Pereiti į pagrindinį turinį

Norintiems renovuoti daugiabučius – kvietimas: mažiau biurokratijos, parama papildomoms priemonėms

2024-11-27 11:02

Neretai senų daugiabučių gyventojams šaltasis metų sezonas pirmiausia asocijuojasi su išaugusiomis sąskaitomis už šildymą. Atrenovavus pastatą šilumos tiekimo išlaidos gali net kelis kartus sumažėti.

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) neseniai paskelbė naują kvietimą ir šiuo metu jau galima teikti paraiškas valstybės paramai gauti daugiabučiams atnaujinti, taip pat galima pradėti rengti investicinius planus. Būtina sąlyga – po renovacijos pasiekti ne mažesnę kaip B energinio naudingumo klasę ir šiluminės energijos sąnaudas sumažinti ne mažiau kaip 40 proc.

„Kvietimas daugiabučių renovacijai siekiant B energinio naudingumo klasės paskelbtas po kelerių metų pertraukos, todėl yra labai lauktas. Raginame gyventojus, daugiabučių administratorius, savivaldybes nedelsti ir pasinaudoti galimybe gauti paramą. Ši investicija duoda ilgalaikę grąžą – ne tik leidžia sumažinti šildymo sąskaitas, bet ir padidina būsto vertę, pagerina gyvenimo kokybę. Renovacija kuria ir aplinkosauginę naudą – mažėja energijos resursų vartojimas, oro tarša“, – sakė APVA Pastatų modernizavimo departamento direktorė Gintarė Burbienė.

Po renovacijos sutaupoma apie 60 proc. šilumos

Ankstesniu kvietimu pasinaudoję kauniečiai džiaugiasi sprendimu: Savanorių pr. 399 esančio daugiabučio gyventojai iki renovacijos susidūrė su ne viena seno pastato keliama problema. 1979 m. statytame name kildavo sunkumų dėl vandens tiekimo, tekdavo daug mokėti už šildymą, netenkino ir estetinė namo išvaizda.

Aplinkos projektų valdymo agentūros archyvo nuotr.

„Atnaujinant namą buvo apšiltintas stogas ir sienos, pakeistos vandentiekio, nuotekų, šildymo sistemos. Taip pat visiškai atnaujintas šilumos punktas, įrengtas mechaninis vėdinimas, o fasadas apklijuotas plytelėmis“, – dalijosi šio renovacijos projekto konsultantas Olegas Mackevičius.

Atnaujinimo darbai leido iš E energinio naudingumo klasės pasiekti B klasę. Po renovacijos sutaupoma apie 60 proc. šilumos, šiek tiek sumažėjo ir karšto vandens paruošimo išlaidos.

„Gyventojai modernizacija džiaugiasi, nes dabar gyvena šiltai, o už šilumą moka nedaug. Čia, sakyčiau, pagrindinis pranašumas. Žinoma, ir namas kokybiškai atnaujintas atrodo gražiau, ir laiptinės suremontuotos. Iškart visiems maloniau, kai aplinka tapo jaukesnė“, – sakė O. Mackevičius.

Nustatyta nauja paramos apmokėjimo tvarka

„Įteisinus naują valstybės paramos renovacijai apmokėjimo tvarką – fiksuotojo projekto išlaidų vieneto įkainį – renovacijos procesas bus žymiai spartesnis. Atsisakyta dalies biurokratinių procedūrų, todėl sumažės dokumentacijos, bus paprasčiau administruoti projektus. Vadinasi, per trumpesnį laiką galėsime renovuoti daugiau daugiabučių namų“, – teigė G. Burbienė.

Be to, šiame kvietime numatyta paramą suteikti ir rūsio patalpų pritaikymui priedangai, kurioje gyventojai galėtų pasislėpti kilus karinei atakai ar kitai ekstremaliai situacijai. Kompensacija bus skiriama ir dviračių saugykloms įsirengti, taip skatinant rinktis gamtai draugiškas transporto priemones. Nuo šiol bus galima gauti paramą langų ir balkonų durų angoms didinti, balkonams praplėsti, naujiems balkonams įrengti.

Aplinkos projektų valdymo agentūros archyvo nuotr.

Nebus taikomas konkursinis atrankos būdas

Svarbu žinoti, kad paraiškos bus priimamos tol, kol nebus išnaudotos kvietimo lėšos arba kol pasibaigs kvietimo laikas – iki 2025 m. spalio 1 d. Jei kvietimas bus stabdomas anksčiau dėl viršijančios pateiktų paraiškų prašomos valstybės paramos bendros sumos, pateiktos paraiškos gali būti įtrauktos į rezervinį sąrašą. Daugiau informacijos apie daugiabučių atnaujinimo programą ir naujojo kvietimo sąlygas rasite APVA tinklalapyje: www.apva.lrv.lt. Paraiškos teikiamos per APVA informacinę sistemą APVIS.

Projektas „Daugiabučių namų renovacijos skatinimas“ finansuojamas Sanglaudos fondo lėšomis.

 

Straipsnis užsakytas

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų