Politikų gebėjimai kelia abejonių, bet jiems darbas garantuotas? Pereiti į pagrindinį turinį

Politikų gebėjimai kelia abejonių, bet jiems darbas garantuotas?

2013-10-29 05:55

Daugiau nei trečdalis iš 41 Kauno miesto tarybos nario gauna valdišką algą. Įvairiose savivaldybės įmonėse ir bendrovėse įdarbintų politikų kvalifikacija kelia abejonių, tačiau jiems visur duris atveria miesto tarybos nario mandatas.

Politikų gebėjimai kelia abejonių, bet jiems darbas garantuotas?
Politikų gebėjimai kelia abejonių, bet jiems darbas garantuotas? / Tomo Raginos nuotr.

Daugiau nei trečdalis iš 41 Kauno miesto tarybos nario gauna valdišką algą. Įvairiose savivaldybės įmonėse ir bendrovėse įdarbintų politikų kvalifikacija kelia abejonių, tačiau jiems visur duris atveria miesto tarybos nario mandatas.

Vienintelis kandidatas

Miesto tarybos narys Artūras Tepelys praėjusių metų pavasarį įsidarbino Kauno miesto savivaldybės kontroliuojamos įmonės "Kauno energija" filiale "Jurbarko šilumos tinklai". Jis užėmė direktoriaus pavaduotojo pareigas. Įdomu yra tai, kad sprendimas įsteigti šią pareigybę priimtas likus savaitei iki A.Tepelio įsidarbinimo.

Filialo vadovas Petras Butkus aiškino, kad pavaduotojo pareigybė įsteigta, nes prireikė žmogaus, kuris būtų atsakingas už biokuro projektų koordinavimą. Naujos pareigybės prireikė "Kauno energijos" valdybai. Kas į pavaduotojo postą pasiūlė A.Tepelį, P.Butkus teigė neprisimenantis.

"Neatsimenu, bet kitų kandidatų nebuvo. Tiesą pasakius, mums ir reikėjo tokio žmogaus, kuris būtų politikas, galėtų bendrauti tarp dviejų savivaldybių: Kauno ir Jurbarko", – pasakojo filialo direktorius. Jis tikino, kad A.Tepelys puikiai atlieka savo darbą, o jo patirtis ir išsilavinimas – būtent tai, ko reikėjo.

Prieš porą dešimtmečių A.Tepelys dirbo policijoje, kovojo su organizuotu nusikalstamumu, vėliau vadovavo apsaugos paslaugas teikiančioms bendrovėms, baigė Lietuvos policijos akademiją.

Ir dirba, ir kontroliuoja

"Kauno dienos" paklaustas, ar įsidarbinti padėjo miesto tarybos nario mandatas, A.Tepelys nuo tiesaus atsakymo išsisuko.

"Man pasiūlė, aš ir nuėjau", – nukirto A.Tepelys. Jo sprendimai "Kauno energijai" turi neeilinę įtaką. Liberalcentristas – ne tik įmonę valdančios savivaldybės, bet ir bendrovės priežiūrą atliekančios "Kauno energijos" stebėtojų tarybos narys. A.Tepelys net neslepia, kad dalyvavo pokalbiuose, kuriuose buvo diskutuojama, jog "Jurbarko šilumos tinklų" direktoriui reikia pavaduotojo. Neva P.Butkus praleidžia pernelyg daug laiko kelyje tarp Kauno ir Jurbarko. Nuspręsta, kad tarpininko tarp miestų vaidmeniui reikalinga dešinioji direktoriaus ranka.

Vasarą Kauno miesto valdžią pasiekė anoniminis skundas, kurio autorius informavo, kad A.Tepelys retai pasirodo darbovietėje. P.Butkus aiškino, kad jo pavaldinys turi dirbti ir Kaune, ir Jurbarke, todėl skundo autoriui ir galėjo pasirodyti, kad pavaduotojas darbe – retas svečias. Apskųstasis A.Tepelys teigia neabejojantis, kad skundiko reikia ieškoti tarp kitų miesto savivaldybės tarybą sudarančių politikų.

"Kai kas į tarybą ateina ne dirbti, o tvarkyti savo reikalų. Tą ir sakau į akis, o kai kuriems žmonėms tai nepatinka. Jie nori įkasti, todėl ir rašo visokias nesąmones", – kalbėjo A.Tepelys.

Įsidarbino visa frakcija

Kauno miesto savivaldybėje ar jos įmonėse šiuo metu dirba 15 tarybos narių. Didžioji dalis jų dabartines darbovietes surado po praėjusių rinkimų. Tarybos nario mandatas padeda susirasti darbą?

"Klausimas – filosofinis", – tarė po praėjusių rinkimų savivaldybės įmonėje "Kauno gatvių apšvietimas" įsidarbinęs tarybos narys Stasys Buškevičius. Prieš tai jis darbavosi kitoje savivaldybės bendrovėje "Automobilių stovėjimo aikštelės".

"Ne, manau, kad darbas taryboje nepadėjo susirasti darbo "Kauno gatvių apšvietime", – pridūrė S.Buškevičius.

Lyg tyčia šios įmonės valdyboje svariausią žodį turi partijos "Jaunoji Lietuva" atstovai. Būtent jai priklauso S.Buškevičius. Jo bičiulis taryboje ir partijoje Aušrys Kriščiūnas įsidarbino kitoje jaunalietuvių kontroliuojamoje savivaldybės bendrovėje – Kauno komunaliniame ir butų ūkyje (KKBŪ).

Čia po rinkimų darbą gavo ir iki dekretinių atostogų dirbo ir A.Kriščiūno žmona Inga. Vėliau KKBŪ prieglobstį rado ir tarybos narė konservatorė Loreta Kudarienė.

"Jaunoji Lietuva" – vienintelė Kauno miesto savivaldybės tarybos frakcija, kurios visiems nariams algas moka savivaldybė arba jos valdomos įmonės. Be A.Kriščiūno ir Stasio Buškevičiaus frakciją sudaro Kauno vicemeras Stanislovas Buškevičius.

Po rinkimų į savivaldybės tarybą, jaunalietuvių frakcijoje buvo ne trys, o keturi nariai. Iš jos pasitraukęs Kazimieras Nausėda ūkininkavimo nemetė ir savivaldybėje neįsidarbino, tačiau čia kėdę gavo vos vidurinę baigęs jo sūnus Vytautas. Šią vasarą jaunuolis buvo atleistas, bet savivaldybės administracijoje tebedirba ūkininko dukra Agnė.

Pakeitė kelias kėdes

Iš savivaldybės biudžeto mokama alga džiaugiasi ir didžioji dalis tarybos socialdemokratų. "Autrolyje" ir "Kauno gatvių apšvietime" anksčiau spėjęs padirbėti socialdemokratų frakcijos seniūnas Valys Venslovas šiuo metu sėdi "Kauno vandenyse". Visai neseniai čia ne pirmą kartą buvo prisiglaudęs ir Specialiųjų tyrimų tarnybos iš Kauno vicemero posto išverstas socialdemokratas Kęstutis Kriščiūnas. Jo kėdę mero pašonėje užsėdo kitas bičiulis partijoje – Vasilijus Popovas. Iš dabartinių keturių tarybos socialdemokratų savivaldybėje ar jos įmonėse šią kadenciją nesidarbavo vienintelis frakcijos narys – verslo pasaulyje besisukantis Židrūnas Garšva.

Išskirtinė saviškių gretose ir Aušra Ručienė. Po savivaldybės tarybos rinkimų advokatės vedamą "Tvarkos ir teisingumo" frakciją sudaro tik trys nariai, tačiau ji įsitvirtino miesto valdžioje, todėl gavo vicemero pareigas, kurias eina Vytautas Vasilenka. Kita frakcijos narė Loreta Kekienė per šią kadenciją jau spėjo pasėdėti dviejuose postuose: "Kapinių priežiūroje" ir "Autrolyje". Lyg tyčia abiejų įmonių valdyme svariausią žodį turi partijos "Tvarka ir teisingumas" deleguoti žmonės.

Dirba pusė konservatorių

Iš dvylikos per praėjusius savivaldos rinkimus į tarybą prasimušusių konservatorių savivaldybėje ir jos įmonėse šiuo metu darbuojasi šeši.

Praėjusią kadenciją savivaldybės administracijos direktoriumi ir mero patarėju dirbęs Vygantas Gudėnas šiuo metu yra "Automobilių stovėjimo aikštelių" darbuotojas, ten pat jau senokai dirba Gediminas Budnikas.

Prieš kelerius metus V.Gudėną administracijos vadovo poste pakeitusi Edita Gudišauskienė prieš tai darbavosi savivaldybės Vaiko teisių apsaugos tarnyboje ir mero patarėja. Šiuo metu moteris dirba savivaldybės įmonėje "Kauno autobusai". O "Autrolyje" anksčiau dirbęs Vytas Bancevičius šią kadenciją įsidarbino "Kauno švaroje". Iki KKBŪ su savivaldybe ne tik politinių, bet ir įvairių darbo santykių turėjo ir L.Kudarienė.

Andrių Kupčinską jau ne vieną kadenciją maitina mero alga, o pastovumo rekordininku galėtų vadintis Gediminas Žukauskas. Jis "Kauno vandenyse" dirba jau 40 metų.


Komentarai

Žilvinas Šilėnas
Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas

Lietuvos politikai politinį mandatą bando paversti ekonominiu. Kitaip tariant, jie rinkėjų balsus bando išsigryninti per savo įtaką užimdami tam tikrus postus. Savivaldybės įmonėse politikams nederėtų dirbti vien dėl interesų konflikto, dėl elementarios etikos. Keistai atrodo, kai niekuo neišsiskiriantis žmogus po sėkmingai susiklosčiusių rinkimų virsta puikiausiu specialistu, kuris vienintelis gali užimti tam tikras pareigas. Turbūt nereikia didelės analizės, kad suprastum, kaip tokie procesai vyksta. Galiu pasakyti dar griežčiau: viena priežasčių, kodėl valstybės ir savivaldybės įmonės yra amžinose skolose ir veikia neefektyviai – partijų atstovų, o ne specialistų įdarbinimas.

Giedrius Česnakas
VDU politologas

Kadrų kaita vyksta po kiekvienų rinkimų, o to priežastis paprasta – galimybių veikti stiprinimas.

Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad didelė dalis partijų narių dirba valstybės tarnyboje ir po rinkimų dažnai postų nepakeičia, tačiau kai kuriais atvejais galima būtų įtarti net korupciją, kai tam tikri postai gaunami atsilyginant už kažką.

Taryba turi atstovauti miestiečių interesams, o savivaldybės įmonės turi įgyvendinti politiką, kuri ir tenkintų miestiečių interesus. Jeigu tarybos narys pradeda dirbti savivaldybės įmonėje, galima daryti prielaidą, kad jis nutolsta nuo visuomenės, labiau susilieja su ta įmone. Nepriklausomu arbitru turintis būti tarybos narys ima siekti išlaikyti darbą toje įmonėje. Ar jis išgirs visus miestiečių interesus?

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra