Dėl užsitęsusios pavasario pradžios daugumos ančių veisimosi sezonas šiais metais stipriai vėluoja. Tai parodė Lietuvos ornitologų draugijos (LOD) kartu su VšĮ „OMPO Vilnius” (OMPO) jau antrus metus vykdyti septynių dažniausiai sutinkamų ančių rūšių (didžiosios, pilkosios, šaukštasnapės, kuoduotosios, rudagalvės bei dryžgalvės ir rudagalvės kryklių) perinčių populiacijų gausos įvairiose buveinėse bei produktyvumo tyrimai, kurie yra sudėtinė tarptautinės vandens paukščių tyrimų programos, vykdomos Baltijos šalyse bei Rusijoje ir Baltarusijoje, dalis.
Pastarieji tyrimai apėmė įvairias ančių buveines (įvairaus tipo ežerus, užliejamas pievas, žuvininkystės tvenkinius, karjerus) bei įvairius šalies regionus (nuo rytinių Ignalinos ir Zarasų r. iki Nemuno žemupio). 2013 metais balandžio – liepos mėn. vykdytų reguliarių apskaitų duomenimis, daugumos ančių rūšių perėjimo pradžia buvo ypatingai vėlyva. Mat, skirtingai nei įprastai, šiais metais nemaža dalis tirtų vandens telkinių, dar buvo užšalę balandžio mėnesį. Nemuno žemupyje ir Rytų Lietuvos upėse buvo neįprastai aukštas vandens lygis, kuris sukėlė didžiulius ir ilgai trukusius potvynius. O tai, savo ruožtu, sąlygojo vėlyvą vandenų ir jų pakrančių augalijos vegetaciją.
Susidariusios aplinkos sąlygos nulėmė, kad liepos pirmoje pusėje dar neaptiktos ne tik vėlai perinčių kuoduotųjų bei pilkųjų ančių, bet ir šaukštasnapių bei rudagalvių ančių vados. Liepos antroje pusėje vykdytų apskaitų metu be neseniai išsiritusių šaukštasnapių bei rudagalvių ančių, aptiktos ir iki savaitės amžiaus didžiųjų ančių vados. Vertinant kiekybiškai, liepos paskutinę dekadą visose registruotose kuoduotųjų, rudagalvių, pilkųjų, šaukštasnapių ir dalyje didžiųjų ančių vadų, jaunikliai buvo iki dviejų savaičių amžiaus. Ne ką didesni yra ir daugelio laukio vadų jaunikliai.
Kadangi ančiukai pradeda skraidyti sulaukę maždaug 50 dienų amžiaus, tradiciškai, rugpjūčio 15 d. prasidėjus ančių medžioklės sezonui, šiais metais daugumą jų bus dar neskraidantys, o ūgtelėję –nesavarankiški ir nesugebantys surasti tinkamas saugias maitinimosi vietas bei slėptuves. Tik pradėję skraidyti ančių jaunikliai tampa lengvu medžiotojų laimikiu, nes nesugeba tinkamai įvertinti ir laiku pabėgti nuo artėjančio pavojaus. Nušovus dar vadas turinčias ančių pateles, dauguma neskraidančių, be motinos globos pasilikusių ančiukų žūva.
Dėl itin vėlyvo veisimosi sezono didžioji dauguma ančių jauniklių šį sezoną pradės skraidyti ir taps savarankiškais tik rugsėjo pradžioje. Todėl tradiciškai rugpjūčio viduryje pradedama ančių medžioklė šiemet būtų ne tik neetiška, bet ir turėtų neigiamą poveikį ančių populiacijų būklei, dėl išaugusio jauniklių žuvimo. Svarbu pažymėti, kad ankstyvos medžioklės didžiausias neigiamas poveikis būtų Lietuvos vietinėms ančių populiacijoms, o ne per Lietuvą migruojantiems paukščiams, kurie medžiojami vėliau.
Manome, kad medžioti besislapstančius vaikus saugančias ančių pateles, kurios kyla tik paskutinę minutę tapdamos lengvu medžiotojo taikiniu, yra neetiška gamtiniu požiūriu. Ančių patelės, nors ir pastoviai trikdomos medžioklės metu, kaskart stengiasi grįžti pas paliktus be priežiūros jauniklius, kartu tapdamos lengvu medžioklės laimikiu. Be to, motinai žuvus, žus ir jos dar neskraidančių ančiukų vada. Be globos palikti jaunikliai tampa lengvu plėšrūnų grobiu.
Be to, per ankstyva vandens paukščių medžioklė prieštarauja ir ES Paukščių direktyvos reikalavimams, kur 7 straipsnis sako: „Valstybės narės (...) rūpinasi, kad rūšys, kurioms taikomi teisės aktai dėl medžioklės, nebūtų medžiojamos nei jauniklių auginimo, nei įvairių veisimosi stadijų metu". Todėl, leidžiant medžioti dar jauniklius auginančius paukščius, būtų pažeidžiami minėtos direktyvos reikalavimai.
Dėl aukščiau minėtų priežasčių, LOD ir OMPO jau kreipėsi į Aplinkos ministeriją su prašymu šiais metais, atsižvelgiant į ekstremalias gamtines sąlygas ančių veisimosi sezono metu, vandens paukščių medžioklės pradžią nustatyti, kai baigsis jų jauniklių auginimo laikotarpis, t.y. nuo rugsėjo mėnesio 5 dienos.
Kaip mus informavo latvių ornitologai, vandens paukščių medžioklės pradžia Latvijoje šiais metais taip pat bus nukelta vėlesniam laikui.
Naujausi komentarai