„Dėkoju Dievui, kad suteikė laiko, galimybių, jėgų ir ištvermės. Jos reikėjo labai daug“, – tikina I.Jacevičienė, prisimindama ilgą knygos kelią iki spaustuvės.
Pasaulio lietuvių centro išleistas, spaustuvės „Regrafas“ atspausdintas 800 puslapių gausiai iliustruotas leidinys – ne tik didžiulis autoriaus darbas, bet ir finansinė našta, kuria autorė dalijosi su rėmėjais.
„Daugiau kaip dvidešimt metų trukęs bendradarbiavimas su „Spindulio“ spaustuve baigėsi liūdnai. Pasikeitus savininkams ir likviduojant spaustuvę, prapuolė tąkart rėmėjų suaukotos solidžios lėšos knygos „Skrydis“ leidybai. Laimė, kad dalis paramos buvo pervesta tiesiogiai man, bent tie pinigai išliko. O kitus teko vėl iš naujo rinkti“, – mintimis sugrįžta į ankstesnius laikus pašnekovė, kai pradedame pokalbį ne nuo poetiškų dalykų.
„Kartais atrodė, kad viskas – nebėra jokių galimybių knygai išvysti dienos šviesą, – prisimena tamsius etapus jos autorė, bet čia pat tvirtai sako: – Tačiau tėveliai mane nuo vaikystės mokė pradėtą darbą pabaigti. Toks jau tas žemaitiškas charakteris.“
Tačiau tėveliai mane nuo vaikystės mokė pradėtą darbą pabaigti. Toks jau tas žemaitiškas charakteris.
Iš Lyduvėnų, garsių aukščiausiu ir ilgiausiu Lietuvoje tiltu, kilusios I.Jacevičienės akyse sužiba ašaros. Su meile ir dėkingumu prisimena ne tik tėvelius, bet ir savo vyrą Kazimierą, su kuriuo pragyveno 40 metų.
„Jis buvo pirmas mano skaitytojas, klausytojas, patarėjas. Visą laiką ragino rašyti. Net kai naktį prabudusi užsidegdavau šviesą ir rašydavau, niekada dėl to nepapriekaištavo. Jei ne vyras, nebūčiau parašiusi nei šios, nei kitų savo knygų“, – pripažįsta itin skausmingai vyro netektį prieš penkerius metus išgyvenusi našlė.
Kazimieras stiprino žmoną ir tada, kai jai jau svirdavo rankos sulaukus kaltinimų grafomanija. „Yra žmonių, kurie turi juodo pavydo. Jie man suteikė nemažai skausmo. Jį sudėjau į eilėraščio eilutes. Visiems atleidau. O kol kai kas ragino „nemėtyti kiaulėms perlų“, nekreipiau dėmesio. Per tą laiką parašiau libretą Nerios Čepaitės miuziklui „Paukščių kongresas“, – pademonstruoja užsispyrimą Lietuvos nepriklausomųjų rašytojų sąjungos garbės, valdybos narė, šešiolikos knygų autorė, iš kurių devynios – apie aviaciją, o septynios iš jų sudaro seriją „Lietuvos sakalai“.
Didžiuojasi savo šaknimis
„Tik neatimkit iš manęs dangaus./ Tenai – aš viskas, o be jo – aš niekas./ Tai pašaukimas, duotas iš aukščiau./ Tik neatimkit iš manęs dangaus“, – viename eilėraščių surimavo savo gyvenimo aistrą I.Jacevičienė.
Savo literatūrinius darbus ji pasirašo ir mergautine Žukauskaitės pavarde. Tai pagarba tėvams Benediktui Žukauskui ir Marijonai Vasiliauskaitei-Žukauskienei. Ir savo šaknims. Todėl ir knygoje atsirado skyrius „Laiko tėkmėj“ – apie pačios Irenos gyvenimą. „Gal kai kam pasirodys keista, kaip čia ji apie save rašo, gal giriasi. Bet aš tik norėjau papasakoti tai, ko daugelis klausia“, – paaiškina autorė.
„Aš – kaimo vaikas, – išdidžiai prisipažįsta pašnekovė. – Kiti gėdijasi, bet ne aš. Aš – iš gražiausios kaime sodybos ant aukšto Dubysos kranto. Kai sužydėdavo tėvelio užsodintas didžiulis sodas, būdavo nuostabiai gražu!“
Du sūnus Antaną ir Benediktą auginusiems Žukauskams Irenos atėjimas prilygo stebuklui. „Kai gimiau aš, pribuvėja pasakė tėvams, kad dar ne viskas... Po dviejų valandų į pasaulį atėjo mano broliukas Petras“, – pasakoja esanti iš dvynių.
Dukrelė – vis prie mamos, o ji meniškos sielos buvo. „Mūsų visa sodyba buvo apsodinta gėlėmis. Ypač mama mėgo jurginus. Dar mėgo eiles, bet poezijos knygų kaime tuomet negalėjai gauti. Tai ji vis iš atminties deklamuodavo ir dainuodavo. Kai vakarais verpdavo, girdėdavau: „Darius ir Girėnas drąsūs vyrai buvo, perskridę Atlantą, Vokietijoj žuvo“ arba „Vėjas ūžia, propeleriai kaukia, eskadrilė pakilo aukštai“. Tėvai nuolat šnekėjo apie Darių ir Girėną“, – dalijasi vaikystės prisiminimais.
Pasirinko eiliuotą kalbą
Eiliuoti Irena pradėjo šeštoje klasėje, tada ir aviacija įkrito į širdį. Lemtinga buvo diena, kai pirmąkart iš arti pamatė lėktuvą. Tiksliau – jo nuolaužas.
„Auklėtoja Janina Sakavičienė mus, visą klasę, nusivežė į Kauną. Aplankėme ir Karo muziejų. Kai atėjome į paskutinę salę, kurioje pamačiau „Lituanicos“ memorialinę ekspoziciją, man buvo toks sukrėtimas! Visi dar išėjo pasivaikščioti po Laisvės alėją, o aš nieko nebenorėjau, grįžau į autobusą“, – gerai prisimena vaikystės išvyką.
Pirmąjį savo eilėraštį Irena paskyrė Steponui Dariui ir Stasiui Girėnui. Ir kitus. Pamažėle įsidrąsino savo literatūrinius bandymus parodyti. „Kai mano eilėraštį išspausdino „Lietuvos pionierius“, skraidžiau kaip ant sparnų. Tokie tada laikai buvo – jei tavo kūryba pasirodė respublikinėje spaudoje, tai jau rimta“, – šypsosi prisiminusi pirmąjį įvertinimą.
Ir kai vėliau išvažiavo į Kelmę, taip pat spausdinosi. Rašyti liovėsi tik išvažiavusi studijuoti lietuvių kalbos ir literatūros Vilniaus universitete. „Sostinėje talentingai rašančių daug, nedrįsau“, – prisipažįsta turėjusi pertrauką be poezijos, užtrukusią net penkiolika metų.
Tačiau grįžusi prie poezijos nedvejojo – nori eilėmis pasakoti apie dangaus didvyrius ir užrašyti Lietuvos aviacijos istoriją. „Kodėl eilėmis? – pakartoja dažnai užduodamą klausimą. – Man aviacija – tai poezija. Ir dar man atrodo, kad eiliuotas knygas lengviau skaityti ir įsiminti faktus.“
Dar vieną savo knygą „Dangus vilioja, kviečia, šaukia“, taip pat patekusią į Lietuvos rekordų knygą, I.Jacevičienė parašė trioletais. Lietuvos aviacijos istorija čia perteikta 174-iais šiais labai griežtos sandaros posmais.
Istorijai: vertingas knygos papildymas dokumentinėmis fotografijomis su kruopščiais jų aprašais. Justinos Lasauskaitės nuotr.
Kruopšti metraštininkė
Stebina I.Jacevičienės viso gyvenimo pastangos bendrauti su aviatoriais, spėti į visus su aviacija susijusius renginius, supažindinti visuomenę su lakūnų, lėktuvų ir sklandytojų konstruktorių, aviacijos istorikų ir apskritai aviacijai pasiaukojusių asmenų nuveiktais darbais.
„Man, kaip istorikei ir muziejininkei, ypač svarbu, kad kiekviename jos darbe galiu rasti ne tik įamžintų svarbių istorinių akimirkų, bet ir kruopščiai surinktas bei išsamiai išvardytas visų, savo rankomis ir siela prisilietusių prie aviacijos, pavardes “, – I.Jacevičienės indėlį įvertino Vytauto Didžiojo karo muziejaus Karybos istorijos (1795–1940) skyriaus vedėja Dalė Naujalienė.
„Pas mane viskas tiksliai aprašyta. To išmokau dešimt metų dirbdama neetatine „Kauno dienos“ korespondente. Ačiū tuometei redaktorei Teklei Mačiulienei, kuri patikėjo man nušviesti paminklo Dariui ir Girėnui kūrimo darbus, jų atminimo išsaugojimą tiek Lietuvoje, tiek Lenkijoje, jų žūties vietoje. Kai su fotografu Vytautu Vaišnoru grįždavome iš susitikimų, posėdžių, renginių, pusę dienos paskirdavau nuotraukoms aprašyti. Ne veltui sakoma, kad apgraužtas pieštukas yra patikimesnis už atmintį“, – šypsosi I.Jacevičienė, kurios pagalbos pasitikslinant faktus kartais prašo ir muziejininkai.
„Knyga gausiai iliustruota dokumentinėmis, archyvinėmis nuotraukomis iš valstybinių ir asmeninių archyvų. Iliustracijos leidiniui suteikia netikėtą matmenį – būtinybę viską, kas reikšminga praeityje, priimti kaip šiandienos savastį“, – pabrėžia knygos „Skrydis“ redaktorius Robertas Keturakis.
Poetas, kurį I.Jacevičienė vadina savo svarbiausiu mokytoju, knygos pristatyme teigia, kad ji visų pirma naudinga jaunimui. Tos pačios nuomonės ir knygą „Skrydis“ išleidusio Pasaulio lietuvių centro vadovas Valdas Kubilius: „Ši knyga-metraštis turi išliekamąją vertę kaip Lietuvos įvykių raidos, taip pat Lietuvos aviacijos 30 metų istorijos laikotarpio atspindys. Knyga gali pasitarnauti kaip edukacijos priemonė, galinti sudominti Lietuvos bibliotekas, mokyklas.“
Su jubiliejaus ženklu
600 egzempliorių tiražu išleisto metraščio-albumo „Skrydis“ knygynuose nerasite. Daugiau nei trečdalį tiražo autorė jau išdovanojo rėmėjams, muziejams, geradariams, prisidėjusiems prie knygos atsiradimo, draugams, giminėms, kraštiečiams.
„Norintieji ją įsigyti gali kreiptis į mane ir leidėjus“, – ragina I.Jacevičienė, knygoje įamžinusi ne tik Lietuvos aviacijos istoriją, bet ir svarbius įvykius – Lietuvos vardo paminėjimo 1 010-metį, Lietuvos kariuomenės 100-metį, Žemaitijos paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose 800 metų jubiliejų, popiežių Jono Pauliaus ir Pranciškaus vizitus ir kt.
Tiesa, autorė nesusilaikė nuo asmeninio inkliuzo: leidinyje, be savo gyvenimo pristatymo, sudėti garbės ir padėkos raštai, tautodailės veiklos liudijimai – I.Jacevičienės demonstruojami nėriniai ir siuviniai. „Norėjau šią knygą išleisti ir savo jubiliejaus proga“, – paaiškina 70-ąjį gimtadienį minėjusi prieš trejus metus ir pasidžiaugti savo gyvenimo veikalu tąkart nesuspėjusi I.Jacevičienė.
Ypatinga bičiulystė
Leidinys „Skrydis“ išsiskiria dar ir tuo, kad čia pirmąkart publikuojami spalvoti Stepono Dariaus dukters Nijolės Dariūtės-Maštarienės darbai. Tarp jos tapytų portretų – ir I.Jacevičienės atvaizdas.
„Sielos draugei, poetei, eilėmis įamžinusiai Dariaus ir Girėno žygdarbį, Irenai Jacevičienei“, – pasirašo 1990-aisiais aliejiniais dažais tapytą portretą įteikusi N.Dariūtė-Maštarienė.
„Nebaigusi jokių specialiųjų meninio ugdymo mokslų, Nijolė paliko per 150 paveikslų, keliolika eskizų skulptūrinėms kompozicijoms. Ji svajojo surengti savo darbų parodą Kauno paveikslų galerijoje, išleisti reprodukcijų rinkinį, iliustruoti knygą, – dalijasi savo bičiulės neįgyvendintais planais I.Jacevičienė. – Tūkstantmečių sandūroje, 2000-aisiais, Nijolė būtų šventusi 75-erių jubiliejų, tačiau nesulaukė. Išėjo kupina kūrybinių idėjų, sumanymų.“
„Labai prašau, kad mano tėvui Steponui Dariui ir Stasiui Girėnui paminklas būtų pastatytas Ąžuolyne, o ne kurioje nors kitoje vietoje. Noriu, kad mano valios įvykdymu pasirūpintų mano artima bičiulė literatė Jacevičienė Irena“, – N.Dariūtės-Maštarienės valia įpareigojo ją rūpintis visais Lietuvos didžiavyrių atminimo įamžinimo klausimais.
„Esu dėkinga likimui, dovanojusiam man S.Dariaus žmonos Jaunutės ir jų dukters Nijolės meilę ir draugystę“, – vertina ypatingą ryšį I.Jacevičienė, tapusi artima abiejų bičiule ir sąžininga jų reikalų tęsėja.
Kai rankose – šturvalas
Savo vaikų – dukros Aistės ir sūnaus Žydrūno nei poezija, nei aviacija užkrėsti nepavyko. Tiesa, auga anūkės Dangė, Miranda, Akvilė – kas žino, gal jos tęs močiutės darbus.
Kol kas I.Jacevičienė nededa plunksnos į šalį. „Mūzos mane ir dieną, ir naktį lanko, – šypsosi nepailstanti literatė. – Visados po ranka – lapeliai, kuriuose užsirašau aplankančias mintis. Planų turiu nemažai. Toks jau mano žemaitiškas būdas – eiti nuo darbo prie darbo. O laimingiausia esu, kai darau tai, kas mieliausia širdžiai, – rašau eiles.“
Taip poetiškai lakūnus mėgstanti vadinti I.Jacevičienė ir pati yra kilusi į padanges. „Kokia laiminga buvau, kai paskraidino“, – iki šiol dėkinga lakūnams Eugenijui Raubickui, Leonui Sakalauskui, Gintautui Staniuliui, suteikusiems progą ne tik skristi, bet ir palaikyti rankose šturvalą.
Pasižymėjo: tarp daugybės I.Jacevičienės apdovanojimų – už nuopelnus aviacijos sportui paskirtas antro laipsnio Lietuvos aeroklubo garbės ženklas. Justinos Lasauskaitės nuotr.
„Buvau pakviesta į garsaus lakūno Vytauto Lapėno atminimui skirto paminklo Tetirvinų kaime, Pasvalio rajone, atidarymą. Tą pačią dieną Kaune dalyvavau tragiškai žuvusio aviatoriaus Leono Sakalausko mirties metinių minėjime ir niekaip nebūčiau spėjusi, jei ne lėktuvas. Kęstutis Balanaška savo asmeniniu lėktuvu nuskraidino į renginį. Skrendant pasiūlė trumpam pilotuoti lėktuvą. Buvo nuostabu!“ – niekada nepamirš to jausmo I.Jacevičienė.
Jai ne kartą teko skristi sraigtasparniais, o S.Dariaus 100-osioms gimimo metinėms 1996 m. Vilniuje surengtoje aviacijos šventėje su būriu svečių buvo paskraidinta pirmuoju „Lietuvos avialinijų“ lėktuvu „Boeing-737-200“ „Steponas Darius“.
Ypač įsiminė skrydis su Edvardu Slušniu istoriniu lėktuvu „Piper-28“, kuriuo jis su Jonu Jukniumi 1993 m. S.Dariaus ir S.Girėno skrydžio per Atlantą 60-mečiui perskrido Atlantą. Skrendant Kaune virš Santakos, Edvardas trumpam leido pilotuoti lėktuvą. „Nenusakomas jausmas!“ – I.Jacevičienė džiaugiasi galėjusi pakilti į debesų erdvę ne vien mintimis.
Apie knygą rekordininkę – skaičiais
30 – tiek metų I.Jacevičienė kaupė medžiagą.
800 – tiek knygoje yra puslapių.
2 755 – tiek knygoje dokumentinių nuotraukų.
494 – tiek knygoje posmų.
47 – tiek knygoje trioletų.
600 – tokiu tiražu išleista knyga.
Naujausi komentarai