Pereiti į pagrindinį turinį

Dėl rodyklių persukimo – peticija

2024-10-15 10:22

Kaip ir kasmet, baigiantis vasaros laikui, bus pasukamos laikrodžių rodyklės. Spalio paskutinį savaitgalį visa Lietuva suks viena valanda atgal. Tačiau žmonėms jau įgriso šis rodyklių sukinėjimas, tad atsirado peticija, kurioje prašoma palikti vasaros laiką.

Klausimai: dalis žmonių viliasi, kad pagaliau bus nuspręsta atsisakyti laikrodžių sukinėjimo, tačiau šansų nėra daug.
Klausimai: dalis žmonių viliasi, kad pagaliau bus nuspręsta atsisakyti laikrodžių sukinėjimo, tačiau šansų nėra daug. / Vestos Jašinskaitės nuotr.

Gal jau pakaks

„Reikalauju nustoti sukti laiką į žiemos ir vasaros. Siūlau mūsų kraštui pasirinkti šviesesnę „vasaros“ laiko juostą. Ačiū“, – su klaidomis peticiją „Gana sukinėti laiką į žiemos ir vasaros“ parašė vienas vyriškis, jis ją adresavo Lietuvos Seimui.

Iki šios dienos peticija surinko per 300 parašų. Žmonės iš įvairių Lietuvos miestų komentavo, kad toks rodyklių sukinėjimas esą ne tik nenaudingas, bet ir kenkia sveikatai – sutrinka miego kokybė, išbalansuojamas dienos ritmas.

„Tikrai jau nusibodo tas adaptavimasis tai pavasarį, tai rudenį. Tai atsiliepia sveikatai: miegui, dienos ritmui“, – po peticija komentavo vienas vyriškis.

„Užtenka sukinėti laikrodžio rodykles“, – trumpai rašė ir kiti parašus padėję komentatoriai.

Treti priminė, kad jau ne kartą Lietuvoje buvo svarstyta atsisakyti rodyklių sukinėjimo, tačiau toks sprendimas taip ir nebuvo priimtas.

Adaptacija – iki 10 dienų

Ir gydytojai tikino, kad tam tikrų sveikatos pakitimų persukus rodykles iš tiesų būna. Medicinos centro „Northway“ šeimos gydytojos Vidos Uzelienės teigimu, pirmiausia sutrumpėja miegas.

Toks metas reikšmingai veikia mūsų kraujotaką.

„Didesnė dalis žmonių neabejotinai reaguoja į laiko persukimą, kiti, nors ir nepripažįsta, tačiau vėliau patiria tam tikrus su sveikata susijusius sutrikimus įvairiu lygiu. Pirmiausia, pasikeičia mūsų natūralaus bioritmo pusiausvyra. Labiausiai nukenčia visavertis miegas. Keltis viena valanda anksčiau reiškia, kad iš sapnų fazės, kuri yra ypač reikšminga ir ilgiausia rytinėmis valandomis, atimame vieną valandą. Todėl miegas sutrumpėja, trumpėja smegenų poilsiui skirtas laikas. O pasekmė akivaizdi – sumažėja darbingumas, susikaupimas, vakare sunku užmigti, miegas gali tapti neramus“, – pažymėjo V. Uzelienė.

Kol organizme nusistovi pusiausvyra užtrunka iki septynių–dešimties dienų.

Paūmėja depresija ir nerimas

„Toks metas reikšmingai veikia mūsų kraujotaką: pastebime, jog padažnėja galvos skausmų, svaigimo epizodų. O statistika rodo, kad insultų ir infarktų dažnis šiuo periodu šiek tiek išauga. Ypač organizmą neigiamai veikia trūkumas šviesos, kurios šaltuoju metu ir taip mažai matome dirbdami. Ilgas tamsus laikas vakare neišvengiamai veikia nuotaiką“, – pastebėjo šeimos gydytoja.

Anot V. Uzelienės, depresijos epizodai, nuotaikų svyravimai, nerimas yra tos būklės, su kuriomis taip pat susiduriama rudens laikotarpiu, o laiko pakeitimai gana stipriai paveikia šias būkles.

„Priminsiu, kad miego sutrikimas stipriai veikia ir imuninę sistemą. Vienos nakties miego sutrikimas apie 50 proc. susilpnina imuninę sistemą, tampame imlesni infekcinėms ligoms“, – priminė V. Uzelienė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
senis

čia yra seimo neveiksmumas gana ta laikrodi sukiot mes vis vien nesutampam pagal laiką su iškrypelių europa.
3
0
Visi komentarai (1)