Kretingališkius pribloškė Klaipėdos rajono valdžios ir viešąsias vandens tiekimo paslaugas teikiančios įmonės „Klaipėdos vanduo“ aplaidumas. Pastarosios savaitės įvykiai dar kartą parodė, kad valdžiai nusispjauti į eilinius žmones, kuriems, kilus gaisrui, patariama patiems pasirūpinti jo užgesinimu. Nes rajono savivaldybei priklausantys priešgaisriniai tvenkiniai neprižiūrimi ir užžėlę, o gatvėse įrengtų priešgaisrinių vandens kolonėlių pajėgumas per menkas. Todėl kretingališkiai pagrįstai kelia klausimą, kam jie moka mokesčius, jei nieko už tai negauna?
Po praėjusią savaitę kilusio gaisro, kuomet Kretingalės centre visiškai sudegė ūkinis pastatas, šio Klaipėdos rajono miestelio gyventojai organizavo rinkliavą, kad padėtų padegėliams. Kai kurie bendruomenės nariai svarsto, ar prie to negalėtų prisidėti ir rajono meras Vaclovas Dačkauskas su AB „Klaipėdos vanduo“ stebėtojų tarybos pirmininku Artūru Šulcu? Juk jei ne aplaidus rajono valdininkų ir „Klaipėdos vandens“ vadovybės požiūris į savo pareigas, liepsnojantį namą buvo galima išgelbėti. Dabar jis sudegė visiškai.
Sudegė pastatas
Gaisras Kretingalėje kilo sausio 21 d. apie 23 valandą. Kretingalės seniūnaitė Regina Baranauskienė įsitikinusi, kad nuostoliai būtų buvę kur kas mažesni, jei ugniagesiams būtų pavykę atsukti gatvėje įrengtus hidrantus.
„Viename jų buvo per mažas spaudimas, kitas buvo išvis užsuktas“, - sakė gaisro gesinimo procesą stebėjusi, o vėliau su daugiau mačiausiais kaimynais bendravusi R. Baranauskienė.
Kiti kretingališkiai pasakojo, kad, atvažiavus ugniagesiams, jie cisternose atvežtą vandenį išpylė per kelias minutes. Tačiau visi buvo ramūs, nes žinojo, kad greta pleškančio namo, mažiau nei už 100 metrų, yra net dvi vandens kolonėlės. Tačiau ugniagesiams pamėginus prie jų prijungti gesinimo žarnas, visi nusivylė – vienas hidrantas buvo išvis tuščias, o iš kito vanduo bėgo labai silpna srove.
Slėgio neužteko, todėl atvažiavus dar vienam automobiliui ir jo ekipažui taip pat išpylus atsivežtą vandenį ugniagesiai kurį laiką stovėjo ir nuleidę rankas stebėjo degantį namą.
Pyksta ant valdžios
„Tos kelios minutės atrodė, kaip amžinybė. Visi Kretingalės gyventojai, sudegusio namo savininkų kaimynai, esame įsitikinę, kad nuostoliai galėjo būti kur kas mažesni. Juk kilus gaisrui liepsnos veržėti tik pro mažą angą stoge. Tačiau dabar sudegė visos degančios pastato konstrukcijos. Liko tik mūrinės sienos ir kaminas“, - piktinosi greta sudegusio pastato gyvenanti Rima Žarovienė.
Jos manymu, miestelis yra paliktas likimo valiai ir valdžia žmones prisimena tik prieš rinkimus ir tuomet, kai reikia mokėti mokesčius.
„Iš mūsų labai daug reikalauja. Tačiau valstybė ir savivaldybė savo pareigų nevykdo. Mes mokame tokius pačius mokesčius, kaip ir Gargždų gyventojai, tačiau esame palikti likimo valiai ant parako statinės. Visa laimė, kad tą naktį nebuvo vėjo. Kitaip būtų supleškėjęs visas miestelis. Negi reikia nelaimės, kad Kretingalę prisimintų rajono meras Dačkauskas? Ką mes turime daryti, kad ir „Klaipėdos vanduo“ vykdytų savo pareigas? Juk su kibirais tokios liepsnos negesinsi. Jei yra įrengti hidrantai, tačiau jie neveikia, tai kam jie išvis reikalingi? O ir priešgaisriniai tvenkiniai užversti, užžėlę, neprižiūrimi. Ar dėl tokio aplaidumo kas nors nubaustas?“ - karčių žodžių negailėjo kretingališkiai.
Viso rajono bėda
Klaipėdos rajono savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus specialistas Vladislovas Bernotas tik gūžčioja pečiais ir kratosi atsakomybės: „Hidrantai yra bendrovės „Klaipėdos vanduo“ nuosavybė, todėl plačiau negalėčiau komentuoti. Juose turėtų būti normalus spaudimas. Bet sutinku, kad ir priešgaisriniai rezervuarai yra apverktinos būklės. Tai ne tik Kretingalės, tai viso rajono bėda. Pradėjome važinėti po kaimus, po seniūnijas ir įsitikinome, kad visur jie apleisti. Mėginsime eiti į priekį. Nustatysime prioritetus ir pradėsime juos tvarkyti. Aišku, pirmiausia gyvenvietėse“.
Per silpna srovė
Gargždų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Tomas Taučius teisinosi, esą ugniagesiai padarė viską, ką galėjo.
„Tas vienas hidrantas, kuris veikia, yra skirtas tik automobilio cisternai užpildyti. Vanduo iš jo teka 10 litrų per sekundę greičiu. Tiesiogiai prisijungti ir iš jo gesinti gaisro neįmanoma. Bet ir cisterną jis pripildo tik per 40 minučių. Tokie hidrantai, pagal galiojančius dokumentus, įrengti visuose miesteliuose, kuriuose gyvena iki 5 tūkst. gyventojų. Mūsų žiniomis, Kretingalėje jie net nėra pripažinti tinkami naudoti. Todėl ir vanduo viename jų buvo užsuktas. Tik mums paprašius AB „Klaipėdos vandens“, kuriai ir priklauso šie įrenginiai, darbuotojas atsuko sklendę. Bet jau buvo per vėlu. Kita bėda – neprižiūrimi priešgaisriniai rezervuarai. Vieni jų užversti, kiti apžėlę. Jie priklauso rajono savivaldybei“, - aiškino T. Taučius.
L. Makūnas kaltę verčia kitiems
AB „Klaipėdos vanduo“, kuriai ir priklauso tie nepasitenkinimą sukėlę hidrantai, generalinio direktoriaus Leono Makūno manymu, kaltė tenka ir patiems ugniagesiams, kurie esą nesugebėjo atsukti greta vandens kolonėlės esančios sklendės.
„Tie hidrantai yra dviejų rūšių. Viename jų vanduo paduodamas iš paties hidranto, o kitame reikia atsukti požeminę sklendę. Ugniagesiai to nepadarė. Taip, jie gaisrininkams nėra priduoti, nes vandens tiekimo tinklai Kretingalėje atitinka ne visus reikalavimus. Tačiau pagal vandens pralaidumą gali būti naudojami. Hidrantus įrengėme su perspektyva. Kita vertus, tie hidrantai tėra pagalbinė priemonė gaisrams gesinti. Kartu su kitomis priešgaisrinėmis priemonėmis – tvenkiniais ir gyventojų turimomis priemonėmis. Šiuo metu mes juos naudojame požeminiams tinklams praplauti‘, - aiškino L. Makūnas.
Kretingališkiai tikisi, kad ši nelaimė paskatins rajono savivaldybės vadovybę kuo skubiau imtis priemonių sutvarkyti priešgaisrinius tvenkinius. Tokių pačių veiksmų laukiama ir iš AB „Klaipėdos vanduo“, kuri privalo užtikrinti, kad gatvėse įrengti priešgaisriniai hidrantai būtų tinkami naudoti pagal paskirtį. Kretingalės bendruomenė žada nesudėti ginklų, kol nebus įvardinti atsakingi asmenys už tai, kad gaisro gesinimo sistemos veikė neefektyviai.
Užs.nr. 1336398
Naujausi komentarai