Atnaujinti istoriniai namai – dar ryškesnės Kauno žvaigždės Pereiti į pagrindinį turinį

Atnaujinti istoriniai namai – dar ryškesnės Kauno žvaigždės

2025-02-20 05:00 diena.lt inf.

„Kiekvieną dieną matau pro langą, kad mūsų namą fotografuoja praeiviai. Namas sulaukia labai daug dėmesio – tikrai gerai ir gražiai atrodo.“ Taip Kauno širdyje, S. Daukanto g. 14, atnaujintą namo fasadą įvertina kauniečiai ir miesto svečiai.

„Mano BŪSTAS“ pasiūlė atnaujinimo darbus, paskelbė rangovo konkursą, tad S. Daukanto g. 14-ojo namo gyventojams buvo likę išsirinkti tinkamiausią variantą.
„Mano BŪSTAS“ pasiūlė atnaujinimo darbus, paskelbė rangovo konkursą, tad S. Daukanto g. 14-ojo namo gyventojams buvo likę išsirinkti tinkamiausią variantą. / Partnerio nuotr.

Šis namas pasinaudojo parama, kurią Kauno miesto savivaldybė skyrė pagal Paveldotvarkos programą, – taip laikinojoje sostinėje skatinamas tarpukario modernizmo ir art deco stilistikos perlų atgimimas.

„Pagal šią programą bendradarbiauti su savivaldybe intensyviai pradėjome nuo 2020 m. Per šį laiką prisidėjome prie devynių istorinių namų atnaujinimo“, – sakė Valentinas Jerošenko, „Mano BŪSTO“ Kauno regiono vadovas.

Kėlė pavojų praeiviams

Pasak Nerijos, gyvenančios S. Daukanto g. 14 name, gyventojai ilgą laiką susidūrė su problemomis – fasadas buvo prastos būklės, tinkas byrėjo, o balkonai kėlė pavojų praeiviams. Gyventojai, padedami „Mano BŪSTO“, jau anksčiau buvo parengę atnaujinimo projektą, tačiau jo įgyvendinimą atidėliojo. Gauta parama paskatino tvarkytis, pradėti fasado atnaujinimo projektą.

„Fasadas buvo esminė problema – tinkas stipriai byrėjo, buvo pavojinga vaikščioti, nuo balkonų krito dideli luitai. „Mano BŪSTAS“ pasiūlė atnaujinimo darbus, paskelbė rangovo konkursą, o mes, gyventojai, išsirinkome tinkamiausią variantą“, – dalijosi namo gyventoja.

Labai svarbi viso proceso dalis – derinti darbus su gyventojais ir surasti patikimą rangovą. Restauracijos projektai reikalauja specifinių žinių – kiekvienas namas turi unikalią istoriją ir autentiškų fasado elementų, kuriuos būtina išsaugoti.

Proceso pradžia nebuvo sklandi – pirmasis rangovas sustabdė darbus, todėl teko skelbti naują konkursą ir išsirinkti naują rangovą. „Visus formalumus mums tvarkė „Mano BŪSTAS“ – labai stengėsi, nuolat aiškino gyventojams darbų procesą, dirbo tikrai geranoriškai ir atsakingai. Išrinkus antrąjį darbų rangovą, jo veiklai buvo skiriama daugiau dėmesio – tiek gyventojų, tiek „Mano BŪSTO“, – pasakojo Nerija.

Anot jos, „Mano BŪSTAS“ kartą per savaitę organizavo apžiūras, per kurias darbų eigą aptardavo su rangovais, projekto vadovu, techniniu prižiūrėtoju ir namo gyventojais.

„Labai svarbi viso proceso dalis – derinti darbus su gyventojais ir surasti patikimą rangovą. Restauracijos projektai reikalauja specifinių žinių – kiekvienas namas turi unikalią istoriją ir autentiškų fasado elementų, kuriuos būtina išsaugoti. Atnaujinimo procese dalyvauja kvalifikuota specialistų komanda“, – sakė V. Jerošenko.

Pasiūlo patys

Istorinių pastatų atnaujinimas startuoja dviem keliais. „Gyventojai patys kreipiasi arba mes matome avarinės būklės fasadą ir gyventojus informuojame, kad šiems darbams gali būti skiriama parama. Jei gyventojai pritaria darbams, mes kreipiamės į savivaldybę prašydami skirti paramą ir ieškome rangovo darbams atlikti“, – sakė V. Jerošenko.

Paveldotvarkos programa apima fasadų ir autentiškų elementų tvarkymą. Per programą finansuojami remonto, avarijos grėsmės šalinimo, konservavimo, restauravimo darbai ir taikomieji tyrimai, kuriuos privaloma atlikti prieš objektų tvarkybos projektavimą ar tvarkymo metu.

Restauruotų pastatų atsiranda miesto socialinių tinklų nuotraukose, gidai įtraukia juos į ekskursijas. Gyventojai patenkinti, kad jų namai atgimsta, o kartu auga ir jų butų vertė.

„Kauno savivaldybėje dirba savo darbą išmanantys ir kvalifikuoti žmonės, kurie padeda visais klausimais, konsultuoja, operatyviai atsako ir kooperuojasi priimdami sprendimus. Esame labai patenkinti bendradarbiavimu“, – sakė V. Jerošenko.

Anot jo, skirtinguose namuose atnaujinimo laikas priklauso ir nuo darbų sudėtingumo, ir nuo oro sąlygų, tačiau vidutiniškai fasadai renovuojami per penkis mėnesius.

„Ant mūsų namo sienos daug saugotinų elementų ir lipdinių, nebuvo paprasta atnaujinti“, – teigė gyventoja iš S. Daukanto g. 14 namo, kurio fasado restauracija – jau baigta.

Namo kepurė – svarbu

„Matome, kad restauruotų pastatų atsiranda miesto socialinių tinklų nuotraukose, gidai įtraukia juos į ekskursijas. Gyventojai patenkinti, kad jų namai atgimsta, o kartu auga ir jų butų vertė“, – pasakojo V. Jerošenko.

„Kiekvieną dieną matau pro langą, kad mūsų namą fotografuoja praeiviai. Namas – tikra žvaigždė. Pradžioje buvo keista, bet jau pripratau. Supratau, kad žmonėms gražu. Tegul visi džiaugiasi, kad gražėja mūsų gatvė, Kaunas“, – sakė Nerija.

Anot V. Jerošenko, bendrovė kasmet siekia pritraukti kuo daugiau istorinių namų gyventojų ir kviečia atnaujinti pastatus, juolab kad dabar tai galima atlikti palankiomis sąlygomis.

Tiesa, „Mano BŪSTAS“ siūlo ne tik namų fasadų, bet ir stogų remontą gyventojams. „Nuo namo kepurės priklauso viso namo gerovė, juk pastato ilgaamžiškumą lemia ne išorinis vaizdas, bet techninė būklė. Todėl stengiamės vienais metais padėti sutvarkyti fasadą, kitais metais – suremontuoti stogą. Kiekvienam namui stengiamės pateikti geriausią pasiūlymą remonto darbams“, – teigė V. Jerošenko.

Straipsnis užsakytas

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra