Pereiti į pagrindinį turinį

Sostinėje nėra vietos alergiškiems vaikams?

2017-03-14 08:59

Vilniuje gauti vietą valstybiniame darželyje, jeigu vaikas yra kam nors alergiškas, ypač sunku. Su tuo susidūrė Edita (28 m.), auginanti dvejų metų sūnų.

Sostinėje nėra vietos alergiškiems vaikams?
Sostinėje nėra vietos alergiškiems vaikams? / „Shutterstock“ nuotr.

Alergiškas karvės pieno baltymui

Edita pripažįsta, kad išsiaiškinti, nuo ko vaikui prasideda alerginė reakcija nebuvo lengva. „Gydytojai liepė man laikytis dietos ir stebėti, nuo ko vaikui prasideda bėrimai. Praėjus keliems mėnesiams po dietos, rezultatai nepakito, sūnų vis tiek nuo kažko berdavo. Gydytojai liepė ir toliau laikytis dietos, bet aš jau tada buvau atsisakius didelės dalies produktų. Taigi nusprendėme maitinimą krūtimi pakeisti pieno mišiniu.

Sostinėje yra vienas lopšelis darželis „Aitvaras“ alergiškiems vaikams, tačiau kiekviena įstaiga gali gaminti maistą taip, kad alergiškiems vaikams nebūtų naudojami atitinkami produktai.

Nusipirkome mišinuką ir sumaitinome nedidelį kiekį. Vos per kelias sekundes vaikas ėmė tinti. Viskas: veidas, lūpos, ausys ištino. Labai paraudo oda. Iš karto kreipėmės į greitąją pagalbą ir išvažiavome į ligoninę. Ir kažkodėl tik tada padarė kraujo tyrimą ir pasakė, kad jis netoleruoja karvės pieno baltymo“, – pasakoja moteris.

Nuo to laiko Edita sūnui stengiasi apskritai neduoti maisto, kuriame gali būti pieno. Tačiau tai nėra paprasta, kadangi daug produktų savo sudėtyje jo turi.

Tik vienas darželis

Sūnui ūgtelėjus Edita pradėjo ieškoti vietos valstybiniame darželyje ir susidūrė su problema – Vilniaus mieste praktiškai nėra ikimokyklinio ugdymo įstaigos, kur būtų galima palikti alergišką vaiką.

„Vilniuje į valstybinį darželį sunku patekti ir nealergiškiems vaikams – eilėje žmonės laukia po metus ar net porą. O jeigu turi alergišką vaiką, atrodo, jog tai apskritai yra neįmanoma. Vilniuje yra tik vienas darželis, kuris priima alergiškus vaikus. Ir nėra jokios informacijos, kad kiti valstybiniai darželiai turėtų galimybių juos priimti. Neabejoju, kad niekas ten tikrai atskirai negamins valgyti vienam vaikui. O jeigu jis suvalgys, pavyzdžiui, kokios varškės ir jam prasidės alerginė reakcija?“ – baiminasi pašnekovė.

Edita jau visai nebesitiki gauti vietos valstybiniame darželyje. Tad kol kas sūnų veda į privatų, kuris kainuoja didžiulius pinigus – apie 200 eurų su kompensacija. „Žinoma, vaikui sudaromos sąlygos maitintis pagal jo poreikius, tačiau kaina tikrai nemaža. Net neįsivaizduoju, kur dėti vaiką, jei neturi galimybių tiek mokėti“, – pasakoja Edita.


Komentaras

Vilniaus miesto savivaldybės laikinasis Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktorius Algminas Pakalniškis:

– Sostinėje yra vienas lopšelis darželis „Aitvaras“ alergiškiems vaikams, tačiau kiekviena įstaiga gali gaminti maistą taip, kad alergiškiems vaikams nebūtų naudojami atitinkami produktai.

Greitu metu bus sukurta ne tik daugiau vietų darželiuose, bet ir atsiras atskiros grupės alergiškiems vaikams. Bent tūkstantis naujų vietų darželiuose bus sukurtos šiemet bei kitąmet, pastačius 10 priestatų iš modulinių darželių tuose sostinės rajonuose, kur šiuo metu labiausiai trūksta vietų.

Moduliniai darželiai gali tapti efektyviu ir šiuolaikišku sprendimu įsisenėjusiai vaikų darželių problemai sostinėje spręsti. Pirmasis priestatas iš modulinių patalpų šiemet turėtų iškilti šalia savivaldybės darželio „Medynėlis“ Karoliniškių mikrorajone. Priestate įkūrus 6 naujas grupes, darželį galės lankyti apie 120 vaikų.

Kadangi šiuo metu daugėja alergiškų vaikų, savivaldybė planuoja atlikti tyrimą ir siūlyti įstaigose, prie kurių bus pastatyti moduliniai priestatai kurti alergiškų vaikų grupes.


Apie alergiją

VULSK Vaikų ligoninės Vaikų pulmonologijos ir alergologijos centro gydytoja: prof. dr. Odilija Rudzevičienė:

– Kokia situacija su alergiškais vaikais Lietuvoje? Skaičiai didėja, mažėja?

Europos tyrimai teigia, kad kas trečias vaikas yra alergiškas. Tiesa, Lietuvoje jų tiek daug tikrai nėra, bet vis dažniau tėvai kreipiasi dėl alergiškų vaikų.

– Alergiškų vaikų daugėja. Pavyzdžiui, Europos tyrimai teigia, kad kas trečias vaikas yra alergiškas. Tiesa, Lietuvoje jų tiek daug tikrai nėra, bet vis dažniau tėvai kreipiasi dėl alergiškų vaikų.

– Alergija maistui ar kuri kita tarp vaikų dažniausia?

– Alergijos dažniausiai priklauso nuo amžiaus ir nuo metų sezono. Mažiems vaikams dažniausiai pasireiškia alergija maistui. Tada atopinis dermatitas – labai dideliu niežėjimu pasireiškianti odos liga. Vaikai augdami pradeda sirgti alerginiu rinitu, alergine sloga, alerginiu akių uždegimu ir bronchų astma.

– Kokie simptomai pasireiškia prasidėjus alergijai?

– Gali būti odos simptomai, įvairūs niežtintys bėrimai. Taip pat tinimai: gali tinti lūpos, ausys, vokai, plaštakos. Gali pradėti čiaudėti, tekėti nosis, akys niežėti, pradėti vemti. Kalbant apie pavojingesnius simptomus, gali pradėti kimti balsas, atsirasti sausas dirginantis kosulys, dusulys. Ir progresuojant tiems simptomams gali pasidaryti silpna, kristi kraujospūdis.

– Ar vaikai išauga alergiją?

– Dauguma atvejų būtent maži vaikai, įsijautrinę tam tikriems produktams, būdami trejų-septynerių metų alergiją išauga. Pavyzdžiui, pienui, kiaušiniams, grūdams, vaisiams, daržovėms. Bet jeigu alergija yra žuviai arba riešutams, ji gali likti visam gyvenimui.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų