– Kas pradėjo šitą verslą?
– Tėvelis. Sovietų laikas buvo Šturmų uostelis. Jie plaukdavo į marias, statė tinklus, gaudė žuvį. Viskas priklausė nuo oro sąlygų: vėjo nėra – plaukimo nėra.
– Gal pamenate, kada pats pirmą kartą žvejoti išplaukėte su tėveliu?
– Šeštoje klasėje – padėti išmesti tinklus. Tai sunkus, bet ir įdomus darbas. Juk išmetus nežinia, ką pagausi, tai – laimės dalykas.
– Kiek keičiasi Kuršių marios?
– Jos tampa seklesnės. Rytinis Kuršių marių pakraštyje jau daug metų vyrauja tendencija kai jis apauga vandens augmenija. Tai reiškia, kad marios senka, dumblėja. Aišku, žuvims yra kur pasislėpti, neršti – joms tai yra pliusas. Ypač pavasarį daug atplaukia karšių, kuojų neršti iš Kaliningrado pusės. Joms patinka seklios rytinio pakraščio marios: žaluma, šiltas vanduo.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Kokios pagrindinės žuvys Mariose? Ką gaudote?
– Dažniausiai – kuoja, karšis. Yra ir starkių. Rudeniop – žiobriai. Rudenį atsiranda daug migruojančių į aukštupį „gražiųjų žuvų“: šlakių, lašišų. Migracijos metu yra šių žuvų gaudymo apribojimai.
– Kiek vaikystėje pagaudavote žuvų ir kiek dabar?
– Vaikystėje būdavo taip: dar metant tinklą kitame gale jau matydavai, kad yra įkliuvusi žuvis. Ypač kalbant apie migruojančias žuvis. Bet jos tuomet „eidavo“ lapkričio mėnesį: mėnulis, šaltukas – tuomet ir būdavo tų vadinamų lašišų migracija. Tada taip ir buvo: tik įmetei ir yra. O dabar žuvys jau išgudrėjo.
– O kaip orai? Labai prastėja? Audringų dienų daugėja?
– Tokios statistikos nėra. Bet galima spręsti pagal krantų nuplovimą. Jei krantas paplautas, vadinasi vėjuotų dienų padaugėjo.
– Tai rečiau plaukiate?
– Žiūrime orų prognozę: prieš audrą stengiamės tinklus išsiimti susitvarkyti. Vėjui nurimus – vėl mesti.
– Ar Kuršių mariose keičiasi žuvys? Gal pagaunate kokių invazinių žuvų?
– Tas pats juodažiotis grundalas, kurio populiacija gana didelė Baltijos jūroje. Jis atplaukdavo ir iki Kuršių marių. Jis buvo ir Nemune, ties Rusne, pagautas. Jo migracija – nenuspėjama. Arba perpelės. Pokario metais jų buvo sugaunama dideliais kiekiais. Paskui buvo apnykusios, netgi įrašytos į Raudonąją knygą. O paskui jos ir vėl „atsistatė“. Jų populiacija vis didėja, jų nebėra Raudonojoje knygoje ir galima gaudyti be apribojimų.
– Šiame krašte – Ventėje, Kintuose – rūkoma daugiausiai karšių. O pačiam, kokia žuvis skaniausia?
– Sava, šviežia, pasūdyta arba keptuvėje pakepta, arba išrūkyta rūkykloje – karšis.
Naujausi komentarai