Pereiti į pagrindinį turinį

Kaune – vėl tropikai: Botanikos sode iš lėliukių ritasi įvairiaspalviai didžiuliai drugiai

2024-03-19 13:22

Kol orai dar nelepina šiluma, Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sode galima pasijusti tarsi tropikuose visomis prasmėmis.

Oranžerijoje naujai įrengtame Tropiniame drugių sode pasitinka ne tik žaluma ir šiluma, bet ir drugių spalvynas bei ramybė – laikas čia sustoja.

Drugiai akį traukia savo dydžiu, spalvomis. Kartais leidžia savimi pasigėrėti ir iš labai arti –  užtupia ant rankos ar peties. „Kaip prisivilioti? Atskris, jei patiks jūsų, pavyzdžiui, kremo, šampūno kvapas, jei jis bus saldus vaisinis“, –  kalbėjo parodos kuratorė, Botanikos sodo vyresnioji specialistė Edita Braun.

Sode esantys užrašai perspėja, kad negalima liesti nei drugių, nei augalų, tačiau fotografuoti ir klausinėti galima į valias.

Šiuo metu daugiausia eksponuojama drugių rūšių iš Filipinų, taip pat iš Pietų Amerikos, Afrikos. Kas savaitę pasiekia naujos siuntos su vis kitokių rūšių drugių lėliukėmis.

Regimanto Zakšensko nuotr.

Šiuo metu jau išsiritę ir plasnoja apie šimtas atogrąžų drugių. Didžiausi – Morpho ir Caligo genčių drugiai, niekur neskubantys Idea leuconoe, vikruoliai Parthenos sylvia.

Drugiams reikiamą temperatūrą ir drėgmę užtikrina moderni automatinė įranga. Ekranas rodė, kad oro temperatūra – 26 laipsniai Celcijaus, o oro drėgmė – 77 proc. Tokią tropinę atmosferą kurti padeda ir specialiai parinkti augalai, kurie natūraliai auga drėgnuosiuose tropikų miškuose. Tai laipiojančios lianos (monsteros, sukiliai bei filodendrai), natūraliose augimvietėse paprastai ant medžių augantys epifitai (orchidėjos, bromelijos bei miško kaktusai, daugiausiai – ripsaliai), taip pat iš tropinių Pietryčių Azijos miškų kilusios gražialapės žingenės.

Kai lankėmės buvo apsiniaukę, todėl drugiai nebuvo labai aktyvūs, skraidė vos vienas kitas. Kiti puotavo ar ilsėjosi tarp augalų, kai kurie žvalgėsi per langus.

Tarp augalų išdėliotos vaišės drugiams –  gerai prinokę supjaustyti vaisiai. Kol vienas kitas drugelis ilgais straubliukais traukia kivių ar slyvų sultis, kai kurie tūpė ant augalų žiedų ir stiprinosi jų nektaru.

Čia pat įrengtuose inkubatoriuose galima susipažinti su drugio gyvenimo ciklais. Ant bambuko kartelių sukabintos drugių lėliukės, iš kurių išsiritę drugiai vis papildo kolekciją.

Regimanto Zakšensko nuotr.

„Štai šie du išsiritę šįryt. Jie dar kabo, tvirtėja, laukia, kol išdžius sparneliai“, – pasakojo E. Braun. Iš viso gauta šešiolika rūšių lėliukių. Išsiritę dar ne visos. Suaugę drugiai, esantys parodoje, gyventi gali nuo kelių dienų iki kelių savaičių.

Ji pastebėjo, kad kai kurie žmonės pasigrožėti drugiais ateina net ir po kelis kartus per savaitę.

Tropinis drugių sodas veiks iki gegužės vidurio. Pirmieji tropiniai drugiai į Kauną atkeliavo prieš aštuonerius metus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra