastatai, kurie įprastai yra neprieinami arba sunkiai prieinami plačiajai visuomenei.
„Open House“ festivalio istorija siekia kelias dešimtis metų. Pirmasis festivalis buvo surengtas 1992 metais Londone. Jo sumanytoja – architektūros kritikė Victoria Thornton. Matydama, kad tarp modernios architektūros ir londoniečių stūkso didelis barjeras, ji sumanė Londono pastatus „priartinti“ prie žmonių. Pasak jos, suprasti ir mokytis apie šiuolaikinę architektūrą galima tik tiesiogiai ją patiriant, t.y. laisvai lankantis pastatuose.
Festivalis Londone sulaukė didelio susidomėjimo ir greitai išpopuliarėjo visame pasaulyje. Šiuo metu jis rengiamas daugiau nei 20 pasaulio miestų – Barselonoje, Romoje, Helsinkyje, Niujorke, Buenos Airėse, Melburne ir kt. Kitais metais jis pirmą kartą vyks ir Vilniuje. Jame žada apsilankyti ir festivalio „siela“ – V. Thornton.
Kaip sako architektė Vita Soltonaitė, viena iš festivalio Lietuvoje organizatorių, pagrindinis šio renginio išskirtinumas yra tas, jog miesto gyventojai galės lankytis pastatuose, į kuriuos paprastą dieną nėra galimybės įkelti kojos. Kiti pastatai, pavyzdžiui, galerijos, teatrai, kvies į paprasto praeivio akiai nematytas erdves – užkulisius, saugyklas, slaptus užkaborius. Visi festivalio pastatai reprezentuos modernią Vilniaus architektūrą.
„Ekskursijos po senus laikus menančias bažnyčias, vienuolynus ar dvarus lietuviams yra pažįstamos ir įprastos. Tačiau apie šiuolaikinę – modernią – architektūrą dažnas neturi jokios nuomonės, jiems ji tolima ir nesuprantama. Juolab kad šiandien įdomios, netipinės statybos pastatuose įsikūrusios įvairios institucijos, į kurias be jokios priežasties užeiti tiesiog negali. Norime pakeisti šią situaciją“, – sako V. Soltonaitė.
Pasak jos, šiuo festivaliu siekiama, kad pastatai, pro kuriuos kiekvieną dieną praeiname, kuriuos matome pro langus važiuodami viešuoju transportu ar tiesiog grožėdamiesi Vilniaus panorama, taptų pažįstami ir atpažįstami.
„Norime, kad žmonės pastebėtų architektūrą. Ji nėra tik pastatas – tai kur kas daugiau. Tai funkcionalumas, įdomūs architektūriniai sprendimai, kokybė ir santykis su aplinka bei žmogumi“, – teigia viena iš festivalio organizatorių.
Balandžio mėnesį „Open House Vilnius“ metu sostinėje duris atvers 30 architektūros objektų, pastatytų XX a. antroje pusėje ir XXI a.
Planuojama, jog duris atvers Lietuvos Respublikos prokuratūrų administracinis pastatas, menų inkubatorius „Rupert“ Valakampiuose, Nacionalinė dailės galerija, Kompozitorių sąjungos pastatas, Žemės ūkio ekonomikos institutas ir skaičiavimo centras, Mokslinės komunikacijos ir informacijos centras Saulėtekyje, kurio architektas Rolandas Palekas vos prieš savaitę gavo Nacionalinę meno ir kultūros premiją, bei kiti.
Festivalį lydės pramoginiai ir edukaciniai renginiai. Jau dabar planuojamos veiklos, kurios bus susijusios su konkrečiu pastatu. Numatomos įvairios parodos, kūrybinės dirbtuvės, taip pat koncertai, kurie, V. Soltonaitės teigimu, išryškins pastato erdves, apšvietimą, funkcionalumą arba, atvirkščiai, paneigs juos.
Pastatai bus atviri laisvam ir nemokamam lankymui. Jose vyks eksursijos, kurias ves savanoriai bei patys pastatų autoriai – architektai. Norintys prisidėti prie savanorių komandos, kviečiami rašyti „Open House Vilnius“ organizatoriams – „Architektūros fondui“: [email protected]
Pirmasis atviros architektūros savaitgalis „Open House Vilnius“ vyks 2015 metų balandžio 25-26 dienomis.
Naujausi komentarai