Pereiti į pagrindinį turinį

Vilnius neįgalus plėstis be ES paramos

2010-06-30 05:12
Galimybės: tikimasi, kad Santaros ir Saulėtekio slėniai padės didinti Lietuvos konkurencingumą.
Galimybės: tikimasi, kad Santaros ir Saulėtekio slėniai padės didinti Lietuvos konkurencingumą. / Gedimino Bartuškos nuotr.

5,2 mlrd. litų – tiek Vilniaus miestui per šešerius metus atseikėja ES struktūrinis ir sanglaudos fondai. Pats miestas net su Vyriausybės parama nepajėgtų nutiesti naujų kelių, pastatyti modernių mokslo ir tyrimų bazių, pagelbėti bedarbiams ir smulkiajam verslui.

Pagalba: paramos gali tikėtis ir smulkieji bei vidutiniai verslininkai.

Vilniui daugiau nei Kaunui

Vien Vilniuje per 2007–2013 m. iš viso įgyvendinama arba jau baigta įgyvendinti apie 1 tūkst. projektų, kuriuos finansuoja ES. Bendra šių projektų vertė siekia 6,7 mlrd. litų. Tai – septynerių metų Vilniaus miesto savivaldybė biudžetas. Iš jų 5,2 mlrd. litų Vilniui skiria ES fondai.

Palyginti: per tą patį laikotarpį Kaune įgyvendinama triskart mažiau ES finansuojamų projektų, jų bendra vertė siekia 1,2 mlrd. litų. Iš jų beveik 0,9 mlrd. litų skiria ES. Klaipėdos mieste pasirašyta sutarčių 92 projektams vykdyti. Kartu jie kainuos 0,6 mlrd. litų, iš kurių beveik 0,5 mlrd. litų skirs ES.

Nuo namų iki slėnių

Paties stambiausio iš Vilniuje įgyvendinamų projektų užsakovas – Europos investicijų bankas, kuris už ES lėšas įsteigė JESSICA kontroliuojantįjį fondą.

Jis per bankus remia miesto plėtros investicijas, susijusias su racionaliu ir taupiu energijos naudojimu. Pavyzdžiui, fondas remia daugiabučių namų renovaciją, siekia pagerinti su darbais susijusio finansavimo, paskolų sąlygas.

Antra eilėje rikiuojasi Susisiekimo ministerija, įgyvendinanti Kaimiškųjų vietovių informacinių technologijų plačiajuosčio tinklo RAIN plėtros projektą. Jo vertė siekia apie 209 mln. litų, iš kurių ES finansuojama dalis sudaro 177,5 mln. litų. Projekto tikslas – sudaryti kaimų gyventojams, bendrovės ar įstaigoms galimybę prisijungti prie interneto tinklo. Šiuo metu atlikta 50 mln. litų vertės darbų.

Trejetuką užbaigia Vilniaus universitetas, vykdantis Saulėtekio ir Santaros mokslo, studijų ir verslo slėnių plėtrą. Pagal Saulėtekio slėnio plėtros projektą iki 2013 m. pabaigos Vilniuje ketinama sukurti Nacionalinį fizinių ir technologijos mokslų centrą, kuriame bus galima plėtoti lazerių, šviesos technologijų, nanotechnologijų, puslaidininkių fizikos ir kitus susijusius mokslinius tyrimus bei eksperimentus. Projekto vertė siekia 200,3 mln. litų, iš kurių 170 mln. litų skiria ES. Šiuo metu panaudota beveik 156 mln. litų.

Dar vienas centras medicinai

Projekto "Santara" tikslas – Vilniuje sukurti Jungtinį gyvybės mokslų centrą, kuriame būtų atliekami vieši ir privatūs tyrimai, steigiamos žinioms imlios įmonės ir teikiamos žinioms imlios paslaugos.

Šis slėnis bus skirtas biotechnologijos ir molekulinės medicinos mokslinių tyrimų, studijų ir technologijų plėtrai. Už ES ir valstybės lėšas bus atnaujinta ir pagausinta mokslinių tyrimų ir eksperimentinė bazės, vienoje vietoje sutelktas mokslinis potencialas: biotechnologijos ir molekulinės medicinos srities mokslininkai, tyrėjai, dėstytojai, studentija. Prie netiesioginės tikslinės grupės priskiriami verslo subjektai, kurie diegs sukurtas inovacijas praktikoje, aktyviau bendradarbiaus su mokslo atstovais.

"Santaros" projektas kiek pigesnis už "Saulėtekio" slėnio plėtrą. Jo vertė siekia 125,4 mln. litų, iš kurių 106,6 mln. litų skiria ES fondai. Šiuo metu atlikta 156 tūkst. litų vertės darbų.

Didins konkurencingumą

Pasak projektą kuruojančio Vilniaus universiteto prorektoriaus Juozo Rimanto Lazutkos, slėnių koncepcija susideda iš trijų dalių: vienoje vietoje suburto stipraus mokslo, greta sutelktų pažangių studijų ir infrastruktūros, per kurią jauni žmonės galėtų turėti sąlytį su verslu.

Siekiama remti ne esantį verslą, o tą, kuris pagrįstas naujausiais moksliniais atradimais. Tam slėniuose ketinama sutelkti eksperimentams reikalingą brangią, paskiroms įmonėms ar asmenims neįkandamą įrangą, kurią galėtų nuomotis ir verslas, ir mokslo institutai.

"Vienas sėkmingo verslo pavyzdžių – Lietuvos mokslinių lazerių pramonė, nes mūsų mokslininkų tyrimai šioje srityje vieni geriausių pasaulyje. Pramonė generuojama labai siauroje srityje, tačiau lietuvių lazerių galime atrasti Korėjoje, Kanadoje, Norvegijoje, JAV ir kitur. Nemenką įdirbį mūsų fizikai turi ir diodinio apšvietimo, energijos taupymo srityje. Tą pramonę reikia "išsukti", o viena iš slėnio misijų – verslo palaikymas", – sakė J.Lazutka.

Saulėtekio slėnyje pusantrų metų veikia mokslo technologijų parkas, į kurį jau dabar gali kreiptis jaunuoliai, turintys inovatyvių verslo idėjų. Ją pristatęs mokslo technologijų parko specialistams jaunuolis gali sužinoti, ar įmanoma šią idėją plėtoti, jam patariama, kaip geriau ją įgyvendinti, padedama gauti tam paskolą, lengvatinėmis sąlygomis išsinuomoti patalpas. Net nurodomas subjektas iš "Verslo angelų". Tai – bendrovės ar asmenys, kurie rikiuoja savo pinigais ir remia jauną verslą.

Pasak J.Lazutkos, lietuvaičių idėjos tikrąja šio žodžio prasme vertos milijonų. Viena labiausiai valstybę sudrebinusių įmonių – bendrovė "Fermentas International". Ji buvo įkurta prieš 20 metų ir vertėsi diagnostinių rinkinių, reagentų mokslui gamyba. Įmonė per gyvavimo laikotarpį išplėtė savo veiklą į daugelį pasaulio šalių, bet jos centrinė bazė liko Lietuvoje. Ne per seniausiai įmonės akcijas už beveik 750 mln. litų įsigijo pasaulinė korporacija "Termofisher". Įmonė parduota brangiau nei lenkams – "Mažeikių naftos" akcijų paketas.

Abiejų slėnių statybą planuojama baigti apie 2014 m. Saulėtekio slėnyje greta Mokslo technologijų parko turėtų iškilti mokslinių tyrimų centras "Naglis" ir inžinerinių tyrimų centras. Santaros slėnį, be Jungtinio gyvybės mokslų centro, sudarys inovatyvios medicinos centras, gamtos tyrimų centras ir informacinių technologijų centras.

Tačiau darbas juose visu greičiu ims virti dar po 5–10 metų. Mat reikia įrengti pažangias laboratorijas, pritraukti geriausius pasaulio mokslininkus, sukurti vietos studentams patrauklią aplinką, kurios jie šios nemainytų į studijas užsienyje. Pasaulinė praktika byloja, kad analogiškų slėnių produktyvaus darbo rezultatai skinami apytiksliai po dešimtmečio.

Injekcija smulkiajam verslui

Viena aktyviausių ES paramos gavėjų Vilniuje įvardijama bendrovė "Investicijų ir verslo garantijos", įgyvendinanti net 3 ES finansuojamus projektus. Brangiausias jų – 200 mln. litų atsieisiantis "Invegos" fondo kūrimas. Šis fondas rems smulkiojo ir vidutinio verslo įmones: užtikrins joms galimybę iš bankų imti nedideles paskolas, naudotis atvira kredito linija. Projektą 100 proc. finansuoja ES.

Už 129 mln. litų minėta bendrovė taip pat kuria garantijų fondą, taip pat skirtą smulkiojo ir vidutinio verslo subjektams. Garantijų fondo lėšomis subjektams bus kompensuojama apie 80 proc. garantijų išmokų. ES dalis projekte sudaro 70 mln. litų.

Paskutinysis bendrovės 2007–2013 m. vykdomas projektas padės mažoms ir vidutinėms šalies įmonėms sugrąžinti paskolas. Šioms įmonėms, turinčioms "Invegos garantiją" už paskolą, bus apmokama dalis paskolos palūkanų. Šiam projektui ES skyrė 25,5 mln. litų.

 

Parama ir Darbo biržai

Lietuvos darbo birža įgyvendina 2 ES finansuojamus projektus, kurių bendra suma siekia apie 0,26 mlrd. litų. Pagrindinis visų projektų tikslas – didinti įdarbinimo galimybes.

Pavyzdžiui, įstaiga už 118 mln. litų rengia profesinius mokymus 10,6 tūkst. bedarbių, 2 tūkst. tik mokslus baigusiems gyventojams ketinama suteikti praktinių įgūdžių konkrečiose darbovietėse. ES projektui įgyvendinti skyrė 98,5 mln. litų.

Lygiai 140 mln. litų finansavimas Lietuvos darbo biržai paskirtas bedarbių užimtumui didinti. Mat apskaičiuota, kad 2007 m. Lietuvoje trečdalį bedarbių sudarė žmonės, neturintys profesinio pasirengimo. Už gautas lėšas siekiama taip pat išmokyti 11 tūkst. profesinio išsilavinimo neturinčių bedarbių, 7 tūkst. žmonių, neturinčių darbo patirties, ir apie 1 tūkst. asmenų, kuriuos darbdaviai ketina atleisti. Mokymams ES paskyrė 119 mln. litų. Šiuo metu panaudota beveik 122 mln. litų.

 

Apie 200 mln. – aplinkkeliui

Vienas labiausiai žiniasklaidoje aprašytų ES finansuojamų stambių projektų – Vilniaus vakarinio aplinkkelio statybos. Šiuo metu rekonstruojamas IA etapu vadinamas Lazdynų tiltas ir pirmo etapo vardą gavęs aplinkkelio ruožas nuo Oslo iki L.Asanavičiūtės gatvės.

Pastarojo projekto generalinis rangovas, bendrovių "Panevėžio keliai" ir "Kauno tiltų" konsorciumas, įpusėjo pirmojo etapo statybą. Birželį pradėta estakada per Oslo gatvę. Šie darbai žymi lūžį viso vakarinio aplinkkelio statyboje. Oslo estakados, Gudelių tunelio ir kelio ruožo nuo Oslo gatvės iki L.Asanavičiūtės gatvės statybą planuojama užbaigti iki šių metų rugsėjo 1-osios.

Iki tol žadama nutiesti apie 3,4 km greitkelio ir pakeisti 655 langus daugiabučių, esančių greta vakario aplinkkelio pirmos dalies. Bendra projekto vertė siekia apie 162,7 mln. litų, iš kurių 128,3 mln. litų skiria ES.

Taip pat iki rugsėjo 1-osios ketinama baigti ir vakarinės dalies IA etapą – Lazdynų tilto rekonstrukciją. Darbus atlieka bendrovių "Kauno tiltai" ir "Panevėžio keliai" konsorciumas. Bendra tilto rekonstrukcijos vertė siekia 123 mln. litų. Darbams apie 70 mln. litų skiria Susisiekimo ministerija iš ES numatytų lėšų.

Vakarinis aplinkkelis bus sujungtas su pietiniu, jau pastatytu ir miestiečių naudojamu greitkelio ruožu. Pietinis miesto aplinkkelis, jungiantis S.Dariaus ir S.Girėno gatvę su Lazdynų tiltu, baigtas statyti 2008 m. Aplinkkelio ilgis siekia 3 km. Kelio ruožas išsklaidė dalį transporto grūsčių, kurios susidarydavo gatvėse Tarptautinio Vilniaus oro uosto kryptimi. Projekto vertė siekia 267,5 mln. litų. Iš jų apie 143 mln. litų skirta iš ES struktūrinių fondų.

Po pirmojo vakarinio aplinkkelio etapų seks dar du, per kuriuos iki 2015 m. pradžios ketinama nutiesti kelio ruožą su sankryžomis ir viadukais nuo L.Asanavičiūtės iki pat Ukmergės plento. Bendra vakarinio aplinkkelio vertė turėtų siekti apie 700 mln. litų. Vilniaus miesto savivaldybės dalis sudarys apie 100 mln. litų.

Dėl aplinkkelio būtinybės nė nediskutuojama. Mat Vilnius yra vienintelis Lietuvos didmiestis, neturintis aplinkkelių ir vidinių greitkelių sistemos. Dėl to miestą tik kertantis, tarp jų ir sunkusis, transportas priverstas naudotis miesto gatvių tinklu, nepritaikytu dideliems eismo srautams. Gatvėse susidaro transporto spūstys, kurios kiekvienais metais vis didesnės. Susisiekimo ministerijos duomenimis, transporto grūstys Vilniaus mieste kasmet atneša 1,5 mlrd. litų nuostolių.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų