Į salę neskubėjo
Byloje yra trys kaltinamieji: gydytojas odontologas Eugenijus Čiuplevičius, informacinių technologijų specialistas, verslininkas Andrius Miškelevičius ir dar vienas informacinių technologijų specialistas Simanas Venčkauskas. Teisėsaugos duomenimis, abu informacinių technologijų specialistai turi vidurinį ir aukštesnįjį išsilavinimą, medikas – aukštąjį išsilavinimą.
Jie kaltinami neteisėtu informacijos apie privatų asmens gyvenimą rinkimu, jos atskleidimu ir panaudojimu, turto prievartavimu. Bylos duomenimis, kaltinamieji iš bendrovės duomenų bazių pavogė privačius klinikos pacientų duomenis ir vėliau prievartavo turtą grasindami juos paviešinti.
Du iš trijų įtariami turto prievartavimu, trečiasis – neteisėtu prisijungimu ir duomenų užvaldymu. Nė vienas asmenų iki tol nebuvo teistas. Tiesa, pagrindinis nusikaltimų organizatorius anksčiau kaltintas papirkimu, bet atleistas nuo atsakomybės pagal laidavimą.
Dar prieš prasidedant teismo posėdžiui teko spėlioti, kurie iš susirinkusiųjų galėtų būti kaltinamieji, nes ikiteisminio tyrimo metu šantažuotojai buvo vedami su kaukėmis. Teismo salėje buvo išsirikiavę tik kaltinamųjų advokatai. "Palaikau savo ginamojo poziciją – nekomentuoti bylos", – paaiškino E.Čiuplevičiui atstovaujantis advokatas Kęstutis Betingis.
Kaip vėliau paaiškėjo jo ginamasis E.Čiuplevičius buvo apdairiai įsitaisęs tarp nukentėjusiųjų. Jau gerokai po nurodytos teismo posėdžio pradžios valandos į salę atskubėjo S.Miškelevičius. Buvo paaiškinta, kad vis dar laukiama S.Venčkausko. Tačiau net ir atvykus jam, trijulė nesutiko pasakyti savo pozicijos dėl jiems pareikštų kaltinimų.
Gavau dvi žinutes. Reikalavo sumokėti mokesčius, kitaip mano duomenys bus atskleisti. Dariausi lazeriu procedūrą. Mano nuotraukų nebuvo pateikta. Maniau, kad iš kalėjimo rašo.
Gąsdinančios žinutės
Šiek tiek atviresni buvo į posėdį kviesti nukentėjusieji. Praktiškai visi tikino sulaukę grasinančių žinučių telefonu. Vieni anksčiau, kiti vėliau kreipėsi į policiją. Daugelį tai paskatino padaryti žiniasklaidos viešinama informacija apie duomenų vagystę iš "Grožio chirurgijos" klinikos.
"Gavau dvi žinutes. Reikalavo sumokėti mokesčius, kitaip mano duomenys bus atskleisti. Dariausi lazeriu procedūrą. Mano nuotraukų nebuvo pateikta. Maniau, kad iš kalėjimo rašo", – pirmuosius įspūdžius prisiminė byloje nukentėjusiąja pripažinta Aušra.
Moteris pasisakė, kad į policiją kreipėsi po to, kai per televiziją išgirdo apie duomenų vagystę. Moteris tikino išsigandusi, kad jos duomenų nepanaudotų kokioms nors paskoloms gauti ar dar nežinia kam. Aušra dar nepateikė prašymo dėl žalos atlyginimo, tačiau patikino, kad tikrai kreipsis.
Kita nukentėjusioji išsaugojo šantažuotojų jai skirtą žinutę. Dalį jos teksto moteris parodė: "Vyriausiasis Lietuvos mentas Linas Pernavas jau išsipirko, o tavo duomenys dar vis..." Panašiai su šantažuotojais susidūrė ir kiti nukentėjusieji.
Teismo posėdžių sekretorės paaiškino, kad į pirmąjį posėdį šioje byloje ne visi nukentėjusieji iš karto buvo kviečiami. Esą teisme nėra tokios salės, kurioje galėtų posėdžiauti, skaičiuojant kartu su kitais proceso dalyviais, daugiau nei 100 žmonių.
Siekis pasipelnyti
"Grožio chirurgijos" klinika kibernetinę ataką patyrė 2017 m. pavasarį. Iš pradžių kaltinamieji reikalavo 0,5 mln. eurų vertės bitkoinų iš klinikos, šiam planui nepavykus, imta reikalauti išpirkos iš pacientų pasinaudojant gautais kontaktiniais duomenimis. Reikalaujamos sumos svyravo nuo 50 iki 800 eurų. Tyrimo metu buvo nustatyta, kad šie asmenys, pasivadinę "TsarTeam", sukūrė neteisėtą tinklalapį ir jį paskelbė anoniminiame tinkle "Tor". Siekdami įtikinti savo ketinimais šantažuotojai dalį informacijos ėmė siųsti žiniasklaidai.
Moderniu būdu siekę pasipelnyti vyrai tų pačių metų rudenį buvo susekti ir sulaikyti. Teisėsauga neturi informacijos, kad iki šio Lietuvoje negirdėtu būdu siekę pasipelnyti asmenys būtų turėję daugiau bendrininkų.
Iš viso buvo pavogti daugiau nei 22 tūkst. klinikos klientų duomenys. Pripažinta beveik 100 nukentėjusiųjų. Ieškinių suma dėl padarytos neturtinės žalos siekia 230 tūkst. eurų, dar kelis tūkstančius eurų gali siekti turtinė žala. Dalis nukentėjusiųjų – užsienio piliečiai. Tikslios sumos, kiek nusikaltėliams galėjo būti pervesta pinigų, neturima, nes dalis nukentėjusių asmenų galbūt į teisėsaugą nesikreipė.
Atliekant tyrimą nustatyta, kad į "Grožio chirurgijos" klientų duomenų bazę įsilaužta panaudojus buvusio klinikos darbuotojo prisijungimo duomenis. E.Čiuplevičius anksčiau yra dirbęs klinikoje "Grožio chirurgija", tačiau ikiteisminio tyrimo pareigūnai patikino, kad prisijungta ne su jo duomenimis. Tačiau būtent jam pareikšti kaltinimai dėl duomenų laikymo.
Ieškinį tikslins
Nukentėjusiąja pripažinta ir "Grožio chirurgijos" klinika. Pagrindinės "Grožio chirurgijos" veiklos sritys – plastinė chirurgija, dermatologija, ortopedija, dietologija, bariatrija, odontologija.
"Mes esame civilinis ieškovas. Kol kas ieškinys yra 150 tūkst. eurų, bet, manau, jį dar tikslinsime", – žurnalistams sakė klinikos atstovas Darius Petraitis.
D.Petraitis dėstė, esą, nepaisant puikiai atlikto teisėsaugos darbo ikiteisminio tyrimo metu, pastebėta tam tikrų procesinių pažeidimų. Esą panaikinus tam tikrus kaltinimus vienam bylos herojų, kiti proceso dalyviai neturėjo galimybės susipažinti su pasikeitimais.
Klinika "Grožio chirurgija" įkurta 2009 m. Skelbiama, kad joje dirba virš 70 aukščiausios kvalifikacijos medicinos specialistų. Tarp jų – žymūs chirurgai Vygintas Kaikaris, Kęstutis Maslauskas, Donatas Samsanavičius, Almantas Maleckas ir kiti specialistai.
Naujausi komentarai