"Vilniaus dienos" pradėtas viešojo tualeto Sereikiškių parke statybų tyrimas virsta humoreska. Tualeto kaina po kiekvieno užduoto klausimo vis mažėja, o savo pasiaiškinimuose susipainioję valdžios vyrai pasakoja fantastiškas istorijas.
Įtarimų vis daugiau
Vakar "Vilniaus diena" aprašė įtartinai brangias viešojo tualeto Sereikiškių parke statybas. Valdininkai seną tualetą buvo suplanavę rekonstruoti už 800 tūkst. litų, tačiau konkursą laimėjusi mažai žinoma bendrovė "Gineita" sutiko dirbti už 600 tūkst. litų.
Bejuokaudami, kad sostinė turės auksinį tualetą, "Vilniaus dienos" žurnalistai sumojo, kad Sereikiškių parke išdygęs namelis kažką labai primena. Ką? Ogi garsiuosius prekybininkų paviljonus, kurie nebaigti statyti palikti likimo valiai Pilies gatvėje. Viešojo tualeto namelis ir paviljonai – panašūs it du vandens lašai. Dienraščio žurnalistai, pradėję aiškintis, kur šuo pakastas, savivaldybėje sukėlė tikrą sumaištį.
Paviljonai netiko prekybai
Pilies gatvėje nebaigti statyti paviljonai pirkti 2006 m., kai Vilniui vadovavo Artūras Zuokas, ir buvo skirti Pilies gatvės smulkiesiems prekybininkams. Tikėtasi, kad itališki, lieto metalo konstrukcijų paviljonai šiems bus priimtinesni, nei medinės būdelės. Viešasis pirkimas, kurį laimėjo bendrovė "Elgamos šviesa", sukėlė skandalą. Už aštuonis paviljonus sumokėta 1,5 mln. litų, tačiau paaiškėjo, kad jų niekur neįmanoma pritaikyti.
Vos pastačius du modernius paviljonus sukruto Kultūros paveldo departamento specialistai. Šie tikino, kad paviljonų statybos Pilies gatvėje gali pakenkti istorinėms po žeme glūdinčių pastatų liekanoms, ir statybas sustabdė. Valstybinės paminklosaugos komisija aiškino, kad šie itališki paviljonai netinka prie Vilniaus senamiesčio architektūros.
Kioskų purtėsi ir patys prekybininkai, statinius pavadinę nepatogiais, sunkiai prieinamais pirkėjams. Dar daugiau, belangiai kioskai esą vėjo perpučiami, todėl kenksmingi sveikatai. Tad likę šeši paviljonai liko dulkėti savivaldybės bendrovei Vilniaus apšvietimo tinklams priklausančiame sandėlyje.
Užmetė ant tualeto
2007 m. pavasarį Vilniaus merą A.Zuoką pakeitė Tvarkos ir teisingumo partijos narys Juozas Imbrasas. Jam vadovaujant vienas tų itališkų paviljonų ir atsidūrė ant viešojo tualeto Sereikiškių parke. Įtarimų sukėlė tai, kad už beveik 60 kv. m ploto tualeto rekonstrukciją miestas sutiko pakloti 600 tūkst. litų.
Paaiškėjus, kad paviljonas jau seniai buvęs nupirktas, dienraštis pasiteiravo J.Imbraso, už ką buvo tuomet sumokėta daugiau nei pusė milijono mokesčių mokėtojų pinigų. Tačiau mero regalijų netekęs J.Imbrasas, užuot atsakęs į klausimą, pasinaudojo proga pasišaipyti iš A.Zuoko pirkinio.
"Šituos paviljonus nupirko A.Zuokas, ne mes. Ir aš labai stebėjausi, kodėl už šitas aštuonias jurtas sumokėta ar pusantro milijono, dabar neatsimenu. Stebuklas, už tokią kainą – jurtas! Tai mes galvojome, kur jas dėti. Ačiū Dievui, vieną pastatėme Katedros aikštėje, ten bus ir spauda, ir informacijos centras. Galvojome, kur kitus kišti, tai vieną užmetėme ant tualeto", – vaizdžiai pasakojo J.Imbrasas.
Tačiau buvęs meras įsitikinęs, kad už tualetą, ant kurio užmesta "jurta", pagrįstai pakloti 600 tūkst. litų. Esą senasis požeminis tualetas griautas ir perstatytas nuo pamatų, atnaujinti elektros, vandentiekio, kanalizacijos tinklai.
G.Paluckas: "Taigi nesąmonė"
J.Imbraso atvirumu negalėjo patikėti savivaldybės administracijos direktorius Gintautas Paluckas. Jam galvoje netilpo, kaip smulkiai gatvės prekybai pirktą paviljoną galima pritaikyti viešajam tualetui.
"Palaukite, kaip tai skamba? Taigi nesąmonė! Ne, ne, man atrodo, kad J.Imbrasas kažką maišo. Taip negali būti. Yra skelbtas konkursas, ir ten yra viskas surašyta, kaip, kas turi būti ir ką rangovas turi padaryti. Tai kaip gali kažkas paimti ir duoti paviljoną, jį užmesti ant viršaus?" – negalėjo patikėti savivaldybės administracijos direktorius. Tačiau vėliau jis, pasiteiravęs specialistų, sužinojo, kad vienas sandėlyje buvusių kioskų vis dėlto buvo pastatytas ant viešojo tualeto.
Tą pačią informaciją patvirtino ir savivaldybės Miesto ūkio departamento direktorius Juozas Gedvilas. Esą miesto architektai nusprendė panaudoti vieną iš sandėlyje dūlančių kioskų tualeto statybai. Tam neprieštaravo ir Kultūros paveldo departamento specialistai.
"Jeigu kultūros vertybių zoną, rezervato teritoriją toks statinys papuošia, tai gali tas paviljonas gali būti naudojamas bet kam. Du prekybos paviljonai anksčiau pastatyti, čia, virš tualeto, – trečias, ketvirtas surinktas Katedros aikštėje, o dar keturis numatyta pagal projektą Pilies gatvėje pastatyti. Iš viso turime nupirkę aštuonis paviljonus. Anksčiau nestatėme, nes nebuvo techninių projektų", – susierzinęs komentavo J.Gedvilas.
Kaina staiga sumažėjo
Ir vis dėlto, jeigu itališkas karkasas nupirktas seniai, tai už ką remontuojant tualetą buvo paklota 600 tūkst. litų? O gal kioską nuspręsta pirkti antrą kartą? Po šio "Vilniaus dienos" klausimo tualeto kaina staiga smarkiai sumažėjo.
Statybas prižiūrinčios savivaldybės bendrovės "Vilniaus kapitalinė statyba" vadovas Modestas Valacka aiškino, kad miestas nesiruošia už tą pačią prekę mokėti du kartus.
"600 tūkst. litų yra bendra projekto vertė. Mes už paviljoną nemokėsime. Mes už jį nė pinigų negauname. Ta suma bus išskaičiuota iš sąmatos, sieks 475 tūkst. litų. Ši suma ir bus sumokėta rangovams. Mums duotas paviljonas, mes sudėjome langus, įstatėme duris, apšiltinome, sutvarkėme ir viskas tuo baigėsi", – aiškino M.Valacka.
Tą patį tvirtino ir tualetą stačiusios bendrovės "Gineita" projektų vadovas Dainius Motiejūnas – jie paviljono nemontavo, todėl ir papildomų 100 tūkst. litų už šiuos darbus negaus.
475 tūkst. litai už mažos patalpos remontą "Vilniaus kapitalinės statybos" vadovui atrodo ne per didelė suma. Mat įrengti devyni unitazai, septynios kriauklės, trys pisuarai. Už juos sumokėta 11 tūkst. litų. Į sumą neįskaičiuoti įrangos montavimo darbai.
Išorės kanalizacijos rekonstrukcija esą atsiėjusi 24 tūkst. litų, statinio pamatų tvirtinimas – 55 tūkst. litų, išorės ir vidaus elektros instaliacija – 26,5 tūkst. litų. O kur dar šildymas, vėdinimas, liftas, apdaila.
M.Valacka pridūrė, kad visi darbai ir jų piniginė vertė nurodyti projekto sąmatoje. Esą jei norite, tikrinkite.
Naujausi komentarai