Nors vienoje Žiemių g. atkarpoje ant namų tebėra lentelės su šiuo pavadinimu, gyventojai jau metus vargsta visiems aiškindami, kad jie dabar gyvena S. ir R. Samulevičių gatvėje. Apie užmojus keisti pavadinimą žmonės net nebuvo informuoti.
Pridarė rūpesčių
"Niekas mums taip ir nepaaiškino, kodėl būtent mūsų gatvė turi vadintis S. ir R.Samulevičių vardu. Pavadinimas, namų numeracija pakeista, o lentelės ir numeriai likę tie patys. Tikriausiai už savo pinigus reikės pasikeisti", – svarstė seniausia šios gatvės gyventoja prisistačiusi Aldona Papečkytė.
Nors gatvės pavadinimas pakeistas 2012-ųjų gruodį, moteris sako ir dabar gaunanti laiškus iš "Sodros" senuoju Žiemių gatvės adresu. Bendrovė "Kauno vandenys" ant sąskaitų rašo naująjį gatvės pavadinimą, tačiau pieštuku būna pažymėta, kad sąskaita skirta Žiemių g. gyventojai.
"Įstaigos apie pasikeitimą nežino. Reikia keisti visus namo, žemės dokumentus, paslaugų sutartis. Tokie keitimai ar perregistravimai kainuoja", – iškilusius nesklandumus vardijo A.Papečkytė.
Anot jos, ši gatvė pervadinta jau ne pirmą kartą. 1958-aisiais ji vadinta Viensėdžių, tačiau pavadinimas buvo pakeistas į Šiaurės. Kai mieste atsirado Šiaurės pr., kilo daug nesusipratimų, kur yra gatvė, o kur prospektas. Šiai nedidelei gatvelei, kurioje yra trys daugiabučiai ir keli privatūs namai, suteiktas Žiemių g. pavadinimas, pernai pakeistas į S. ir R. Samulevičių.
Stasė Samulevičienė buvo tautodailininkė, knygelių vaikams autorė, o jos sūnus Raimundas – dramaturgas, prozininkas.
"Jeigu jau reikėjo įamžinti šių žmonių atminimą, niekaip nesuprantu, kodėl nebuvo pakeistas Vaisių gatvės pavadinimas Žaliakalnyje, nes būtent ten jie ir gyveno. Mūsų gatvė per menka, ir tas pavadinimas čia iškrenta iš konteksto", – dėstė A.Papečkytė. Gretimos gatvės pavadintos Rytų, Vakarų, Saulės, Topolių ir kitokiais pavadinimais be asmenvardžių.
Gyventojų niekas neklausė
"Nieko nežinojome, kad miesto taryba pakeitė pavadinimą. Tuo metu buvau užsisakiusi daug prekių iš užsienio, ir jos grįžo siuntėjams, nes apie pakeitimą nebuvo informuotos nei tarnybos, nei paieškos sistemos. Pati skambinėjau dėl spaudos prenumeratos ir turėjau aiškinti, kad pasikeitė pavadinimas", – apie patirtus nepatogumus pasakojo S. ir R. Samulevičių gatvėje gyvenanti Justina Vėgėlė. Moteris ne kartą apie naująjį gatvės pavadinimą turėjo aiškinti taksistams, nežinantiems, kur vežti keleivį.
"Gal tie žmonės ir nusipelnę, bet ar tikrai dėl to reikia naikinti senąjį gatvės pavadinimą?" – retoriškai klausė kaunietė.
"Kaip iš dangaus numetė tą pavadinimą, o jūs jau čia gyvenkit, kaip norite. Juk buvo galima iš anksto informuoti, kalbėtis su gyventojais. Visi kalba apie bendruomenės svarbą, o čia ji buvo niekam neįdomi", – savivaldybės ir seniūnijos požiūriu į gyventojus piktinosi Loreta Gliaudelienė.
Jos nuomone, gatvės pavadinimas su dviem vardų raidėmis ir jungtuku "ir" yra pernelyg keblus bei sunkiai įsimenamas. "Niekam čia nekliuvo tos asmenybės, bet visada pagalvoju, kokia pirma raidė, kad nesupainiočiau. Jeigu supainiosi, informacija bus iškraipyta, gali kilti daug nesklandumų. Tie žmonės, kurie pavadinimą pakeitė, čia negyvena", – apgailestavo L.Gliaudelienė.
Kalbintos S. ir R. Samulevičių gatvės gyventojos sakė norinčios įspėti kitus kauniečius, kad nuėję miegoti vienoje gatvėje, ryte gali atsikelti jau visiškai kitoje – gyventojų nuomonė keičiant pavadinimus niekam neįdomi.
Siūlo perkelti kitur
S. ir R. Samulevičių gatvės pavadinimo klausimą praėjusią savaitę svarstė ir savivaldybės tarybos kolegija. Gatvės gyventojai jau ne vieną kartą kreipėsi į savivaldybę, prašydami išvaduoti juos nuo primesto pavadinimo. Atsižvelgiant į gretimų gatvių vardus, siūloma šiai nedideli gatvelei suteikti Pietų pavadinimą. "Gyventi joje teks būtent mums", – rašte teigia 170 jame pasirašiusių gyventojų.
Kolegijos posėdyje dalyvavę tarybos nariai ir administracijos atstovai sutarė, kad Pavadinimų sumanymo ir atminimo įamžinimo komisija neatsižvelgė į gatvės gyventojų pageidavimus bei pasiūlymus. "Reikia rasti kompromisą ir išspręsti šią konfliktinę situaciją", – ragino meras Andrius Kupčinskas.
Kolegija nusprendė, kad S. ir R. Samulevičių vardas galėtų būti suteiktas Josvainių gatvės atkarpai. Pavesta šį pasiūlymą apsvarstyti Pavadinimų sumanymo ir atminimo įamžinimo komisijai kartu su suinteresuotomis pusėmis.
Žongliruoja vardais
"Negi kiekvieną pavadinimą turime derinti su gyventojais? Netinka S. ir R. Samulevičių pavadinimas, gaus A.Samuolio pavadinimą. Gal tada jau bus gerai? Ar žymių žmonių pavardės gali būti tik iš dviejų skiemenų", – suirzo klausimus apie gatvių pavadinimus išgirdęs Pavadinimų sumanymo ir atminimo įamžinimo komisijai vadovaujantis Gediminas Budnikas.
Pasak jo, komisija laikosi nuomonės, kad dabartinei S. ir R. Samulevičių gatvei reikėtų suteikti R.Samulevičiaus dėdės, žinomo tapytojo Antano Samuolio vardą, o jo vardu pavadintą skverą Žaliakalnyje pervadinti S. ir R. Samulevičių vardu. "Skveras nenukentės, nes ten laiškų ir siuntų vis tiek niekas nesiųs", – su ironijos gaidele dėstė G.Budnikas.
2012-ųjų birželį miesto taryba atsižvelgė į Pavadinimų sumanymo ir atminimo įamžinimo komisijos siūlymą ir Darbininkų bei P.Dovydaičio gatvių sankirtoje esančiam skverui suteikė Antano Samulevičiaus-Samuolio pavadinimą. Jeigu ir gatvei bus perkeltas pavadinimas su dviguba pavarde, gyventojams nebus lengviau, o komisija gyventojų nuomonės ir šį kartą neklausia.
Anot G.Budniko, Josvainių gatvės atkarpai S. ir R. Samulevičių vardo suteikti jau neįmanoma. "Mūsų komisija jau nubalsavo, kad šiai gatvės atkarpai būtų suteiktas istorinis Ostmarių pavadinimas. Artimiausiu metu tai bus paviešinta", – aiškino komisijos pirmininkas.
Persekioja KGB šešėlis?
Pavadinimų sumanymo ir atminimo įamžinimo komisijos pirmininkas nenorėjo kalbėti, kas inicijuoja S. ir R. Samulevičių įamžinimą gatvių pavadinimuose. "Gink Dieve, ne aš vienas sprendžiu, yra komisijoje ekspertai. Aplinkybės savotiškos, bet čia – ne spaudai. Nežinosi, kas čia kaip, už ką ir su kuo", – paslaptingai išsisukinėjo G.Budnikas.
Tai, kad R.Samulevičius 1981 m. neaiškiomis aplinkybėmis buvo nušautas KGB pulkininko Ričardo Vaigausko bute, sukėlė įvairių interpretacijų dėl jo ir jo motinos vardo suteikimo gatvei. Savivaldybės koridoriuose imta svaidytis kagėbistų epitetais tiek iš pavadinimo šalininkų, tiek iš kritikų pusės.
Tą pačią dieną, kai kolegijos posėdyje pasiūlyta S. ir R. Samulevičių vardą perkelti Josvainių gatvės atkarpai, Pavadinimų sumanymo ir atminimo įamžinimo komisija gavo Samulevičių talento gerbėjais prisistačiusių asmenų pasirašytą raštą. Jame ir išdėstyti gatvės ir skvero pavadinimų sukeitimo pasiūlymai, kuriuos dabar G.Budnikas pristato kaip komisijos siūlymus.
Viena iš Samulevičių talento gerbėjų ir atminimo įamžinimo iniciatorių savivaldybės Viešųjų ryšių poskyrio specialistė Danutė Marcinkevičienė rašte savivaldybei yra išdėsčiusi, kad pavadinimą panaikinti siekia suinteresuoti asmenys. Tokias savo įžvalgas D.Marcinkevičienė pateikia ir kituose savivaldybei rašytuose raštuose.
Išsigando viešumo
"Čia ne žmonės, o vienas žmogus nepatenkintas tuo pavadinimu. Niekas nesiskundė, o jam sunku ištarti gatvės pavadinimą. Net juokinga", – savo versiją dėstė D.Marcinkevičienė. Savivaldybėje dirbanti specialistė atsisakė atskleisti, anot jos, nepatenkintojo pavardę.
Kaip kilęs šurmulys susijęs su R.Samulevičiaus paslaptinga žūtimi sovietmečiu, D.Marcinkevičienė taip pat nenorėjo komentuoti. "Ką tas žmogus galvoja, aš nežinau, bet visokių minčių kyla", – išsisuko savivaldybės darbuotoja.
Anot jos, Žiemių gatvės atkarpos pavadinimą buvo būtina pakeisti, nes taip neva įpareigojo Vyriausybė, o Vaisių gatvės Žaliakalnyje pervadinti negalima dėl to, kad Žaliakalnis yra neardomas paveldo objektas.
"Būtų gerai, kad iki tarybos posėdžio nieko nerašytumėte. Tegul tarybos nariai nusprendžia", – pokalbio pabaigoje pareiškė D.Marcinkevičienė.
Naujausi komentarai