Tik po šeimos gydytojo
Lėtinis skausmas – tai skausmas, besitęsiantis ilgiau nei tris mėnesius, išliekantis ir sugijus pažeistiems audiniams. Lėtinis skausmas laikomas atskira liga, slopinančia organizmo funkcines galias ir neigiamai veikiančia gyvenimo kokybę (pilnatvę). Patiriantieji tokį skausmą su šeimos gydytojo siuntimu gali registruotis į konsultaciją Skausmo kabinete. "Mūsų pacientai – žmonės, kuriems diagnozuojamos stuburo patologijos, po traumų, chirurginio gydymo, sergantys lėtinėmis ar onkologinėmis ligomis", – sakė naujai duris atvėrusiame kabinete KMP Šilainių padalinyje dirbanti gydytoja anesteziologė reanimatologė Jolanta Daugėlė.
Aštuoniolikos metų darbo patirtį turinti gydytoja pastebi, kad jauni žmonės į gydytojus kreipiasi greičiau. Vyresni žmonės, prieš praverdami gydytojo kabineto duris, kartais ir dešimt metų kenčia lėtinį skausmą. Didžiąją dalį besikreipiančiųjų kankina lėtiniai nugaros skausmai. Tokio skausmo priežastimi gali tapti ir negydoma netaisyklinga laikysena.
Gydytoja pabrėžė, kad lėtinio skausmo kankinamas žmogus visų pirma turi skubėti ne į Skausmo kabinetą, bet pas savo šeimos gydytoją. "Šis gydytojas sprendžia, kur tokį pacientą siųsti: pas chirurgą, gastroenterologą, kardiologą, traumatologą ir kokius tyrimus reikia atlikti. Tik atlikus išsamius tyrimus ir skyrus adekvatų gydymą, pacientą tikslinga siųsti į skausmo kabinetą", – pabrėžė J.Daugėlė.
Pasak jos, visiškai neištirtą pacientą tenka siųsti atgal pas šeimos gydytoją. Tai blogiausias variantas, nes žmogus ne tik laiku negauna paslaugos, bet ir ilgina šios paslaugos laukiančių asmenų eilę.
Skausmo diagnozavimo ir gydymo kabinetas duris atvėrė KMP Šilainių padalinyje. (Justinos Lasauskaitės nuotr.)
Skiria infiltracines blokadas
Skausmo kabinete gydytojas nustato skausmo diagnozę, medicinos dokumentuose nurodydamas skausmo vietą, trukmę, intensyvumą, kilmę, skausmą sukeliančią ligą ar sveikatos sutrikimą, sudaro gydymo planą ir jį taiko, t.y. parenka vaistus ar jų derinius, formas ir dozavimą; jei reikia, skiria invazines skausmo gydymo procedūras – trigerinių taškų ar kitų minkštųjų audinių infiltracines blokadas (injekcijas) ar injekcijas į sąnarį. Paskirtas procedūras pagal kompetenciją atlieka gydytoja arba slaugytoja. "Infiltracinės blokados – kai blokuojamas nervas, kuriuo plinta skausmas. Kiekvienu atveju pasirenkamas tinkamiausias, mažiausiai traumuojantis metodas. Jei vienas metodas neveikia – taikome kitą", – pasakojo J.Daugėlė.
Gydytoja patarė nesitikėti, kad, pirmą kartą apsilankius tokiame kabinete, iš karto bus skirtos skausmą blokuojančios injekcijos. "Paprastai iš pradžių stengiamės išbandyti neinvazyvius gydymo metodus, tik po to imamės invazyvių. Be to, kartais skausmo blokados neįmanoma atlikti dėl gretutinių ligų, kuriomis serga pacientas", – pasak gydytojos, dėl šios priežasties siuntime į Skausmo kabinetą turi būti įrašytos ir gretutinės paciento ligos.
Pacientas turi bendradarbiauti
Net ir atlikus infiltracines blokadas ar kitas procedūras skausmas nedingsta visam laikui. Pagerėja paprastai nuo trijų mėnesių iki vienų metų. "Norint, kad pagerėjimas tęstųsi, reikia keisti gyvenimo būdą. Pacientai dažnai sako: kai man buvo paskyrę masažų ir mankštų – buvo pagerėję, skausmas buvo visai dingęs. Vadinasi, žmogus po jų sugrįžo prie įprasto gyvenimo būdo ir todėl jam vėl skauda. Būna, kad teisinamasi: esu per daug užsiėmęs, jog eičiau į sporto salę. Tačiau mes negalime padėti tiems, kurie patys nenori sau padėti. Atvirkščiai, tie, kurie nori sau padėti, pakeičia gyvenimo būdą, tampa fiziškai aktyvesni, po taikyto gydymo ilgiau nejaučia arba visai nebejaučia skausmo", – atkreipė dėmesį J.Daugėlė.
Skausmo kabinete gali būti atliekamas neinvazinis ir invazinis gydymas, t.y. trigerinių taškų ar kitų minkštųjų audinių infiltracinės blokados (injekcijos) arba injekcijos į sąnarį. (Justinos Lasauskaitės nuotr.)
Jos teigimu, lėtinis skausmas Skausmo kabinete tik sumažinamas. Norint efektyviai jį gydyti, būtinos ir skausmo kankinamo žmogaus pastangos, bendradarbiavimas. "Būtina lankyti reabilitologo skirtas mankštas, masažus, o paskui ir savarankiškai mankštintis namuose. Mes parodome pacientui kelią, kuriuo reikia eiti mažinant skausmą, tačiau eiti turi jis pats. Jei žmogus savarankiškai nieko nedaro, mes, skausmo gydytojai, labai mažai galime padėti, – pastebėjo gydytoja. – Siekdamas, kad gyvenimas būtų neskausmingas arba mažiau skausmingas, pacientas turėtų aktyviai dalyvauti jį gydant, keisti gyvenimo būdą iš sėslaus į fiziškai aktyvų. Mes dažnai išrašome siuntimus pas gydytoją reabilitologą, kuris skiria kineziterapijos ir kitokių procedūrų. Tenka išrašyti ir siuntimų pas psichiatrą, kuris gali skirti psichologo konsultacijų. Daugeliui mūsų pacientų reikia psichologo pagalbos, nes lėtinis skausmas užsuka ratą: skausmas–nemiga–depresija."
Šiam kabinetui atvėrus duris mūsų poliklinikoje, skausmo medicinos paslaugos tampa labiau prieinamos.
Gydytojos teigimu, nieko nekeisdamas, skausmo kamuojamas žmogus negali iš šio rato ištrūkti.
KMP Specializuotų paslaugų skyriaus vedėjas gydytojas chirurgas Tadas Pranckevičius pasidžiaugė, kad KMP jau gali pasiūlyti skausmo medicinos paslaugą. "Iki šiol tokios paslaugos valstybinėje įstaigoje pirminės sveikatos priežiūros grandyje Kaune nebuvo teikiamos. Šiam kabinetui atvėrus duris mūsų poliklinikoje, skausmo medicinos paslaugos tampa labiau prieinamos", – sakė skyriaus vedėjas.
Konsultaciją ir gydymą KMP Šilainių padalinyje veikiančiame Skausmo kabinete gali gauti ne tik prie šios poliklinikos prisirašę asmenys. Per internetinę IPR sistemą į ją gali registruotis visos Lietuvos gyventojai.
Tadas Pranckevičius/Justinos Lasauskaitės nuotr.
T.Pranckevičius neabejojo, kad lėtinio skausmo gydymo paslaugos ateityje KMP plėsis. "Kol kas Skausmo kabinete dirba tik vienas gydytojas anesteziologas reanimatologas. Jei pacientų smarkiai daugės, matysime, kad nepatenkiname šios paslaugos poreikio, įdarbinsime daugiau gydytojų. Ateityje paslaugas čia galėtų teikti ir neurologas, psichiatras, taip pat psichologas, kineziterapeutas", – užsiminė T.Pranckevičius.
Kreipiantis konsultacijos ir gydymo Skausmo kabinete, reikia turėti:
– šeimos gydytojo siuntimą. Jis rašomas ištyrus pacientą, diagnozavus ligą, kai, gydant skausmo priežastį, skausmas tęsiasi daugiau kaip tris mėnesius. Išimtiniais atvejais pacientai su seniai gydytojų specialistų nustatyta ir žinoma liga (nesergantys gretutinėmis ligomis) gali būti priimami su gydytojų specialistų siuntimais.
Siuntimo formoje Nr.027/a arba 028-1/a turi būti nurodyti:
– paciento dokumentiniai duomenys;
– ligos diagnozė ir (arba) ligos kodas pagal TLK-10-AM, anamnezė, apžiūros rezultatai, gretutinės ligos, vartojami medikamentai;
– siuntimo į skausmo kabinetą tikslas;
– bet kokie papildomi tyrimai, jei jie buvo atlikti (bendras kraujo tyrimas, rentgenogramų įvertinimai, kaulų tanko tyrimai), bet kokia papildoma specialisto nuomonė, tyrimo rezultatai;
– jei skausmas lokalizuotas stuburo srityje, būtinas ne senesnis nei vienų metų tos srities kompiuterinės tomogramos arba magnetinio rezonanso tyrimo aprašymas;
– skirtas gydymas iki siunčiant į skausmo kliniką (atsakas į bet kuriuos medikamentus ir nemedikamentinį gydymą).
Jei paciento siuntimas buvo netikslingas (pacientas nuodugniai neištirtas), paslaugos Skausmo kabinete neteikiamos – jis grąžinamas gydyti jį siuntusiam gydytojui.
Naujausi komentarai