Pereiti į pagrindinį turinį

Nebaudžiamas verslas: liko ir be protezų, ir be pinigų

2015-10-14 02:00

Odontologijos paradoksai: greta modernių klinikų klesti nebaudžiamas verslas – dantų protezavimas daugiabučio svetainėje, neturint net odontologinės kėdės.

Odontologijos paradoksai: greta modernių klinikų klesti nebaudžiamas verslas – dantų protezavimas daugiabučio svetainėje, neturint net odontologinės kėdės.

Suviliojo žodis "nebrangiai"

"Nebrangiai protezuoju dantis. Tel. 777 945, 8 608 15882", – ši viešai skelbiama paslauga sudomino 59-erių kaunietę J.J. (vardas ir pavardė redakcijai žinoma).

Dabar moteris koneveikia tą dieną, kai susiviliojo nedidele dantų protezavimo kaina. Jai pagaminti dantų protezai krenta iš burnos, nesilaiko net ir po to, kai buvo perdaryti. Paaiškėjo, kad jie – visai nekeraminiai ir neamžini, kaip buvo žadėta. Paprašiusi grąžinti pinigus moteris išgirdo atsakymą: "Nesitikėk."

"Kai paskambinau vienu iš skelbime nurodytų telefono numerių ir pasakiau, kad noriu protezuoti vieną nuskilusį dantį, man paskyrė vizitą iškart rytojui. Pasakė adresą: Partizanų g. 38–17", – pasakojimą pradėjo J.J.

Gydytojas, įvertinęs moters dantų būklę, priėjo prie išvados, kad ant vieno nuskilusio danties protezas nesilaikys, reikia nuimti tiltelį nuo dviejų greta esančių dantų.

"Pasakė, kad kiekvienas dantis kainuos po 60 eurų ir 10 eurų už seno tiltelio nuėmimą. Nusivedė mane į kitą kambarį, pasodino ant rašomojo stalo kėdės ir nuėmė tiltelį. Tada, kraujui dar bėgant, nušlifavo, pamatavo dantų formą, pasakė, kad telefonu praneš, kada tiltelis bus pagamintas. Pažadėjo, kad maždaug per dešimt dienų", – detaliai pasakojo moteris.

Padarė kitą plokštelę

Gydytojas savo pacientei paskambino po aštuonių dienų.

"Kai atvažiavau, uždėjo pagamintą tiltelį, bet jis vis krito. Tikino, kad viskas bus gerai, kai pritvirtins. Sakiau, kad man nepatogu sukąsti", – pasakodama J.J. vis labiau jaudinosi.

Kai gydytojas liepė moteriai sukąsti dantis, burnoje trakštelėjo. Paaiškėjo, kad naujoji plokštelė lūžo perpus. Gydytojas moters nekaltino, nusprendė, kad taip dar geriau: protezas bus dviejų dalių, prireikus bus lengviau nuimti.

"Tada ėmė tvirtinti, šiaip ne taip priklijavo tas dvi dalis, ir vis sakė, kad burnoje labai daug seilių. Pridėjęs vatos, išleido namo, tik nurodė pabūti kokias tris valandas išsižiojus", – apie odontologo darbą sunkiai suvokiamus dalykus pasakojo moteris.

Ji sako buvusi priblokšta, kai, pagaliau išsiėmusi vatą, pamatė, kad naujieji dantys kone dvigubai platesni už buvusiuosius, o sukandus lieka didžiulis tarpas. Paskambino gydytojui, juolab kad ir maisto kramtyti negalėjo. Šis vizitą paskyrė po dviejų dienų.

"Kai tas dvi paras prisikankinusi paskirtu laiku nuvažiavau pas gydytoją, jis jau pasitikdamas pasakė, kad žino, kur jo klaida, todėl padarė kitą plokštelę", – pasakoja J.J.

Savo klaidas pripažino

Moteris, pamačiusi naująją plokštelę, nusivylė. Anot jos, plokštelė buvo tokia pati, kaip ir senoji, tik vientisa.

Moteris pasakojo bandžiusi plokštelės atsisakyti, paprašė grąžinti įmokėtus pinigus. Gydytojas įtikino, kad, pasimokęs iš klaidų, – jo žodžiais tariant, plokštelė susiskersavo, dabar viską padarys tikrai labai gerai. Dar kartą šlifavo dantis, nuėmė naujus atspaudus.

"Po dešimties dienų pagamintos naujos plokštelės dantys išties buvo mažesni, bet ne tiek, kad būtų panašūs į šalia esančiuosius. Gydytojas teisinosi, kad dantys po tilteliu sutrūniję, todėl teko juos taip smarkiai, iki pat dantenų, nušlifuoti. Tačiau dėl to protezui nebeliko ant ko laikytis", – pasakoja J.J.

Gydytojas išleido pacientę pažadėjęs, kad jei naujieji pritvirtinti protezai nesilaikys, juos pritvirtins varžteliais. Vakare valantis dantis protezas iškrito.

"Vėl skambinau gydytojui, sakė, atvažiuokite, varžtelius įsuksiu. Aš atsisakiau, paprašiau grąžinti pinigus, bet likau be jų, ir netgi neturiu įrodymų, kad juos sumokėjau, – jokio čekio gydytojas nedavė", – J.J. pripažino, kad buvo labai naivi.

Patvirtino: tai daugiabutis

Dantų ir jų protezų būklę gali įvertinti tik specialistai. Itin sudomino tai, ką moteris papasakojo apie kliniką.

"Tokiomis sąlygomis dirbančių medikų nesutikau net ir senais laikais. Kambarėlyje stovi rašomojo stalo kėdė, ant mažo stalelio visko prikrauta, vietoj lignino burną valo vata, aparatūra – tik vienas mažas kompresoriukas, į kurį kiša grąžtelį. Juos ima iš tokios baisios dėžutės – jokios dezinfekcijos. Tai pirmąkart pamačiusi, kitąkart nešiausi savo lignino, medicininį veidrodėlį, servetėlių", – neįtikima patirtimi dalijosi kaunietė.

 

Akivaizdu, kad moteris tarsi tik dabar praregėjo ir suvokė, pas kokį specialistą pateko.

Pabandėme patekti ir mes. Paskambinus nurodytu stacionaraus telefono numeriu ir pasiteiravus, ar kalbame su odontologu, atsiliepęs vyras sutriko ir atsakė, kad jo nėra namuose, jis dirba. Priminus, kad šiuo numeriu skelbiamos dantų protezavimo paslaugos, patarė skambinti vakare.

Matyt, atsiliepusį protezuotoją išgąsdino jo įvardijimas odontologu, nes kitą dieną tas pats balsas į klausimą, ar galima užsiregistruoti, atsakė klausimu: "O ko jums reikia?"

"Protezuoti", – atsakiau.

"Aš suprantu, bet ką?"

"Dantis", – suglumusi atsakiau.

"Kokius dantis? Plokštelė, tiltas?" – klausė toliau

Po to klausė, ar dantys paruošti protezuoti. Paprašius patikslinti, kaip turi būti paruošti, klausė, ar neskauda, ar jie be skylių, kuriuos dantis reikia protezuoti – krūminius ar priekinius.

"Septyniasdešimt eurų už dantį. Bus keramika su verteksu", – priėmė sprendimą telefonu gydytojas protezuotojas.

Į klausimą, kas tas verteksas, atsakė: "Kur kojų, rankų protezus daro. Labai stipri medžiaga." Dar klausė, ar nereikia kažkokių štiftų, koks mano amžius, pasiguodė, kad dabar pas jį vyksta remontas, todėl šiomis dienomis priimti negali. Pasiūlė ateiti šeštadienį rytą.

"Pora dantų – kelios dienos darbo, greitai padaryčiau", – įtikinėjo.

Kai skambinau, buvo trečiadienis. Į klausimą, ar pats gamina tiltelius, atsakė: "Pats. Pats viską darau. Nušlifuosime, viską padarysime. Ateikite šeštadienį. Kitaip negaliu, suprantate. Jei šeštadienį negalite, paskambinkite sekmadienį vakare. Jei ne remontas, galėčiau ir rytoj priimti."

Jei ateisiu šeštadienį – pasakė tą patį adresą – Partizanų g. 38–17, perspėjo, kad, būdama prie laiptinės durų, turėsiu paskambinti telefonu, gydytojas (o gal dantų technikas?) ateis ir įleis. Patvirtino, kad tai – daugiabutis, į penktą aukštą galėsiu pakilti liftu.

Laikina ir plastmasinė

Kai nuėjome pas odonotologą (ar dantų techniką?) su jo paciente J.J., specialistas savo kaltę pripažino. Dėl to, teisinosi, plokštelę perdarė.

"Nebuvo dantų, aš padariau klaidą", – kalbėjo aukštas pusamžis lyg ir darbo drabužiais – melsvu medvilniniu kostiumu vilkintis vyras.

Tik vėliau jo pacientė patvirtino, kad mes buvome būtent darbo kabinete. O jis buvo tipiška svetainė: minkštieji baldai, įjungtas televizorius, ant žurnalinio stalelio – buteliukas medikamentų.

"Sakiau, jei nukris – iš karto skambinkite. Keturis kartus jums tai kartojau", – aiškino vyras, kaip vėliau paaiškėjo, Artūras Girs.

Savo pacientei buvo sakęs, kad jo pavardė – Liaudanskas. Mudviem  paklausus vardo ir pavardės, klinikos pavadinimo nesakė, tik tarsi ir retoriškai perklausė: "Kokia klinika? Kam jums mano pavardė? Aš jūsų nieko neklausiu."

Vyras tvirtino, kad gelsva plokščia plokštelė – keraminė. Rodė buteliuką su granulėmis kaip žaliavą jai gaminti.

"Dantų viršūnėlės buvo kaip ir nieko. Kai sukimba, cementas suakmenėja, ir laikosi. Nėra aparatų pasaulyje, kad nustatytų danties stiprumą. Kaip pradėjom šlifuoti, dantys buvo kaip dulkės. Matyt, ilgai buvo po metalu, ir suminkštėjo", – apie J.J. protezuotus dantis aiškino vyras.

Moteris prašė grąžinti pinigus, o jis siūlė įgręžti, jo žodžiais tariant, štiftus.

Tai, paaiškino, ne implantai, o varžtai, įgręžiami į protezuojamo danties šaknį. Ant jų dedama plokštelė, jei reikia, varžtais pritvirtinama dar ir iš viršaus.

Paklausus, iš kokios žaliavos pagaminti tie varžtai, kuriuos jis vadina štiftais, atsakė nežinąs, vadinami jie auksinukais, nors nėra auksiniai. Plokštelė, anot moterį konsultavusio ne vieno odontologo, tikrai ne keraminė, o plastmasinė, laikina.

Licencija yra būtina

"Koks jums skirtumas, kur protezus darau. Yra draugai, žmonės, kurie tuo užsiima. Technikas nueina, susimoka, ir duoda jam laboratoriją. Nori pečiaus – moki 25 eurus. Nori supresuoti formą – nueini pas draugą, – atviravo vyras. – Galvojate, kas nors jums padarys geriau? Padaryti padarys, tik paims penkis kartus brangiau."

Prakalbus apie higieną, vadinamasis odontologijos specialistas nusistebėjo, kad, Lietuvai įstojus į ES, pradėjome vaidinti ponus. Jo tėvas taip, kaip jis, 48 metus dantis protezavo, ir nieko neužkrėtė.

"Vytauto prospekte buvusioje Mokamoje stomatologijos poliklinikoje dirbo. Paklauskite apie latvį – visi žinos. Aš – latvio sūnus", – pasididžiavo Artūras Girs, taip ir nepasakęs, kodėl jo tėvas buvo vadinams latviu. Galbūt tai buvo pravardė, gal – tautybė. Buvusios Mokamos stomatologijos poliklinikos veteranai patvirtino: taip, dirbo toks latvis, o tikroji jo pavardė – Girsas.

Lietuvos odontologų rūmų licencijavimo vyr. specialistė Greta Andraitė patvirtino, kad dabar visiems gydytojams odontologams ir gydytojams odontologams specialistams, tai yra endodontologams, ortopedams, ortodontams, periodontologams ir kitiems odontologijos specialistams, norint dirbti pagal profesiją, reikia turėti licenciją. Turintieji gali dirbti tik odontologinėje įstaigoje, turinčioje odontologinės priežiūros (pagalbos) įstaigos licenciją. Nei Artūro Girs, nei klinikos Partizanų g. 38–17 viešai skelbiamame Odontologų rūmų kuruojamame licencijų sąraše nėra.

Visų taisyklių pažeidimas

Odontologų rūmų Kauno teritorinio skyriaus vadovė Ramunė Kiaunienė apie vadinamąją kliniką Partizanų gatvės devynaukštyje jau žino.

"Neįmanoma patekti į tą butą. Neįsileidžia. Manau, reikėtų perduoti šią žinią Specialiųjų tyrimų tarnybai", – neslėpė pasipiktinimo gydytoja odontologė R.Kiaunienė.

Ji patvirtino, kad tokios klinikos nei joje dirbančių specialistų Odontologų rūmų registre nėra, todėl rūmai, net ir gindami savo gildijos narių garbę, nieko negali padaryti. Belieka galvoti, kaip yra graudžiai juokaujama, kad skęstančiųjų gelbėjimas yra pačių skęstančiųjų reikalas?

"Kaip žmogus, pamatęs tokį vaizdą, gali sėsti į tokią kėdę, patikėti savo sveikatą? Juk ji gali būti sužalota nepataisomai", – stebėjosi licencijuota gydytoja odontologė R.Kiaunienė.

Neturtingi žmonės ieško kuo pigesnių paslaugų. Net ir mersedesų, leksusų vairuotojai renkasi autoservisus.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Dantų ir žandikaulių ortopedijos klinikos vadovas profesorius Alvydas Gleiznys patvirtino, kad pasitaiko žmonių, kurie yra priversti rinktis plastmasinius protezus, nes neturi pinigų brangesniems. Pamatęs J.J. protezus, kuri norėjo keraminių, patvirtino: tai  plastmasė.

"Tai laikinasis protezas. Laikini plastmasiniai vainikėliai. Nebaigtas gydymas, šeštojo danties kanalas neužplombuotas, yra židinys. Reikia pergydyti", – toks buvo profesoriaus A.Gleiznio verdiktas, vos pažvelgus į J.J. pagamintą dantų tiltelį ir dantų nuotrauką.

"O man sakė keraminiai, amžini", – dar kartą nusivylė J.J.

 

Profesorius pakomentavo, kad, pabeldus į keraminę ir plastikinę karūnėles, garsas akivaizdžiai skiriasi. "Protezuotojo", pas kokį pateko J.J., darbą profesorius A.Gleiznys įvertino kaip visų žmogiškumo faktorių pažeidimą.

A.Girs "Kauno dienai" vakar patvirtino esąs dantų technikas, išsilavinimą įgijęs sovietmečiu. Pavardę slepiąs dėl to, kad jam skambina visokie nusikaltėliai, o pacientei J.J. kultinius įklotus, kuriuos vadina varžteliais arba štiftais, pasirengęs įsukti nemokamai. Tik to, kad jo pagaminti protezai ne keraminiai, o  plastmasiniai, nepripažino.

"Aš tikrai niekam nieko blogo nedarau", – apgailestavo nebrangias dantų protezavimo paslaugas siūlantis vyras.

Komentaras

Ligita Brazlauskienė, Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (AVMI) Kontrolės departamento direktorė

AVMI atlieka tyrimą dėl odontologo, dirbančio Kaune, Partizanų g. 38–17, netinkamai suteiktų odontologijos paslaugų ir galbūt netesėtai vykdomos nelegalios odontologo veiklos.

Privačių medicinos paslaugų sektorius yra vienas iš rizikingesnių dėl galimo pajamų neapskaitymo, todėl jį nuolatos stebi, vertina ir kontroliuoja. 2013–2014 m. VMI vykdė projektą "Baltieji chalatai", kurio metu buvo siekiama užtikrinti pajamų už teikiamas medicinos paslaugas apskaitymą privačiose medicinos įstaigose. Įgyvendinant projektą kontroliuotos 407 privačios sveikatos priežiūros, odontologijos ir veterinarijos paslaugas teikiančios įmonės ir 459 mokesčių mokėtojams išsiųsti įspėjamieji laiškai dėl galimo pajamų neapskaitymo. Vykdant projektą nustatyta, kad kontroliuotose įmonėse buvo neapskaitoma nemaža dalis pajamų, nes po patikrinimų mokesčių mokėtojai deklaruodavo 60–80 proc., o kai kuriais atvejais – 2–5 kartus didesnes pajamas. Pavyzdžiui, nustatytas atvejis, kai odontologijos kabinete išrašomose sąskaitose faktūrose visos paslaugos buvo įvardijamos vienodai, nors teiktos tiek terapinės odontologijos, tiek burnos chirurgijos ar higienos paslaugos, kurių įkainiai skirtingi. Taip pat išaiškintas asmuo, už daugiau nei 40 tūkst. eurų sumą suteikęs dantų protezavimo paslaugų, nors neturėjo LR Odontologų rūmų licencijos. Be to, pasitaikė ne vienas atvejis, kai privačios medicinos įstaigos, siekdamos išvengti dalies mokesčių, nepildė pacientų medicininių kortelių.

Vykdant projektą kontroliuotos sektoriaus įmonės 2014 m. iš viso papildomai sumokėjo 1,6 mln. eurų mokesčių, t.y. 33 proc. daugiau nei 2013 m. Įmonės, kurioms išsiųsti įspėjamieji laiškai, per 2014 m. iš viso sumokėjo 1,1 mln. eurų mokesčių, t.y. 46 proc. daugiau nei 2013 m. 2716 įmonių (projekto metu analizuota bendra mokesčių mokėtojų aibė) per 2014 m. iš viso sumokėjo 16,3 mln. eurų mokesčių, t.y. 15 proc. daugiau nei 2013 m. 2015 m., užbaigiant projekto metu pradėtą kontrolę nustatyta papildomai mokėtina 345 tūkst. eurų suma.

VMI primena, kad gyventojai apie negautą kasos kvitą ar kitus mokesčių pažeidimus gali pranešti Mokesčių inspekcijai paskambinę pasitikėjimo telefonu 1882, pasinaudodami išmaniųjų telefonų programėle "Pranešk", užpildę anketą interneto svetainėje www.vmi.lt/cms/stop-seseliui arba apsilankę Mokesčių inspekcijoje.

Įgyvendinant projektą "Baltieji chalatai", VMI vykdytų kontrolės veiksmų metu nustatyta papildomai mokėtina į valstybės biudžetą suma – 550 tūkst. eurų (įskaitant baudas ir delspinigius). Taip pat surašyti 157 administracinių teisės pažeidimų protokolai, pagal kuriuos paskirta 11 tūkst. eurų baudų. Informacija apie mokesčių mokėtojus, kurių veikloje buvo nustatyti nusikalstamos veikos finansų sistemai požymiai, buvo perduota teisėsaugos institucijoms.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų