Pereiti į pagrindinį turinį

Bokso kovose – ir merginos

2016-07-19 12:20

Retas patikėtų, kad smulkutė, grakšti ir plačiai besišypsanti klaipėdietė – šiųmetė Lietuvos bokso vicečempionė. Stipriosios lyties atstovų garbinamu sportu užsiimanti 21-erių Laura Jonauskaitė bokso ringe demonstruoja išskirtinę valią ir jėgą. Lygiai prieš penkmetį į artimųjų būgštavimus ji numojo ranka ir dabar savo užsispyrimu stebina net vyrus.

Požiūris: geriausia Klaipėdos boksininke pripažinta L.Jonauskaitė sako, jog ši kovinė sporto šaka ją išmokė vidinės stiprybės. Požiūris: geriausia Klaipėdos boksininke pripažinta L.Jonauskaitė sako, jog ši kovinė sporto šaka ją išmokė vidinės stiprybės. Požiūris: geriausia Klaipėdos boksininke pripažinta L.Jonauskaitė sako, jog ši kovinė sporto šaka ją išmokė vidinės stiprybės. Požiūris: geriausia Klaipėdos boksininke pripažinta L.Jonauskaitė sako, jog ši kovinė sporto šaka ją išmokė vidinės stiprybės. Požiūris: geriausia Klaipėdos boksininke pripažinta L.Jonauskaitė sako, jog ši kovinė sporto šaka ją išmokė vidinės stiprybės.

Mama verkė

– Ar tėvai dabar jau nebe taip jautriai reaguoja į jūsų pomėgį?

– Atslūgo po kelių mėnesių, kai pamatė, kad negrįžtu namo nusėta mėlynių. Vadinasi, viskas gerai, "varyk". Nors pirmųjų varžybų metu mama nepaliovė verkusi. Tėtis šiuo klausimu kiek santūresnis. Bet kokiu atveju tėvai manimi didžiuojasi ir palaiko.

– O treneriai merginoms daro nuolaidų pasiruošimo varžyboms metu?

– Tas krūvis labai panašus. Jei, pavyzdžiui, vaikinams reikia padaryti 20 atsispaudimų, tai mums – 10. Ne tokios jau ir didelės tos nuolaidos.

– Kada pradėjote sportuoti? Kuo patraukė toks kovingas sportas?

– Ieškojau tinkamos sau sporto šakos, o boksu žavėjausi nuo mažens. Tai sužinoję tėvai iškart kategoriškai užprotestavo. "Ne, jokiu būdu. Esi mergina, gausi į nosį, paskui būsi negraži", – bandė atkalbėti.

– Tėvų žodžiuose yra tiesos. Merginų lūžusi nosis ir randai nepuošia.

– Na, taip, bet tas noras buvo stipresnis. Kai suėjo septyniolika, nutariau įgyvendinti savo svajonę. Kad nebūtų taip baisu, pasiūliau draugei prisijungti ir kartu nukulniavone į uostamiesčio bokso klubą "Čempionas" pas klubo įkūrėją ir mano trenerį Eugenijų Vaitkų. Aš likau ir klubui priklausau jau penktus metus. Kitos moterys viena po kitos atkrito. Įdomiausia tai, kad vienu metu salėje buvo daugiau moterų nei vyrų, tačiau šiuo metu esu vienintelė mergina tarp vaikinų. Matyt tam tikru laiku lankyti boksą buvo savotiška mada. Apskritai Lietuvoje boksas nėra labai aukštinamas, jam, palyginti su kitomis sporto šakomis, skiriamas mažas finansavimas. Todėl ir tų entuziastų nėra tiek daug. Moterys dažnai nustoja lankyti treniruotes, kai sukuria šeimas.

– O kas motyvavo pasilikti?

– Iš dalies norėjosi paneigti vyraujančius stereotipus. Man šis sportas prie širdies ne dėl savo kovingumo. Dauguma mano, kad boksas – tik galvų daužymas. Pirmiausia tai yra nepaprastai sunkus psichologinis darbas, visuomet turi įtemptai galvoti, būti pasiruošęs, ištvermingas. Be to, bokso treniruotėje sujungiamos labai įvairios sporto šakos. Kardiotreniruotės yra labai intensyvios, juda visi kūno raumenys. Užtat siekiantiems atsikratyti svorio tai labai naudinga. Man pačiai teko "perlipti per save", kad sugebėčiau išeiti į ringą varžybų metu stebint daugybei žmonių.

Treniruojasi kasdien

– Kaip vyksta pasiruošimas varžyboms?

– Vyksta "sparingai" – laisvosios treniruotės pobūdžio kovos, per kurias nuolat tobulėji. Treniruojamės kasdien, o prieš varžybas salėje būname ir du kartus per dieną – ryte ir vakare. Į salę einame beveik kaip į darbą: ryte treniruojiesi, paskui grįžti namo, pavalgai, šiek tiek pamiegi ir vėl atgal. Sunkiausia treniruotis prie jūros. Įsivaizduokite, treneris visus susodina į automobilį, išveža į Girulius, o po to paleidžia. "Į salę parbėgsite", – sako nurūkdamas. Na, ir bėgi. Grįžti juk reikia.

– Ne kiekvienas galėtų skirti tiek daug laiko užsiėmimams.

– Tiesa, laiko dabar tikrai mažiau, nes tuo pat metu studijuoju Kūno kultūros ir sporto pedagogiką, taip pat įsidarbinau sporto papildų parduotuvėje, nes pradėjau gyventi atskirai nuo tėvų. Bet turėdama laisvo laiko atidirbu su kaupu. Tai tapo neatsiejama gyvenimo dalimi. Juolab kad ir mano vaikinas Deividas užsiima boksu – šalia savęs turiu didelį ramstį. Ir pati jam padedu ruoštis varžyboms

– Vadinasi, savo ateitį neabejotinai siejate su sportu?

– O taip. Jau dabar treniruoju žmones, padedu jiems atrasti šią sporto šaką. Bandžiau vesti ir sveikatingumo mankštas, tačiau man, ko gero, tokie užsiėmimai per daug ramūs. Norisi kažko aktyvesnio. Kartais tenka išgirsti skeptikų kalbas, neva niekas į merginą trenerę rimtai nežiūrės, bet aš noriu pakeisti tokį stereotipinį mąstymą. Įrodyti, kad bokse dominuoja ne tik vyrai.

– O su savo mylimuoju Deividu susipažinote kovų metu?

– Pastebėjome vienas kitą per varžybas prieš kelerius metus. Iš pradžių tai buvo tik žvilgsniai, vėliau pradėjome bendrauti internetu, užsimezgė ryšys. Ir štai jau treji metai esame kartu, treniruojamės, kartu mokomės ir vienas kitą motyvuojame. Dviese sportuoti daug smagiau, o svarbiausia, kad jis mane palaiko ir skatina siekti savo tikslų, nenuleisti rankų. Deividas šiuo sportu užsiima gerokai ilgiau nei aš, apie vienuolika metų, dalyvavo Europos ir pasaulio jaunimo čempionatuose, dabar tapo Lietuvos suaugusiųjų čempionu, nors yra tik metais už mane vyresnis.

Nemaloni varžybų patirtis

– Prisimenate savo pirmąsias varžybas ir debiutinį pasirodymą ringe? Buvo baisu?

– Ir dar kaip. Man buvo ką tik suėję aštuoniolika, bokso treniruotes lankiau ketvirtą ar penktą mėnesį. Tos varžybos Vilniuje man pačiai buvo labai netikėtos, be galo jaudinausi. Priešininkai buvo kur kas daugiau patyrę ir daug metų tuo užsiimantys sportininkai. Blogiausia, jog teko boksuotis su komandos drauge, su kuria anksčiau dažnai treniruodavausi. Labai sutrikau, užplūdo nemalonūs jausmai. Galima sakyti, patyriau psichologinę traumą. Nors varžybos nebuvo sėkmingos, nepalūžau, toliau lankiau treniruotes.

– Kitą kartą jau buvo drąsiau?

– Taip, ypač kai vykdavo čia pat, uostamiestyje. Esu gavusi milžinišką taurę, kaip geriausia Klaipėdos boksininkė. Jausmas – neapsakomas, tai buvo įvertinimas už sunkų darbą ir prakaitą, išlietą salėje. Apėmė pakylėtas jausmas ir noras dar labiau stengtis. Teko susirungti ir Vokietijoje, kur vyko tarptautinis moterų turnyras. Dalyvavome trys lietuvaitės. Tokios išvykos praplečia akiratį. Ten visai kitas lygis ir apskritai nėra skirstoma – esi vyras ar moteris – vis tiek rungiesi, kaip lygus su lygiu. Šiai sporto šakai Vokietijoje atstovaujančios moterys labai vyriškos. Kartais net yra sunku nuspėti jų lytį.

– Ir pačiai tenka kautis su vyrais. Kaip jie dėl to jaučiasi?

– Visada tenka. Kadangi moterų šiame sporte labai mažai, tai yra neišvengiama. Kai kurie tam priešinasi, esą su mergina varžytis jiems nemalonu, kiti pamina principus ir boksuojasi nekreipdami dėmesio į mano lytį. Nėra kada šiauštis, nes reikia treniruotis, ruoštis varžyboms.

– Koks pastarasis saldžiausias laimėjimas?

– Balandį pavyko pelnyti Lietuvos vicečempionės titulą, todėl dabar jau rečiau dalyvauju varžybose, jos liko antrame plane. Šiuo metu man įdomiau stebėti vaizdą iš šono, gilintis į žmonių psichologiją, džiaugtis kitų pergalėmis. Padedu ruoštis merginoms, kai kurios ateina po ilgos pertraukos, todėl reikia jas teigiamai paskatinti. Kadangi pati dar turiu spėti į paskaitas, negaliu savęs visos atiduoti boksui. Taip pat savaitgaliais vedu sporto užsiėmimus Palangoje. Prisidėti pakvietė Vilija Gečaitė – kiekvieną šeštadienį kviečiame žmones sportuoti, jiems treniruotės vyksta nemokamai.

– Ar mėgėjiškos varžybos skiriasi nuo profesionalių?

– Labai skiriasi. Visų pirma tuo, kad reikia boksuotis daugiau raundų. Mėgėjų lygmenyje merginoms skiriami keturi raundai po dvi minutes, o profesionalų – dvylika raundų. Ir šiaip profesionalios varžybos – tartum gražus šou, kuris organizuojamas daugiau dėl žiūrovų ir paties reginio.

Atsipirko mėlyne

– Ar boksuojantis teko patirti traumų?

– Ne, tik draugas buvo nikstelėjęs koją, o šiaip tai labai retas atvejis, nebent žmogus turi labai silpną nosį. Kadangi mėgstame krepšinį, tai žaidžiant buvo plyšę piršto raiščiai. Tiesa, kartą turėjau mėlynę, kai "sparingavau" be šalmo, vaikinas pasilenkė ir netyčia kakta man pataikė į antakį. Laimė, greitai praėjo.

– Koks jūsų maisto racionas? Ar ko nors teko atsisakyti visam laikui?

– Turbūt visiškai nevalgau tik bulvių ir kiaulienos. Renkuosi liesą mėsą – vištieną, kalakutieną, labai mėgstu žuvis. Stengiuosi privengti riebaus maisto. Dabar ypač vyrauja kūno kultas. Mano nuomone, visa tai jau tampa nesveika. Jaunos merginos, nė negalvodamos apie pasekmes, stengiasi į kažką lygiuotis, pradeda maitintis tik salotų lapais, kol galiausiai suserga. Tai – šių laikų liga.

– Besiboksuojančios merginos atrodo gana vyriškai. Esate visiška priešingybė.

– Manau, kad ir kokia veikla užsiimtų, moteris turi išlikti moterimi. Būti pasitempusi ir graži.

– Mėgstate gaminti?

– O taip, nepaprastai mėgstu suktis virtuvėje ir skiriu tam nemažai laiko. Mano mama yra virėja, tai išmokė įvairiausių skanumynų. Dažniausiai gaminu vištienos patiekalus, eksperimentuoju su pusryčiais, vis ieškau naujovių.

Vizitinė kortelė

Gimė 1995 m. birželio 10 d. Klaipėdoje.

Baigė Klaipėdos "Aukuro" gimnaziją.

Šiuo metu Klaipėdos universitete studijuoja Kūno kultūros ir sporto pedagogiką.

Šiemet tapo Lietuvos bokso vicečempione.

Trejus metus iš eilės buvo pripažinta geriausia Klaipėdos boksininke.

Tarptautinių bokso turnyrų nugalėtoja.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų