Rajono savivaldybėje, anot mero patarėjo Edmundo Mališausko, jau dabar įsikūrė ne vienas šimtas nuo karo siaubo pabėgusių ukrainiečių ir šiuo metu jau rengiamasi jų priimti dar daugiau. Ruošiantis didesniems pabėgėlių srautams, Domeikavos laisvalaikio salėje šį savaitgalį buvo įrengtas paskirstymo centras, iš kurio žmonės bus nukreipiami į informacinėje sistemoje užregistruotus gyventojų būstus, kaimo turizmo sodybas. Šiame centre parengtos 66 lovos, Domeikavos gimnazijos valgykloje pabėgėliai bus maitinami.
L. ir S. Sadauskų kaimo turizmo sodyboje Antalkių kaime jau apsigyveno daugiau kaip 30 ukrainiečių motinų su vaikais. Dešimtys karo pabėgėlių glaudžiasi Batniavos, Neveronių, Karmėlavos, Vilkijos apylinkių, Garliavos ir kitose seniūnijose. Buvusios Kulautuvos tuberkuliozinės ligoninės pastate įsikūrė daugiau kaip šimtas Vynicos vaikų namų auklėtinių.
Reaguodama į situaciją Ukrainoje, Kauno rajono savivaldybė suaktyvino Ekstremalios situacijos operacijų centro (ESOC) darbą: jame įsteigtos darbo grupės, paskirti vadovai, kurie rūpinasi karo pabėgėlių apgyvendinimu, maitinimu, sveikatos priežiūra, socialinėmis paslaugomis, psichologine pagalba, vaikų ugdymu, komunikacija.
„Esu dėkingas Kauno rajono žmonėms, kad jie neabejingi ukrainiečių nelaimei ir nė akimirkos nedvejodami atveria duris karo pabėgėlių šeimoms, jas su meile priglaudžia savo namuose, maitina. Pasiaukojamai dirba visuomeninės organizacijos: „Raudonasis Kryžius“, „Stiprūs kartu“, „Blue Yelow“, Caritas“, „Maisto bankas“. Su jomis taip pat bendradarbiaujame, dalijamės informacija“, – sakė Kauno rajono savivaldybės administracijos direktorius, ESOC vadovas Šarūnas Šukevičius.
Šį pirmadienį Savivaldybėje vykusiame pasitarime Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Jonas Petkevičius sakė, kad kol kas Kauno rajono mokyklose ugdomi 27 vaikai, jiems skiriamas maitinimas tris kartus per dieną. Karas palieka gilias žaizdas žmonių psichikoje, todėl Garliavoje įsikūrusi Kauno rajono Pedagoginė ir psichologinė tarnyba teiks psichologo paslaugas.
Kauno rajone pabėgėliams iš Ukrainos organizuojama ir kultūrinė veikla, rengiamos pramogos. Lietuvos valstybės Nepriklausomybės dienos išvakarėse Raudondvario dvaro oranžerijoje Kauno rajono muziejus kartu su Japonijos ambasada surengė „Taikos gervių dieną“, skirtą palaikyti Ukrainos vaikus. Japoniškas origamio gerveles lankstė moksleiviai, Vilkijos apylinkių seniūnijoje apsigyvenusių nuo karo pabėgusių ukrainiečių šeimų vaikai. Koncertavo Garliavos meno mokyklos auklėtiniai. Į renginį atvyko jo globėjai – Japonijos ambasadorius Tetsu Ozakis su ponia Harumi Ozaki.
Raudondvario dvaro parke dvi dienas buvo renkamos aukos Ukrainai, o paaukoję pinigų asmenys buvo kviečiami pasivaišinti arbata, kava ir šiltomis spurgomis. Lėšos, surinktos už spurgas, skirtos už laisvę kovojantiems Ukrainos žmonėms.
Kauno rajono gyventojai pabėgėliams padeda ir drabužiais, daiktais, daugybė žmonių dirba savanoriais. „Suprantu, kad siaubingos nelaimės akivaizdoje kiekvienam norisi kažkuo padėti. Vis dėlto prašyčiau gyventojų: neneškite senų daiktų ar dėvėtų drabužių. Perskaitykite Savivaldybės interneto puslapyje skelbiamą informaciją, kur yra pateikti reikalingų daiktų sąrašai, arba paskambinkite nurodytais telefonais“, – kalbėjo Š. Šukevičius.
Kauno rajono savivaldybės palaiko ryšį su partneriais – Užkarpatės apskrities administracija. Ši apskritis yra vakarinėje Ukrainos dalyje, o jos sostinė Užhorodas įsikūręs ant Slovakijos–Ukrainos sienos, todėl čia vyksta tranzitas ir kaupiasi didžiausi pabėgėlių srautai.
Netrukus Kauno rajono gyventojų bei įmonių surinkta parama turėtų iškeliauti į Užkarpatę.