Viešųjų tualetų Vilniuje – per mažai. Vienur jų įrengimą stabdo lėšų trūkumas, kitur – gamtinės sąlygos. Gedimino pilies muziejuje visiems įprasta, kad norint nusilengvinti teks įveikti kelią iki kalno apačios.
Įrengti per sudėtinga
Turistams, nusprendusiems aplankyti Gedimino kalną ir pilyje įsikūrusį muziejų, dažnai iškyla klausimas, kur ieškoti tualeto. Tai ypač aktualu senyvo amžiaus žmonėms ar šeimoms su mažais vaikais. Tačiau muziejaus darbuotojai gali patarti tik leistis į kalno papėdę – pačiame bokšte tualeto nėra net darbuotojams.
"Ant paties Gedimino kalno įrengti tualetą būtų per sudėtinga. Juk kiek ten reiktų kasti, kad įvestume kanalizaciją. Tačiau šią problemą išsprendėme labai paprastai – tiems, kurie kyla eskalatoriumi, apačioje yra įrengtas tualetas. Švarus, tvarkingas, pritaikytas neįgaliesiems – dėl to tikrai nėra bėdų. O tiems, kurie užlipo pėsčiomis, parodome, kur yra viešasis tualetas Sereikiškių parke, tereikia nusileisti nuo kalno", – aiškino Gedimino pilies bokšto vedėja Asta Daunoravičienė.
Derasi su kavinėmis
Su nerandančiais viešųjų tualetų turistais tenka susidurti ir senamiestyje esančių kavinių darbuotojams. Vienas kitas žmogus nebūtų bėda, tačiau kartais jų užplūsta kur kas daugiau. Kavinių savininkus puikiai supranta ir gidai. "Jei vienam ar dviem labai prisireikia, tai dar įleidžia, bet jei visa grupė, tai, kaip įprasta, tualetas sugenda. Aišku, mes viską suprantame – jiems ir vanduo kainuoja, ir tvarką palaikyti. Tariamės, jei reikia, sumokame", – pasakojo gidė Aldona Mikulionienė.
Jos nuomone, viešųjų tualetų trūkumas miesto gatvėse kur kas didesnė problema nei ant Gedimino kalno: "Ten, jei reikia, žmonės nusileidžia eskalatoriumi, jokių bėdų, tualeto ten niekada nebuvo. Tačiau kai mieste vienas tualetas viename gale, o kitas – kitame, o reikia eiti su grupe, ir dažnai ne pačių jauniausių žmonių, tikrai pasitaiko rūpesčių", – pasakojo gidė.
"Ši problema visada buvo ir bus, ypač kavinėms, įsikūrusioms centrinėse miesto gatvėse. Mūsų atveju aktualiausia restoranui Pilies gatvėje. Taip, mes neslepiame, kad tai kainuoja, ir gana nemažai, tačiau viskas priklauso nuo įmonės politikos. Galima sakyti, kad tai yra savotiškas garbės reikalas, ar mes galime priimti klientą ir suteikti jam paslaugą", – sakė restoranų grupės "Forto dvaras" rinkodaros vadybininkas Kęstutis Markevičius.
Šiuose restoranuose tualetais gali naudotis visi, kol kas netaikomi nei papildomi mokesčiai, nei apribojimai jais naudotis tik klientams. "Nors žmonės, atėję iš gatvės, dažnai būna ir netvarkingesni, tačiau juk reikia artimui padėti", – šypsojosi K.Markevičius.
Visą straipsnį skaitykite dienraštyje.
Naujausi komentarai