Pažaislio festivalyje – kelionė nuo Portugalijos iki Pociūnų Pereiti į pagrindinį turinį

Pažaislio festivalyje – kelionė nuo Portugalijos iki Pociūnų

2016-08-03 18:30 diena.lt inf.

Pirmąjį rugpjūčio savaitgalį Pažaislio muzikos festivalis surengs kelionę nuo pat temperamentingosios Portugalijos iki Pociūnų.

Telmo Piresas
Telmo Piresas / Organizatorių nuotr.

Fado klasika

Penktadienio vakarą romantiškoje Raudondvario dvaro Menų inkubatoriaus aplinkoje liesis ilgesingasis fado. Programą "Fado poezija" atliks jungtinė svečių iš Portugalijos komanda: unikalus vokalistas Telmo Piresas, portugališkąja gitara grojantis Bruno Chaveiro, klasikinės gitaros meistras Cajé Garcia ir originalus kontrabosininkas Yami.

Poetas, kompozitorius T.Piresas – vienas iš labai nedaugelio žymių fado atlikėjų vyrų, todėl spauda dažnai jį vadina fado įsikūnijimu. Šiaurės Portugalijoje gimęs atlikėjas beveik visą savo gyvenimą praleido Vokietijoje, kur ir pradėjo muziko karjerą. Prieš šešerius metus jis nusprendė palikti Berlyną ir atsiduoti fado muzikai Lisabonoje. Atvykęs ten išleido kompaktinę plokštelę "Fado Promessa", nuo kurios prasidėjo dainininko ir prodiuserio Davide'o Zaccarios bendradarbiavimas, besitęsiantis iki šiol. Dainininką užplūdo koncertų pasiūlymai, kvietimai pasirodyti televizijoje ir radijuje – visi norėjo sužinoti daugiau apie šį naują veidą fado pasaulyje. Išskirtiniai T.Pireso pasirodymai pelnė jam kvietimą koncertuoti Lisabonos fado muziejuje – pačioje reikšmingiausioje fado koncertų salėje. Dėl šio muziejaus veiklos fado buvo pripažintas UNESCO pasaulio kultūros paveldu.

Šių metų pradžioje pasirodė naujasis atlikėjo albumas "Ser Fado", kuris puikiai atskleidžia brandų dainininko požiūrį ir fado suvokimą. Tai tarsi grįžimas prie fado ištakų ir tradicijų, prieštaraujantis šiuo metu paplitusiai tendencijai pasitelkus populiariosios muzikos elementus ir šiuolaikines instrumentuotes užkariauti tarptautinę muzikos sceną. Muzikuodamas T.Piresas visą fado istoriją atskleidžia vien balsu ir portugališka bei klasikine gitaromis. "Ser Fado" – antrasis atlikėjo albumas, kuriame skamba jau klasika tapę Alfredo Marceneiro kūriniai, T.Pireso ir šiuolaikinių Lisabonos poetų Nuno Miguelio Guedeso ir Danielio Lourenco sukurtais naujais tekstais. Albume skamba ne tik tradicinis fado – čia išgirsime Custódio Castelo dainą su garsaus gitaristo ir jaunų atlikėjų rėmėjo Jorge'o Fernando tekstu bei albumo prodiuserio D.Zaccaria dainas.

Kompaktinėje plokštelėje taip pat skamba išskirtinio kompozitoriaus Alaino Oulmano kompozicijos. Šis autorius – itin reikšminga asmenybė fado istorijoje. Jis nuo jaunystės žavėjosi šiuolaikiniais portugalų poetais ir jų eiles pritaikė fado dainoms. Tai buvo tikra revoliucija, o tradicinės fado koncertų salės, dar vadinamos fado namais, iki šiol į savo scenas neįsileidžia A.Oulmano kūrinių. T.Piresas elgiasi priešingai – labai vertina ir populiarina šio autoriaus kūrybą.

Vidury Lietuvos

Šeštadienio vakarą Kauno miesto simfoninis orkestras (vyriausiasis dirigentas Constantine'as Orbelianas, solistai Ona Kolobovaitė (sopranas) bei Andrius Apšega (baritonas) ir dirigentas Martynas Staškus gražiausiomis Johanno Strausso arijomis, duetais, valsais bei polkomis pasveikins Kėdainių miestą – "Vidury Lietuvos" pavadintos šventės dalimi tapęs Pažaislio muzikos festivalio koncertas paminės 644-ąsias šio miesto metines.

Vietovę, siejamą su Kėdainiais, 1372 m. paminėjo "Livonijos kronikos" autorius Hermanas Vartbergė, pavadinęs vietovę "terra Gaydine". Legenda byloja, kad Kėdainių pavadinimas kilęs nuo turtingo pirklio Keidangeno vardo. Pirklys į Nevėžio lygumą atvyko iš Kuršo, surado gražią vietą prie keturių upių ir įkūrė nedidelį kaimą. Kaimo šiauriniame pakraštyje augo šventoji giria, kurioje buvo pagonių šventykla. Šventyklą kryžiuočiai sunaikino, šventąją girią iškirto ir pastatė mūrinę gotikos stiliaus bažnyčią. Archeologiniai kasinėjimai liudija, kad Kėdainiai išaugo iš nedidelio žemdirbių, gyvulių augintojų ir žvejų kaimo, kuris XIV a. pradžioje įsikūrė dešiniajame Nevėžio krante.

Turtingas sekmadienis

Sekmadienį festivalis pakvies į du koncertus. 17 val. Margininkų Švč.Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčioje naujų idėjų nestokojanti dainininkė Rita Novikaitė (mecosopranas) ir gitaros virtuozas Sergejus Krinicinas pradžiugins klausytojus lyriška programa "Septynios muzikinės pastelės". Kaip teigia patys atlikėjai, koncerto programa, kurioje skambės Vidmanto Bartulio, Algimanto Raudonikio, Isaaco Albénizo, Ernesto Lecuonos, Manuelio Marios Ponce'o ir Francisco Tarregos dainos – tai tarsi trumpi muzikiniai pasakojimai apie meilę, ilgesį, laukimo kantrybę, viltį, kartais netgi ironiją ar nutylėjimą.

Sekmadienio vakarą festivalis tradiciškai keliaus į Pociūnų aerodromą. Koncerto šeimininkai – Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) kamerinis orkestras, vadovaujamas Jono Janulevičiaus ir du puikūs solistai: sopranas Ieva Goleckytė bei akordeonininkas Laimonas Salijus. Programoje, pavadintoje "Gero skrydžio!" skambės nuostabiausi italų operos genijaus Pietro Mascagni, žymaus prancūzų akordeono virtuozo Richardo Galliano, XX a. italų dainų kūrėjo Giuseppe's Cioffi, didžiojo rusų romantiko Piotro Čaikovskio ir Vienos valsų karaliaus J.Strausso kūriniai.

Prieš šešerius metus įkurtas orkestras šiandien atlieka kompozicijas nuo baroko laikų iki naujausių šiuolaikinių kūrinių. Kolektyvas neapsiriboja vien klasikiniu repertuaru, jis yra atviras įvairiems eksperimentams ir drąsiai imasi neįprastų projektų (koncertai su žymiausiais Lietuvos džiazo muzikantais, šiuolaikinio šokio kolektyvais, multimedijos projektai).

L.Salijus – VDU Muzikos akademijos magistrantas, tiek Lietuvos, tiek užsienio publikai pažįstamas kaip puikus atlikėjas. Savo talentą ir meistriškumą jaunasis akordeonistas skleidė ir aukščiausius apdovanojimus pelnė viso pasaulio tarptautiniuose konkursuose.

Vienu vertingiausių solisto laimėjimų laikoma trečia vieta JAV vykusiame konkurse "Trophee Mondiale", o prieš metus Kaune vykusiame trijų turų konkurse "Trophee Mondiale", "Senior Classique" kategorijoje Laimonas pelnė antrą vietą. Atlikėjas rengia solines programas, taip pat groja įvairiuose ansambliuose, o jo repertuaras aprėpia tiek baroko epochos kūrinių transkripcijas, tiek šiuolaikinę muziką.

I.Goleckytė – VDU Muzikos akademijos absolventė, Kauno valstybinio muzikinio teatro solistė, aktyviai koncertuojanti tiek Lietuvoje, tiek Europos šalyse. Solistė stažavosi garsių vokalo pedagogų vestuose meistriškumo kursuose, o jos profesinį tobulėjimą liudija įspūdingas respublikinių ir tarptautinių konkursų laimėjimų sąrašas.


Kas: Koncertas "Fado poezija".

Kur: Raudondvario dvaro Menų inkubatoriuje.

Kada: Rugpjūčio 5 d. 19 val.

 

Kas: Pažaislio muzikos festivalio koncertas.

Kada: Rugpjūčio 6 d. 20 val.

Kur: Kėdainių arenoje.

 

Kas: Koncertas "Septynios muzikinės pastelės".

Kur: Margininkų Švč.Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčioje.

Kada: Rugpjūčio 7 d. 17 val.

 

Kas: Koncertas "Gero skrydžio!"

Kur: Pociūnų aerodrome.

Kada: Rugpjūčio 7 d. 20 val.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų