Pereiti į pagrindinį turinį

Verslo elito pamoka: niekada nenuleiskite rankų

2012-05-07 05:00
Verslo elito pamoka: niekada nenuleiskite rankų
Verslo elito pamoka: niekada nenuleiskite rankų / Evaldo Butkevičiaus nuotr.

Dar prieš 20 metų jie buvo tik pradedantys verslininkai, svajojantys bent jau apie nuosavą namą. Šiandien juos galima pavadinti sėkmę įkūnijančiais verslo generolais. Šie autoritetai nusprendė pamokyti kauniečius, kaip kurti sėkmingą verslą.

Smerkė greitą litą

„Maždaug 1992 m., kai Lietuvoje viešpatavo vadinamasis laukinis kapitalizmas, buvo ne tik daug galimybių pradėti perspektyvų verslą, bet ir pavojų. Todėl vieni savo verslą baigė teismo salėje, kiti – taurelės dugne, treti – pasislėpę užjūriuose. Laimėjo tie, kurie sugebėjo kurti ateities planus, apimančius 20–30 metų laikotarpį“, – sakė „NDX energija“ valdybos pirmininkas, buvęs „Maximos“ ir „Euro vaistinės“ vienas vadovų Ignas Staškevičius.

Jo nuomone, lietuviai iki šiol yra linkę vaikytis vadinamojo greito lito. Pasak I. Staškevičiaus, verslo strategijos požiūriu, tai yra nuodėmė, todėl reikia orientuotis ne į greitą, bet į ilgą litą, prie kurio kelias – ilgesnis, bet rezultatas – puikesnis.

I.Staškevičius sakė abejojantis mitologizuojamu lietuvių darbštumu. Jis pabrėžė, kad pagal paskutiniuosius Europoje atliktus tyrimus lietuviai pagal darbo efektyvumą yra uodegoje – 24 vietoje.

Darbštumas – tik mitas

„Mes, deja, darbštumu nusileidžiame net į ES dar tik planuojantiems stoti turkams ir kroatams“, – apgailestavo I.Staškevičius.

Jis pasidalijo pastebėjimu, kad žodis „verslininkas“ jau menkai atspindi tikrą žmogaus padėtį visuomenėje, nes verslininkai gali būti ir valstybinių įmonių vadovai, ir žemiausios grandies vadybininkai.

„Atsirado naujas terminas – verslo savininkas. Manau, kad tai tampa titulu, galbūt kaip bajoras, dvarininkas“, – svarstė „NDX energija“ valdybos pirmininkas.

Patarimai, kaip nepaklysti

Apie verslo riziką ir būdus, kaip nepasiklysti verslo labirintuose, kalbėjęs bendrovės „Hanner“ valdybos pirmininkas ir savininkas Arvydas Avulis pabrėžė, kad verslas ir rizika – neatsiejami dalykai. Anot jo, nulis rizikos – nulis pelno.

„Mano žmona bijo rizikuoti, todėl ji žiūri televizorių. Aš rizikuoti nevengiu, todėl neturiu laiko žiūrėti televizoriaus, nes beveik visą laiką reikia skirti verslui“, – į konferencijų salę susirinkusiems keliems šimtams kauniečių, tarp kurių vyravo jauni žmonės, sakė verslininkas.

A.Avulis kalbėjo, kad pradedant verslą vien entuziazmo neužtenka. Labai svarbu išsitirti rinką.

„2008 m. buvo labai sėkmingi kiaušinius pardavinėjantiems paukštynams. Verslininkai didžiąją dalį pelno nusprendė investuoti į paukštynų plėtrą. 2010 m., lyginant su 2008-aisiais, kiaušinių paklausa nepadidėjo, tad plėtra nepasitvirtino, investicijos nebuvo efektyvios. Taip atsitiko todėl, kad nebuvo ištirta rinka“, – kalbėjo A.Avulis.

Praverčia alpinisto patirtis

Alpinisto patirties turinčio A.Avulio teigimu, versle reikia drąsos, bet būtinas ir atsargumas.

„Labai svarbu, kad atsargumas versle nevirstų baime, nes baimė yra pati blogiausia būsena“, – sakė „Hanner“ valdybos pirmininkas ir savininkas.

Viešosios įstaigos „Versli Lietuva“ generalinis direktorius Paulius Lukauskas pabrėžė, kad dėl mažos Lietuvos rinkos verslininkams tiesiog būtina ieškoti eksporto galimybių.

Šią mintį parėmęs I.Staškevičius pateigė palyginimą: „Savo verslo sritį galima palyginti su savo kiemu. Reikia, kad tų kiemų būtų daugiau ir kad jie būtų išdėstyti po visą pasaulį, nes jei būsi pats kiečiausias tik viename savo kieme, ateis tokia diena, kai pasirodys dar kietesnis ir išspirs tave iš to kiemo. Jei tai bus vienintelis tavo kiemas, būsi žuvęs.“

Rezultatas ateina dirbant

Mėsos perdirbimo bendrovės „Nematekas“ vadovė ir savininkė Egidija Vaicekauskienė prisiminė tuos laikus, kai gyvendama ir besimokydama Kaune svajojo turėti namą ir sukurti gražią šeimą.

Dabar verslininkė augina šešis vaikus, yra sukūrusi sėkmingai veikiančią turtingą įmonę ir yra įsitikinusi, kad verslas padeda ne tik susikurti materialinę gerovę, bet ir tobulėti dvasiškai.

Pasak jos, pradedančiam verslininkui gali labai praversti ir mokėjimas svajoti.

„Verslo pradžioje nieko neturėjome, todėl daug svajojome, nes tai nieko nekainavo. Aišku, ir nesėdėjome sudėję rankų – kibome į darbus. Žinojome, kad maksimalų rezultatą galima pasiekti tik maksimaliai daug dirbant. Buvo labai nelengva, tačiau tikėjome, kad ateityje pasiseks. Po penkerių metų rezultatai pradėjo sparčiai gerėti, atsirado galimybė įkurti mėsos perdirbimo įmonę“, – apie verslo pradžią pasakojo E. Vaicekauskienė.

Pasak veiklios moters, laimė nuo pinigų kiekio nepriklauso.

Ragino ieškoti prasmės

„Buvo dienų, kai pagalvodavau: koks tikslas kasdien nešti tą įtampos akmenį, jei vis tiek laimė ne piniguose. Negi rytą iš lovos atsikeli tam, kad padaugintum turimus pinigus. Vėliau supratau, kad didesnį pasitenkinimą suteikia aukštesni siekiai – tai kūrybinis džiaugsmas, džiaugsmas dalytis talentais, patirtimi, veiklos vaisiais. Taip atsiranda ryšys su Kūrėju ir gimsta gyvenimo pilnatvės jausmas“, – kalbėjo verslininkė.

Savo patirtį kauniečiams paskleisti atvykę verslininkai pabrėžė, kad svarbu nenuleisti rankų, kai kas nors labai nepasiseka.

„Geras sprendimas gimsta iš patirties, o patirtį turtina blogi sprendimai“, – pastebėjimu pasidalijo E.Vaicekauskienė.


Pasveikino Prezidentė

Pasidalyti patirtimi žinomus verslininkus į Kauną pakvietė renginių ciklo „Versli Lietuva“ organizatoriai.

Renginio dalyviai išklausė iš anksto įrašytą šalies prezidentės Dalios Grybauskaitės sveikinimą, kuriame pabrėžiama, kad net sunkmečiu Lietuvoje padaugėjo verslu užsiimančių žmonių. Tai, pasak D. Grybauskaitės, liudija apie lietuvių darbštumą, išradingumą ir sugebėjimą rasti išeitis iš keblių situacijų.

Šalies vadovė renginio organizatoriams linkėjo naujų idėjų ir išradingumo jas įgyvendinant.

„Renginyje siekiame skleisti verslumo idėjas, sėti jas tarp dalyvių, konkrečiais sėkmės pavyzdžiais skatinti pradėti savo verslą. Skleisdami verslumo idėjas tikimės gražių vaisių ir tikime, kad visuomenė džiaugsis mažėjančiomis bedarbių ir išlaikytinių gretomis“, – vylėsi VšĮ „Versli Lietuva“ generalinis direktorius P.Lukauskas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra