Pereiti į pagrindinį turinį

Trakai nustatė savo įkūrimo datą ir kitąmet švęs 700-metį

2021-06-14 06:25

Trakų rajono savivaldybės taryba nustatė Trakų miesto įkūrimo istorinę datą.

P. Peleckio / Fotobanko nuotr.

Pasitarus su istorikais nutarta, kad Trakų miesto įkūrimo istorine data laikoma 1322 metų rugsėjo 8 diena.

Toks sprendimas priimtas gegužės pabaigoje.

„Konkrečios datos, kad būtų kaip miesto gimtadienis, tai nebuvo. Mes turėdavome tradicinę Trakų miesto šventę pirmą birželio savaitgalį“, – BNS sakė buvusi Trakų merė, dabar Seimo narė Edita Rudelienė.

„2020 metais Trakai buvo Lietuvos kultūros sostinė, vyko daug įvairių diskusijų, tarp jų – ir apie Trakų identitetą, miesto įkūrimą. Po tos diskusijos gimė mintis, kad reikėtų turėti datą, kada galėtų būti tikslus Trakų miesto gimtadienis, ir kreipiausi į istorikus“, – prisiminė buvusi merė.

1322 metų rugsėjo 8 dieną laikyti Trakų įkūrimo data pasiūlė Lietuvos istorijos instituto istorikas Darius Baronas ir Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Istorijos teorijos ir kultūros istorijos katedros vedėjas Alfredas Bumblauskas.

Anot jų, Trakų įkūrimo datą reikėtų sieti su simboline Vilniaus įkūrimo data – 1323 metais. Mat Bychoveco kronikoje aprašoma kaip Lietuvos valdovas Gediminas savo sostinę perkėlė iš Kernavės į Trakus, o iš Trakų į Vilnių.

„Vieną kartą didysis kunigaikštis Gediminas išvyko iš savo sostinės Kernavės medžioti už penkių mylių, už Neries, ir rado girioje gražų kalną, apsuptą ąžuolynų ir lygumų; jam didžiai patiko, jis apsigyveno tenai, įkūrė miestą ir davė jam Trakų vardą – tenai, kur buvo Senieji Trakai; ir iš Kernavės perkėlė savo sostinę į Trakus“, – rašoma kronikoje.

Lietuvos istorijos kontekste – tai labai retas atvejis, kai archeologija ir pusiau istorinės, pusiau legendinės žinios tarpusavyje gražiai dera.

Pasak D. Barono ir A. Bumblausko, šios žinios dera ir su archeologiniais, istoriniais duomenimis. Naujausi archeologiniai tyrinėjimai rodo, kad XIV amžiaus pradžioje Senųjų Trakų pilis pastatyta iki tol žmogaus veiklos nepaliestame kraštovaizdyje. Lygiai tokią pat Trakų įkūrimo priešistorę aprašo ir Lietuvos metraščiai.

„Lietuvos istorijos kontekste – tai labai retas atvejis, kai archeologija ir pusiau istorinės, pusiau legendinės žinios tarpusavyje gražiai dera“, – teigia istorikai.

Jie atkreipė dėmesį, kad Lietuvos metraščiuose sutartinai pažymima, jog Trakuose Gedimino sostinė buvo trumpai, nes netrukus įkurtas Vilnius.

„Atsižvelgiant į tai, kad simboline Vilniaus įkūrimo data laikomi 1323 metai, manome, kad geriausiai tinkančia Trakų įkūrimo simboline datą galėtų būti 1322 metai. Tokia data gerai derėtų tiek su istoriniais, tiek su archeologiniais duomenimis. Taip pat ji teiktų gerą atspirties tašką Trakų istorinės ir kultūrinės reikšmės įprasminimui“, – tvirtina istorikai.

Rugsėjo 8-ąją kaip miesto gimtadienį jie pasiūlė jau atsižvelgdami į Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto nuopelnus Trakams.

„Drąsiai galime tarti „Trakai – Vytauto miestas“. Galime net pasiūlyti, kad Trakų gimtadienis būtų minimas rugsėjo 8 dieną“, – teigiama mokslininkų rašte.

„Tai ir planuotos Vytauto karūnacijos Lietuvos karaliumi diena, ir garsiųjų atlaidų metas, kai maldininkai iš visos Lietuvos ir svečių šalių traukia prie stebuklais garsaus Trakų Dievo Motinos paveikslo. Pasak legendos, šios šventenybės atsiradimas Trakuose siejamas būtent su Vytautu Didžiuoju“, – rašo istorikai.

E. Rudelienės teigimu, rugsėjo 8-oji labai tinkama Trakams diena.

„Tai susieta ir su mūsų Trakų bazilika, nes tuo metu visada būna ypatingi atlaidai Trakuose. Man atrodo, kad ši diena bus svarbi visai miesto bendruomenei. Ji turės savo gimtadienį, kada galės švęsti“, – BNS sakė buvusi merė.

Nustačius miesto įkūrimo datą, Trakai jau turi pradėti ruoštis dideliam jubiliejui.

Pasak D. Buroko ir A. Bumblausko, 2022-aisiais Trakai galėtų minėti savo 700-metį, ir tą daryti rugsėjo 8 dieną – per Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų ir Vytauto numatytos karūnacijos dieną.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų