Švietimo ir mokslo ministerija siūlo vaikų darželiams nuomoti ir pritaikyti laisvas įvairių įstaigų patalpas. Tačiau artėjančių mokslo metų išvakarėse paskelbta iniciatyva padėties neišgelbės – įvykus konkursams patalpos dar turės būti tvarkomos, o tai užtruks ne vieną mėnesį.
Skuba skelbti konkursus
Ministerija jau parengė patalpų, kuriose laimėję konkursą steigėjai galės įkurti vaikų darželius, sąrašą. Jiems pasiūlytos įvairios Švietimo ir mokslo ministerijai pavaldžių organizacijų nenaudojamos patalpos. Laimėję konkursą investuotojai privalės savo lėšomis pritaikyti buvusius biurus ar įstaigas vaikų poreikiams taip, kad šie atitiktų keliamus higienos reikalavimus.
Konkursas yra įvykęs tik dėl vienų patalpų, esančių Lukiškių g. 9, tačiau artimiausiomis dienomis turės vykti ir kiti konkursai. Dienraščio kalbinta Švietimo ir mokslo ministerijos Turto valdymo ir Viešųjų pirkimų skyriaus vedėja Margarita Jakštonienė teigė, kad iki naujų mokslo metų pradžios visos patalpos bus išnuomotos.
„Dėl patalpų Lukiškių g. 9 konkursas jau įvykęs, Ateities, Filaretų, Šilo gatvėse konkursai vyks artimiausiomis dienomis – rugpjūčio 22, 25 ir 27 d.“, – teigė ministerijos atstovė.
Priims naujus kaimynus
Ministerija jau turi patirties nuomoti nenaudojamas patalpas darželiams. Ateities g. 44 esančiame Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centre veikia privatus Jolantos Augustinavičiūtės-Porochinos darželis, o Kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centre Filaretų g. 36 įsikūrusi savivaldybės darželio „Užupiukas“ grupė.
Šiuo metu tose pačiose patalpose nuspręsta išnuomoti dar dalį erdvių.
„Su senais nuomininkais sutarčių niekas, žinoma, nenutrauks. Jie galės dirbti kaip dirbę. Tiesiog tose įstaigose tiek daug tuščių ir nenaudojamų patalpų, kad nusprendėme dalį jų pasiūlyti darželiams. Tai sovietmečiu statyti pastatai, ir tenka pripažinti, kad statyti nelabai racionaliai, tad jei dalis patalpų bus pritaikyta darželiams, tai pastatų savininkams išeis tik į gera“, – dėstė M.Jakštonienė.
Teks investuoti patiems
Patalpų nuoma darželiui, pasak M.Jakštonienės, – tik viena medalio pusė. Nė viename pastate darželis vos pasibaigus konkursui veikti nepradės. Darželį steigti nusprendusiam verslininkui ar savivaldybei teks pirmiausia įvykdyti esamus higienos reikalavimus ir patalpas pritaikyti vaikų poreikiams.
Specialistų skaičiavimais, remontas turėtų užtrukti ne vieną mėnesį. Tad geriausiu atveju darželinukai į naujas patalpas turėtų įžengti tik vėlyvą rudenį.
„Aišku, tie reikalavimai dabar supaprastinti, tačiau norint juos įgyvendinti vis vien teks įdėti nemažai pinigų. Ir remontas, ko gero, užtruktų porą mėnesių. O tai jau verslininko rizika, nes tenka pripažinti: kai kurios patalpos tiesiog prašyte prašosi remonto. Tad nė vienas iš tose patalpose įsikursiančių darželių nuo rugsėjo dirbti negalės“, – kalbėjo M.Jakštonienė.
Ypač sunki padėtis, pasak pašnekovės, Šilo g. 24 esančiame pastate. Jį sutvarkyti investuotuotojui kainuos nemažai.
„Ten reikia didelių investicijų, bet vieta darželiui labai gera. Yra flygeliukas, daug gamtos, kiemas. Vaikams aplinka puiki. Be to, investavęs verslininkas savo veikla galės užsiimti, pavyzdžiui, dešimt metų. Tik po to termino vėl bus skelbiamas naujas konkursas“, – dėstė ministerijos atstovė.
Patalpų rinktis negalėjo
Viešųjų pirkimų skyriaus vedėja teigė pati asmeniškai vykusi apžiūrėti patalpų. Švietimo ir mokslo misterijos atstovai vertino, kiek įmanoma vienas ar kitas patalpas pritaikyti vaikams ugdyti.
Tačiau ar patalpos darželiams siūlomos ten ,kur jų labiausiai reikia?
„Tenka pripažinti, kad ne visada. Labiausiai vietų trūksta tokiuose mikrorajonuose kaip Perkūnkiemis. Tačiau ten ministerija neturi sau pavaldžių organizacijų ir laisvų patalpų, tad ir pasiūlyti nieko negalime. Juk nesikreipsime, pavyzdžiui, į Aplinkos ministerijai pavaldžią įstaigą, ir neprašysime jos palikti patalpas ir perduoti jas darželiui. Bandėme“, – kalbėjo M.Jakštonienė.
Anot pašnekovės, tuščių patalpų netrūksta tokiuose Vilniaus rajonuose, kaip Naujoji Vilnia ar Baltoji Vokė, tačiau ten nėra poreikio steigti vaikų darželius.
„Taip jau yra. Vienur trūksta patalpų, kitur patalpų yra, bet vaikų nėra. Taip jau yra. Sunku buvo rasti patalpų. Gal tos Ateities gatvėje bus paklausiausios, nes jos arčiausiai Perkūnkiemio“, – svarstė pašnekovė.
Privatiems darželiams siūlomos patalpos
Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centre, Ateities g. 44;
Lietuvos Kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centre, Filaretų g. 36;
Vilniaus technologijų mokslo ir reabilitacijos centre, Šilo g. 24;
Valstybinio mokslinių tyrimų instituto Fizinių ir technologijos mokslų centre, Lukiškių g. 9.
Vietų nėra
Suvedus tėvų prašymus priimti jų vaikus į Vilniaus miesto darželius nuo 2012 m. rugsėjo 1 d. ir sutikrinus du ar daugiau kartų pateiktus prašymus, tėvų pageidavimus ne šiais metais leisti vaiką į darželį, paaiškėjo, kad sostinės darželiuose yra 492 laisvos vietos. Tai pranešė Vilniaus miesto savivaldybė. Į šias vietas jau pateikta 1750 prašymų, tad realiai Vilniaus darželiuose trūksta 1258 vietų.
„Šiuo metu didžiausias vietų darželiuose poreikis yra Verkiuose, Pašilaičiuose, Žirmūnuose. Tačiau nemažai darželių neužpildyta, pavyzdžiui Naujininkuose, Lazdynuose. Naujoji sistema ir viešas laisvų vietų skelbimas padės užpildyti ir subalansuoti eiles“, – interviu dienraščiui praėjusią savaitę yra sakęs sostinės mero pavaduotojas Jonas Pinskus.
Šiuo metu prašymus pateikusiems tėvams atsakymai, ar jų vaikai pateko į laisvas vietas, bus siunčiami individualiai iki rugpjūčio 24 d. Paprastai rugsėjo antroje pusėje taip pat atsiranda laisvų vietų. Į jas pirmiausia bus nagrinėjami jau pateikti prašymai.
Naujausi komentarai