Seka Ukrainos pavyzdžiu
Kauno Santakos parkas gegužės 1-ąją taps simboliniu kovos už gyvybę lauku. Čia pirmą kartą įvyks pirmosios pagalbos (PP) žaidynės „Palaikau pulsą“, kuriose savo žinias bei įgūdžius išmėgins Lietuvos įstaigų, įmonių, asociacijų bei kitų organizacijų atstovai.
Dalyviai turės atlikti praktines užduotis, bandant stabilizuoti tariamai nukentėjusio asmens būklę ir sumažinti gyvybei gresiantį pavojų.
„Idėja organizuoti tokias žaidynes kilo stebint Odesoje vykusias varžybas „Paramedikas“. Savo jėgas čia išbandė ukrainiečių organizacijų darbuotojai ir net namų šeimininkės. Jie reagavo į simuliuotus nelaimingus įvykius darbe ar viešosiose erdvėse, demonstravo gebėjimus išlaikyti kritinį mąstymą bei dirbti komandoje.
Teikti pirmąją pagalbą turi mokėti kiekvienas, nepriklausomai nuo išsilavinimo. Nekartojami įgūdžiai pasimiršta, o darbas – vieta, kur praleidžiama daugiausia laiko. Būtent šalia esantys kolegos yra pirmieji, galintys atpažinti ūmią būklę, traumą ir pasirūpinti nukentėjusiu žmogumi, kol atvyks medikai“, – renginio idėją pristatė Pirmosios medicinos pagalbos mokymo centro „IRTA“ direktorė Irena Malašauskienė.
Pasak jos, į kasmetines žaidynes Ukrainoje atvykdavo komandos iš Odesos, Kijevo, Dnipro, Čerkasų ir kitų miestų. Tikimasi, kad Kaune taip pat pavyks suburti keletą dešimčių komandų, turinčių pirmosios pagalbos pažymėjimus ir norinčių gilinti savo įgūdžius.
Renginį organizuoja Lietuvos paramedikų asociacija, Pirmosios medicinos pagalbos mokymo centras „IRTA“ ir Lietuvos šaulių sąjunga, partneris – Kauno miesto savivaldybė.
Vertins žinias ir įgūdžius
Žaidynių dalyviai tarpusavyje varžysis penkiose praktinėse užduotyse. Kiekviena komanda turės atlikti pirminį situacijos vertinimą. Spręsdami užduotis, naudosis pirmosios pagalbos vaistinėlės priemonėmis, vertintojams pateiks paaiškinimus apie atliekamus veiksmus, jų seką.
Norintieji dalyvauti varžybose turi suformuoti komandą iš 3 narių, išsirinkti kapitoną. Dalyvių registracija vyksta iki balandžio 1 d. 10 val. internetu: bit.ly/palaikaupulsa. Dalyvauti gali ne daugiau kaip dvi komandos iš vienos įstaigos ar organizacijos.
PP teikimo kokybę vertins varžybų komisija, sudaryta iš Lietuvos paramedikų asociacijos, Pirmosios medicinos pagalbos mokymo centro „IRTA“ ir Lietuvos šaulių sąjungos atstovų. Daugiausia taškų surinkusios nugalėtojų komandos bus apdovanotos organizatorių prizais ir padėkomis.
Vienas kilniausių poelgių – išgelbėti kito žmogaus gyvybę.
Pirmosios pagalbos pagrindai
„Nelikti abejingiems, mokėti tinkamai pasirūpinti nukentėjusiu žmogumi dėl ligos ar sužalojimų iki profesionalių medikų atvykimo – įgūdis gyvenimui. Galime didžiuotis, kad mūsų mieste gimsta tokios iniciatyvos, skirtos tobulinti pirmosios pagalbos gebėjimus ir įgyti papildomų žinių gelbstint gyvybes.
Kaune jau yra vykusios greitosios medicinos pagalbos, mokinių, studentijos ir netgi pilietiškumo žaidynės, masinis renginys „Kaunas gaivina“. Dabar atėjo eilė išmėginti save įstaigų, įmonių darbuotojams ir visiems kauniečiams, tad kviečiu žymėti gegužės 1-ąją kalendoriuose ir aktyviai dalyvauti turiningose veiklose“, – į renginį bei edukacijas kvietė Kauno vicemeras Andrius Palionis.
Renginys skirtas visiems – gyventojai ir miesto svečiai galės iš arti stebėti „Palaikau pulsą“ žaidynes bei komandų atliekamas užduotis. Visuomenei taip pat numatyta mokomoji erdvė Kauno pilies lomoje, šalia amfiteatro. Žiūrovai susipažins su esminiais pirmosios pagalbos principais, mokysis naudotis vaistinėlėse esančiomis priemonėmis, galės klausytis aktualių pranešimų bei užduoti rūpimus klausimus.
Sėkmės istorijos motyvuoja
„Vienas kilniausių poelgių – išgelbėti kito žmogaus gyvybę. Jei asmuo žino, kaip reikia tai daryti, kaip suteikti pirmąją pagalbą, jis pasitikės savo jėgomis ir drąsiai išties pagalbos ranką. Gyvename neramiais laikais ir niekada negali žinoti, kada tokių žinių, įgūdžių gali prireikti. Būtent dėl to kaupti žinias ir mokytis vieniems iš kitų pats tinkamiausias metas yra dabar“, – renginio svarbą akcentavo Lietuvos šaulių sąjungos vadas plk. ltn. Linas Idzelis.
Pasak jo, šauliai jau ne kartą pademonstravo ne tik empatiją, bet ir užtikrintus veiksmus, paremtus pirmosios medicinos pagalbos žiniomis bei nuolat palaikomais įgūdžiais. Tai įkvepiančios ir motyvuojančios sėkmės istorijos.
Vytauto Didžiojo šaulių 2-osios rinktinės šaulys Eligijus, pastebėjęs šalikelėje stovintį automobilį su atviromis durelėmis, neliko abejingas. Keleiviui buvo sustojus širdis, vyras nebekvėpavo. Laiku atliktas pradinis gaivinimas sugrąžino kaunietį į gyvenimą. Atvykus medikams, jis jau buvo sąmoningas.
Neseniai nuskambėjo dar viena istorija, kai Generolo Povilo Plechavičiaus licėjaus kadetai ir jaunieji šauliai pasirūpino bename senole. Nušalusios pėdos su pavojingais paviršiniais odos pažeidimais šildytos rankomis, o po pirmosios pagalbos procedūros moteris perduota paramedikų globon ir tolesniam gydymui.
Naujausi komentarai