Pereiti į pagrindinį turinį

Smulkusis verslas iš miesto bėga į rajoną

2012-03-01 13:00
Smulkusis verslas iš miesto bėga į rajoną
Smulkusis verslas iš miesto bėga į rajoną / Shutterstock nuotr.

Kai kurie Kauno smulkieji verslininkai, nepakeldami didelės mokesčių naštos, nusigręžia nuo miesto ir nepaisydami mažesnės rinkos ieško darbo vietos rajone. Kaune už verslo liudijimą metams reikia mokėti 2 200 litų, Kauno rajone – tik 120 litų.

Palieka miestą

Kirpėja Daiva šiais metais savo fizinių pajamų mokestį iš sumokėtų pinigų už verslo liudijimą atiduos Kauno rajono biudžetui, nors pati gyvena Kaune.

„Myliu savo miestą, esu Kauno patriotė, bet jo valdžia padarė viską, kad mano mokesčiai, tegul ir kukliai, turtintų kitos savivaldybės biudžetą“, – kalbėjo moteris.

Ji 11 metų darbavosi kirpykloje V.Krėvės gatvėje. „Nuo vasario kerpu klientes Garliavoje esančioje kirpykloje. Ten neseniai buvo įkurtos dvi darbo vietos, vieną jų daug negalvojusi išsinuomojau. Daugelis mano nuolatinių klienčių atvažiuoja į naują darbo vietą priemiestyje. Esu girdėjusi, kad ne viena kirpėja, manikiūrininkė, visažistė ieško galimybių dirbti užmiestyje“, – teigė Daiva.

Neverta dirbti

Palikti miestą Daiva nutarė, kai Kauno savivaldybės taryba mokestį už verslo liudijimą padidino nuo 120 iki 2 200 litų metams.

„Pridėkime privalomojo sveikatos draudimo, „Sodros“ mokesčius, kėdės nuomą, kuri Kaune vidutiniškai yra 250–350 litų. Susidaro beveik tūkstantis litų per mėnesį. O klientų nedaugėja, nes daug kas kerpasi jau ne kas mėnesį, o kas du“, – kalbėjo kirpėja.

Kai kurios jos kolegės netgi apsisprendė trauktis į šešėlį – priimti klientes namuose.

Norėdami mokėti mažiau, smulkieji verslininkai ima naudoti ir kitokias gudrybes. Pavyzdžiui, daugelis užsiregistruoja darbo biržoje, kad galėtų įsigyti verslo liudijimą 80 proc. pigiau. Ne veltui šiemet iš 3 680 įsigijusiųjų verslo liudijimus net 2 961 įsigijo lengvatinio tarifo.

Kaune rajone šiemet iš 921 verslininkų lengvatiniu tarifu naudojosi tik 74. „Vadinasi, naudos Kauno savivaldybė gautų panašiai, jei iškart taikytų mažesnius tarifus, o žmonėms būtų mažiau vargo ir gaišaties ieškant būdu sumažinti išlaidas“, – mano Daiva.

Kauno tarybos narys Rimantas Mikaitis irgi mano, kad miesto valdžia, didindama verslo liudijimo kainas, perlenkia lazdą. „Aritmetinis mąstymas ekonomikoje nieko gero neduoda. Dažniausiai surenkama kaip tik mažiau pajamų, nei tikėtasi, o žala verslui gali būti ilgalaikė“, – mano liberalas.

Renkasi priešingą strategiją

Kauno rajono savivaldybė pasirinko priešingą strategiją nei miestas. Pasak Kauno rajono Ekonomikos skyriaus vedėjas Artūro Pupalės, pasirinkus verslo plėtros, o ne verslo liudijimo mokesčio didinimą, jaučiama akivaizdi nauda.

„Užsiimančių verslu žmonių Kauno rajone kasmet gausėja: 2010 m. jų buvo 1 395, o pernai jau 3 095, šiemet per du mėnesius Valstybinėje mokesčių inspekcijoje užsiregistravo 921 žmogus“, – vardijo jis.

A.Pupalė aiškino, kad sunkmečiu savivaldybė nusprendė nesistengti bet kuria kaina surinkti kuo daugiau mokesčių, bet skatinti gyventojus užsidirbti patiems.

„Smulkūs verslininkai ilgainiui plečia veiklą, steigia įmones. Per praėjusiu metus užregistruota 300 naujų įmonių. O tai naujos darbo vietos, kartu ir mokesčiai į rajono biudžetą. Pavyzdžiui, 2009 m. iš darbo biržos rajone nukreipta ir įdarbinta 940 žmonių, o pernai jau 1 709“, – aiškino vedėjas.

Taip pat Kauno rajone naujos įmonės, kurių personalą sudaro bent pusė rajono gyventojų, trejus metus gali būti atleistos nuo nekilnojamojo turto mokesčio. A.Pupalė mano, kad dėmesys verslui leidžia tikėtis tokio paties ir netgi šiek tiek didesnio biudžeto šiais metais. Kauno miestas savo išlaidas priverstas mažinti 50 mln. litų.


Komentaras


Arturas Mackevičius


Kauno regiono smulkiųjų ir vidutinių verslininkų asociacijos pirmininkas

Natūralu, kad mažesni mokesčiai smulkiajam verslui leidžia daug lengviau išgyventi šiais nelengvais laikais. Kauno miesto valdžia, matyt, užmiršo, kad sunkmetis dar toli gražu nesibaigė ir žmonų perkamoji galia negrįžo į prieš kelerius metus buvusį lygį. Nesuprantamas ir sprendimas didinti įkainius stovėjimo vietoms miesto centre. Nuo to ten dirbančioms kavinėms, kirpykloms bus tik sunkiau, nes klientai gali nevažiuoti į centrą, o rinktis didelius prekybos centrus, kitas vietas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų