Netradicinis, sukrečiantis objektas greitai turėtų atsirasti Laisvės alėjoje: dailininkas Jonas Maldžiūnas pasiūlys išbandyti praeiviams elektros kėdę. Tiesa, elektra joje nekrės.
Žmonės pasigenda kartuvių
J.Maldžiūnas išgarsėjo 1996 m., kai surengė pirmąją savo akciją prieš smurtą – Kauno Rotušės a. pastatė stilizuotas kartuves. Idėja parodyti žmonėms neįpastą objektą jam kilo po to, kai chuliganai užpuolė dailininką Antaną Obcarską ir sužalojo jam akį.
"Smurtas tada Kaune buvo absoliutus, buvo baisu išeiti į gatvę", – praeitį prisiminė J.Maldžiūnas. Šalia kartuvių buvo dėžutė laiškams. Žmonės, pasak autoriaus, parašė daugybę atsiliepimų.
"Dabar sugalvojau akcijos antrąją dalį – pratęsimą. "Kodėl? Todėl, kad žmonės prašo. Kai atvykstu į Kauną, manęs vis klausia: "Ar atvažiavai statyti kartuvių?" Kadangi jie sako, kad reikia, nutariau statyti kažką kita ir sugalvojau elektros kėdę", – antrosios akcijos priešistorę nupasakojo menininkas.
Išvarys visas baimes?
J.Maldžiūnas teigė mieste apklausęs žmones dėl mirties bausmės: daugelis jų pasisakė už mirties bausmės taikymą.
"Aš į tai žiūriu iš krikščioniško taško. Biblijoje pasakyta: "Meilė – ligoniui, neapykanta – ligai." Jei žmogus yra ligonis, negalima jo nužudyti, bet jei pats žmogus yra pavirtęs liga – tada su juo gali būti bet kas. O kas atskirs tuos dalykus? Tai praktiškai neįmanoma. Taigi, aš esu prieš mirties bausmės taikymą", – paaiškino akcijos sumanytojas.
Kauno centre pastatydamas elektros kėdės skulptūrą, jis teigė norįs sukelti diskusiją. Šį kartą joks konkretus įvykis, pasak menininko, su tuo nesusijęs. Akcija skirta kovai su baime ir blogiu.
"Žmonės turi labai daug baimių: bijo savo ateities, bijo, kad neišgyvens, bijo Tos dienos. Bijo, bijo, bijo... Na, o blogis yra amžinas, vyksta net ne kova, o pasikalbėjimas su blogiu", – savo požiūrį išsakė J.Maldžiūnas.
Pagaminti objektą, simbolizuojantį elektros kėdę, paveikslus tapantis dailininkas paprašė skulptoriaus Šarūno Juknio. "Visus įdarbinu, kodėl turėčiau daryti tai, ko nemoku?" – lakoniškai paaiškino pašnekovas.
Kūrinį saugos pats
Elektros kėdės gamybą J.Maldžiūnas teigė finansuojąs iš savo kišenės – tai jam kainuos apie 1,5 tūkst. litų. Dar maždaug 1 tūkst. litų reikės reklaminiam katalogui išleisti. Menininkas sakė labai apsidžiaugtų, jei atsirastų rėmėjai, kurie padengtų minėtas išlaidas.
Kur stovės elektros kėdė, J.Maldžiūnas dar negalėjo pasakyti, nes dar derino su savivaldybe dėl konkrečios jos pastatymo vietos. "Statyti kartuves Rotušės a. buvo prasminga, nes kadaise jos ten ir stovėjo. Elektros kėdei ši aikštė per daug sakrali. Todėl dabar galvojama, kur statyti. Gal priešais savivaldybę?" – garsiai svarstė akcijos autorius.
Nors kėdė metalinė ir nelengva, tačiau atkeliama. Kad ji niekur nedingtų, pats menininkas žada ją sergėti, nes policija esą atsisakė tai daryti. Kadangi sergėti bus nelengva, menininkas ketina kėdę eksponuoti tik apie 10 dienų.
Į sėdėti pritaikytą metalo skulptūrą atsisėsti galės kas panorėjęs. J.Maldžiūnas žadėjo padėti ir dėžutę laiškams. Menininkas tikisi, kad suderinti visus reikalingus dokumentus pavyks, tad pirmomis spalio dienomis kauniečiai jau galės išbandyti elektros kėdę. Baimintis į ją sėsti nereikia – elektros srovė prie jos neprijungta. Dailininkas dar svarsto, kaip padaryti, kad atsisėdusieji galėtų užsidėti ausines ir klausytis Vidmanto Bartulio muzikos.
Beje, šį kūrinį J.Maldžiūnas norėjo pastatyti Vilniuje, Lukiškių a., bet negavo miesto valdžios pritarimo, o Kauno valdžia palaimino. Po to, pasak dailininko, ir Vilniaus valdžia atleido vadžias, tad galbūt kėdė kurį laiką stovės ir sostinėje, kurioje J.Maldžiūnas dabar nuolat gyvena.
Komentaras
Skulptorius Šarūnas Juknys
Smagu, kad man buvo duota visa kūrybos laisvė. Šis kūrinys man asocijuojasi su nusikaltimu ir bausme. Kita vertus, ši kėdė turi ir sosto įvaizdį, o jo atkaltėje – kryžius. Manau, kad šis objektas ne tik bauginantis, bet ir nušviesinantis mus, turi būti tam tikras paradoksas. Kėdės gamybai daugiausia panaudotos metalo atraižos, kurias suteikė rėmėjai. Taigi, tam tikras tausojantis požiūris šioje kėdėje yra. Manau, žmonės atpažins, kad tai elektros kėdė, nes rankos, įkišus į ant porankių esančius vamzdžius, tarsi pririšamos.
Naujausi komentarai