Prieš kelias dienas į septynių metrų gylio šulinį Šilainiuose įkritęs berniukas priminė dar vieną skaudžią Kauno problemą. Be duobėtų kelių, ištrupėjusių šaligatvių ir pavojingų dviračių takų apstu ir atvirų šulinių.
Dažniau gelbėja gyvūnus
"Nepasakyčiau, kad įvyksta daug nelaimių. Mano atmintyje tai tik koks trečias atvejis per pastaruosius dešimt metų, kai vaikai įkrenta į šulinį", – teigė Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos operacinio vadovavimo skyriaus viršininkas Vytautas Jokšas.
Anot jo, dažniausiai į šulinius įkrenta gyvūnai – katės ir šunys. Tą pačią dieną, kai nukentėjo minėtas berniukas, iš kito šulinio teko vaduoti ir kačiuką.
"Anksčiau buvo daugiau problemų su atvirais šuliniais. Dabar žmonės, matyt, jau sąmoningesni, atsargesni, tėvai vaikais pasirūpina. Jei pamato, pasiskundžia arba patys uždengia. Bet dažniausiai įkrenta gyvūnai ir į tokius šulinius, kurie yra neprieinamose, nematomose vietose, kur nevaikšto žmonės ir nebėgioja vaikai", – sakė V.Jokšas.
Pavojingiausi – gilūs
Pareigūnas mano, kad tokia problema mieste iškyla ne tiek dėl aplaidumo, kiek dėl vagiamų šulinių dangčių. Tačiau, anot jo, apleistose teritorijose šuliniai yra tikrai aplaidžiai pamirštami ir neprižiūrimi.
"Tokie 5–7 metrų gylio šuliniai, kokie buvo prie bažnyčios, baigia išnykti ir dėl to problemų nėra. Į kitus šulinius, kurie yra ne tokie gilūs, gal kartais žmonės ir įkrenta, bet mūsų pagalbos neprašo, nes patys išsiropščia", – pasak V.Jokšo, visai kas kita, kai į duobę įkrenta šuo.
Anot pašnekovo, gelbėtojus dažnai iškviečia Gyvūnų globos draugija, nes patys tokio gyvūno ištraukti negalėtų: "Įsivaizduokite: šuo ir piktas, ir sužeistas, prie jo dar reikia mokėti prieiti. Nors ir turint apsaugines priemones, jis ir apdrasko, ir apkandžioja", – pasakojo V.Jokšas.
Vis dar vagia
"Kauno vandenų" Tinklų skyriaus viršininkas Vytautas Rudys "Kauno dienai" patvirtino, kad metaliniai šulinių dangčiai vis dar dingsta, tačiau nebe taip dažnai kaip anksčiau. Pasak specialisto, viena iš priežasčių, kad senieji šulinių dangčiai yra keičiami moderniais, užraktą turinčiais dangčiais, – tokius pavogti yra išties sunku.
Kai kurie vagys randa būdų pavogti ir apsaugotus dangčius. Anot V.Rudžio, neseniai Vaišvydavoje toks dangtis buvo pavogtas kartu su visu šulinio rėmu.
"Gelžbetoniniai dangčiai dedami dažniausiai ant šulinių, esančių pievose, ir jų niekas nevagia, nebent sulaužo užvažiavusi žoliapjovė ar kas atitraukia juos, norėdamas į šulinį primesti šiukšlių. Tokių dangčių neapsimoka vogti, nes jie yra labai sunkūs ir niekur jų neparduosi", – sakė "Kauno vandenų" atstovas.
Pasak jo, apie visas vagystes yra pranešama policijai, tačiau pareigūnai labai retai randa vagį ar patį dangtį metalo supirktuvėse. "Buvo atvejis, kai sučiupo bevagiant dangtį, bet taip būna labai retai, šiuo atveju – prieš metus", – sakė V.Rudys.
Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio specialistė Odeta Tumelytė patvirtino, kad pranešimai apie pavogtus metalinius dangčius – pavieniai. Pareigūnai, vykdydami tikslines priemones, pavogtų daiktų tiesiogiai ieško ir metalo supirktuvėse, tačiau, pasak specialistės, neseniai Panemunėje vykdant metalų supirktuvių patikrą šulinių dangčių nerasta – tik antkapių detalių.
Problema – apleistose teritorijose
Miesto centre avarinės būklės ar neuždengtų šulinių tikrai nerasi, tačiau sovietmečiu statytuose daugiabučių rajonuose gyvenantys kauniečiai aplink savo namą karts nuo karto pavojingų vietų aptinka.
Tokių duobių yra buvusių gamyklų teritorijose, nešienautose pievose, apleistų pastatų prieigose, kur šuliniai yra nebenaudojami "Kauno vandenų", "Kauno energijos", "Teo" ar "Lesto".
"Kauno diena" prieš metus rašė apie neuždengtus šulinius Partizanų g. gale esančioje buvusios "Kauno duonos" gamyklos teritorijoje. Į gyventojo skundą tuomet operatyviai sureagavusi "Kauno vandenų" tarnyba uždėjo betoninį dangtį, kuris duobę saugo iki šiol. Aišku, šalia esančio šulinio dangtis – sutrupėjęs ir užlipus juda, tad čia mėgstantiems pažaisti vaikams pavojus išlieka.
"Kauno vandenų" Tinklų skyriaus viršininkas V.Rudys patikino, kad kažkurio Kauno rajono šiuo aspektu išskirti neįmanoma, tačiau apleistose teritorijose tikrai pasitaiko daugiau neprižiūrėtų šulinių: "Jeigu jie naudojami – uždengiame, jeigu nebenaudojami – panaikiname patys arba juos demontuoti yra prašomi nauji teritorijos savininkai."
Anot specialisto, šulinių mieste yra labai daug, todėl nors "Kauno vandenys" nuolat vykdo prevencinę programą, visų sužiūrėti neįmanoma. "Gerai, kad žmonės patys praneša, tada nuvažiuojame ir sutvarkome", – pasak V.Rudžio, kauniečiai skambina tiesiai į visą parą dirbančią "Kauno vandenų" avarinę tarnybą arba trumpuoju pagalbos telefonu 112.
Ragina pranešti
Neuždengtus šulinius dažniausiai patys gyventojai stengiasi uždengti arba įspėti apie pavojų į duobę įkišdami kokį pagalį. Tačiau šulinį uždengus ne jam skirtu dangčiu nelaimės tikimybė dar labiau padidėja. Septynmetis pirmadienį įkrito būtent į uždengtą šulinį – įlūžo jį dengusi sutrūnijusi pjuvenų plokštė.
Tad gyventojai nuolat raginami apie pavojingus šulinius pranešti savo seniūnijoms arba "Kauno vandenų" avarinei tarnybai. Ji pavojingą vietą aptveria ir tada aiškinasi, kam priklauso šulinys. Jei "Kauno vandenims" – uždengia maždaug per valandą, jei ne jiems – praneša kitoms tarnyboms.
Atviri šuliniai – parke
Miesto tvarkymo skyriaus vedėjas Aloyzas Pakalniškis teigė, kad Šilainiuose įvykusi nelaimė ypatingo sujudimo nesukėlė, nes seniūnijos ir taip nuolat tikrina savo teritoriją, o kai sulaukia informacijos, reaguoja.
Anot jo, prieš kelias dienas gautas skundas apie atvirus šulinius Kalniečių parke. Pranešimas buvo perduotas "Kauno vandenims", kurie pavojingas vietas turėjo užtverti. "Juos turėjo užtverti, išsiaiškinti, kam priklauso, ir jei tai bus nenaudojamas turtas, jie bus panaikinti", – sakė A.Pakalniškis.
"Kauno vandenų" Tinklų skyriaus viršininkas V.Rudys "Kauno dienai" patvirtino, kad buvo gautas pranešimas apie atvirus šulinius parke. "Kol kas aptvėrėme, nes iš viso neaišku, kas ten per šuliniai ir kam jie buvo naudojami. Jie yra negilūs, žmonės tikrai nesusižalos, tačiau, manau, kad geriausia būtų juos demontuoti", – sakė V.Rudys.
Naujausi komentarai