Kadaise apsukriai privatizuoti tarnybiniai butai mokyklose dabar papurtys savivaldybės kišenę – ruošiamasi išpirkti du kažkada privačius tapusius butus. Paaiškėjo, kad mieste yra ir daugiau švietimo įstaigų, kurių patalpas darbuotojai gali vadinti savo namais.
Senų įpročių neatsisako
Vakar miesto politikai nubalsavo, kad reikia išpirkti M.Valančiaus ir Tirkiliškių mokyklose-darželiuose esančius privačius butus. Apie tai, kaip sovietmečiu mokyklose įrengti tarnybiniai butai galėjo būti privatizuoti, dabar jau niekas nebekalba, tačiau paaiškėjo, kad kai kuriose Kauno gimnazijose dar yra tokių butų, kuriuose gyvena direktorių pavaduotojai ūkio reikalams arba valytojos.
"Pagal sovietinę logiką tai turėjo būti kažkas panašaus į tarnybinius butus, bet tiksliai aš nepasakysiu. Tai jau praeitas tūkstantmetis", – išsisukinėjo savivaldybės Švietimo, kultūros ir turizmo plėtros reikalų valdybos direktorius Virginijus Mažeika.
Jis užsiminė, kad panašių patalpų dar yra kitose miesto mokyklose, ir ne iš visų jų gyventojai nori išsikraustyti, tačiau konkrečiau apie tai kalbėti V.Mažeika nepanoro ir pasiūlė kreiptis į Švietimo ir kultūros įstaigų ūkio ir finansų skyriaus vedėją Rimantę Juodenienę.
Ruošiasi išsikraustyti?
R.Juodenienė patvirtino, kad ir M.Valančiaus, ir Tirkiliškių mokyklose-darželiuose esančių privačių butų savininkai patys pasiūlė savivaldybei išpirkti jiems priklausančius butus. Pasiteiravus, kaip tie butai mokyklose tapo privatūs, R.Juodenienė tik truktelėjo pečiais.
"Yra keliose mokyklose gyvenamosios paskirties patalpos, kurias nuomoja pati savivaldybė. Vaižganto progimnazijoje ir "Saulės" gimnazijoje tokiuose butuose gyvena direktoriaus pavaduotojos ūkio reikalams, o Kovo 11-osios gimnazijoje – valytoja", – vardijo Švietimo ir kultūros įstaigų ūkio ir finansų skyriaus vedėja. Ji tikino, kad visi nuomininkai už gyvenimą mokyklų butuose moka nuomą, o "Saulės" gimnazijoje – ruošiasi išsikraustyti.
Prieš porą metų "Kauno dienai" susidomėjus, už kokius nuopelnus tarnybiniuose butuose vandenvietės apsauginėje sanitarinėje zonoje Jonavos g. gyvena savivaldybės kontroliuojamos bendrovės "Kauno vandenys" darbuotojai, tuometis savivaldybės administracijos direktorius Dainius Ratkelis tikino, kad tarnybinių butų savivaldybė jau seniai neturi. O "Kauno vandenų" tarnybiniai butai – tikriausiai likęs paskutinis toks atvejis Kaune.
Nusipirko direktorius
"Butas privatizuotas 1995 m., kai aš čia dar nedirbau. Kiek žinau, tas klausimas buvo suderintas su tuomet savivaldybėje už švietimo ir kultūros įstaigų ūkio reikalus atsakinga Nijole Stase Grybėniene", – paaiškino M.Valančiaus mokyklos-darželio direktorė Dalia Šandrikienė.
N.S.Grybėnienė išgarsėjo 2011-aisias, kai jai ir jos viršininkui Švietimo ir kultūros departamento direktoriui Edmundui Balasevičiui Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai uždėjo antrankius ir uždarė į areštinę. Vėliau teisme N.S.Grybėnienė jau neslėpė ėmusi kyšius ir aiškino krovusi turtus savo viršininkui.
M.Valančiaus mokyklos-darželio direktorė D.Šandrikienė parodė dokumentus, kaip 1996 m. N.S.Grybėnienės leidimu buvo pasirašyta neterminuota sutartis su butą privatizavusiu tuomečiu mokyklos direktoriumi Antanu Mažeika dėl komunalinių mokesčių. "Tą butą privatizavo ir jame gyveno pirmasis šios mokyklos direktorius A.Mažeika, o po jo mirties butą paveldėjo jo giminaičiai, kurie čia dabar ir gyvena", – pridūrė D.Šandreikienė.
Anot jos, buto savininkai už šiukšlių išvežimą, šildymą, šaltą ir karštą vandenį mokyklai visada atsiskaitydavo laiku, o vakarais mokyklos pusrūsyje šviečiantys buto langai buvo savotiškas saugumo garantas, tačiau mokyklos vadovė neslėpė, kad tokia kaimynystė turi savitumų. "Žmonių nepriversi pagerinti estetinį vaizdą. Esame parengę investicinį projektą pastato fasadui atnaujinti, bet visada kildavo klausimas, ar buto savininkai prisidės, ar ne. Jie vis pinigų neturėdavo", – dėstė D.Šandreikienė.
Gyvena ir dirba
"Kvietėme nepriklausomus turto vertintojus ir tikimės už butą gauti 25 tūkst. eurų", – rodydama butą M.Valančiaus mokykloje-darželyje sakė Aurelija Svetickienė. Ji pati dirba šioje mokykloje, o buto savininkas yra jos vyras.
Pusrūsyje esančiame 79 kv. m ploto dviejų kambarių bute šeima buvo pradėjusi remontą, tačiau kilo nesklandumų dėl šildymo sistemos ir kitų komunikacijų.
"Auditui užkliuvo, nes mokykla neturi juridinio pagrindo teikti paslaugas, susijusias su kitos privačios nuosavybės administravimu ir priežiūra. Mes galime nutraukti sutartį, bet problemos tai neišspręs. Butas turėtų visiškai atsiskirti nuo visų mokyklos tinklų, bet įsirengti autonominį šildymą dujomis jiems neleido, nes tai visuomeninės paskirties pastatas. Žodžiu, tas atskyrimas skausmingas finansiškai, todėl savininkai pasiūlė išpirkti jų butą", – aiškino mokyklos direktorė.
Pasak įstaigos vadovės, mokykla tikrai ras, kaip panaudoti butą, kurį savivaldybė nusprendė išpirkti iš savininkų. "Galima ten įrengti atskirą biblioteką, dailės studiją ar dar ką nors, kas prisidėtų gerinant vaikų užimtumą. Pagaliau mes plečiamės, šiemet atidarytos dvi darželio grupės. Tikrai neprieštaraujame, kad tos patalpos būtų perduotos mokyklai. Aišku, bus nemažai vargo ir kainuos, kol sutvarkysime visus juridinius formalumus", – kalbėjo D.Šandreikienė.
Laukia įkurtuvių
"Mums iš tiesų labai reikia tų patalpų", – nudžiugo Tirkiliškių mokyklos-darželio direktorė Gailutė Jonienė, išgirdusi, kad taryba nusprendė išpirkti jos vadovaujamoje įstaigoje esantį privatų butą, ir suskubo ieškoti jo raktų. "Savininkai jau išsikraustė ir paliko mums raktus", – pridūrė vadovė.
Pasak direktorės, sovietmečiu buvęs tarnybinis butas privatizuotas dar tada, kai mokykla priklausė Kauno rajonui. "1997 m. mokykla buvo perduota miestui. Mirus mokytojai, kuri buvo tapusi šio buto šeimininke, jį paveldėjo jos draugai", – istoriją priminė G.Jonienė.
Nedidelės mokyklos direktorė prisipažino jau senokai kurianti planus, kaip būtų galima panaudoti šio kiek didesnio nei 48 kv. m. buto patalpas. "Logopedė su vaikais dirba nedidukėje valgykloje, neturime salės, nėra kur vykti būreliams", – vardijo G.Jonienė. Dėl patalpų stygiaus užsienio kalbos pamokos negali vykti mažesnėms mokinių grupėms, o biblioteka įsikūrusi 6 kv. m ploto sandėliuko patalpoje. Mokyklos administracija jau apsvarsčiusi, kur būtų galima įrengti duris iš mokyklos koridoriaus, nes dabar į butą galima patekti tik per lauką.
"Gyventojai už butą prašo 12–15 tūkst. eurų", – savininkų lūkesčius atskleidė Tirkiliškių mokyklos-darželio direktorė.
Naujausi komentarai