Cigarečių pakelis be pavadinimo. Tokia perspektyva laukia tabako gaminių, jei Seimas patvirtins įstatymo pataisas, kuriomis siekiama, kad įspėjamieji užrašai apie rūkymo žalą užimtų 80 proc. pakelio paviršiaus ploto.
Pirmieji Europoje
Tabako gamintojai tvirtina, jog jokių duomenų, išskyrus emocijas, šiandien nėra, kad „beveidė“ pakuotė sumažins tabako gaminių vartojimą.
Ar pakuotė su atgrasiais užrašais atpratins rūkyti, nepatvirtino ir šių įstatymo pataisų iniciatorius Seimo narys Gediminas Navaitis. Tačiau jis teigia, kad sumažinus vizualinį cigarečių pakelio patrauklumą, mažės ir naujai pradedančiųjų rūkyti. Šitas siūlymas esą nėra ribojantis rūkančiuosius.
„Tai yra pasaulinė tendencija, kur mes praleidome progą būti šio judėjimo priekyje. Australijoje šitas sprendimas yra priimtas. O dabar jis svarstomas ES šalyse“, – dėstė G.Navaitis.
Tabako monopolijos esą yra stipresnės nei tie, kurie rūpinasi žmonių sveikata, tačiau anksčiau ar vėliau tikimasi panaikinti cigarečių reklamą ant pakelių. Taip teigia Seimo narys.
„Tokie ribojimai turi būti pagrįsti konkrečiais tikslais. Kaip žiūrėtume, šie tikslai nėra nei aiškūs, nei įrodyti ar realiai pagrįsti. Nėra nė vieno rimto tyrimo ar faktų, kad ryškesni įspėjimai ant cigarečių pakelio sumažina rūkančiųjų skaičių. Kam tada daromi pakeitimai?“ – stebėjosi „Philip Morris Lietuva“ korporacijos reikalų direktorius Lietuvai Gintautas Dirgėla.
Tikslas – panaikinti reklamą
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas palaiko iniciatyvas suvienodinti cigarečių pakelius.
Esą uždraudus tabako gaminių reklamą, pati pakuotė tapo reklamos priemone. O bendros pakuotės idėja, pasak departamento atstovų, yra tokia, kad neliktų jokių reklamos požymių.
Tai būtų unifikuotas pakelis su ryškiais įspėjamaisiais piešiniais apie rūkymo žalą.
„Jau yra ir mokslinių tyrimų, kad toks vienodas cigarečių įpakavimas, nenaudojant jokių logotipų, ateityje normalizuos patį rūkymą, kaip procesą“, – įsitikinusi Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja Gražina Belian.
Teigiama, kad Lietuva yra ratifikavusi Pasaulinės sveikatos organizacijos Tabako kontrolės pagrindų konvenciją. Vienas pagrindų yra uždrausti bet kokias tabako gaminių reklamos formas.
Klaipėdos prekybos, pramonės ir amatų rūmų direktorius Viktoras Krolis nepateisina tokios skubos.
„Žinoma, tie užrašai, vienodi pakeliai, atgrasytų nuo rūkymo, galbūt būtų kiek pasiekti ir medicininiai tikslai, bet puikiai žinome, kad bet koks staigus draudimas norimo efekto neduoda“, – teigė V.Krolis.
Atvers kelius kontrabandai?
Verslininkų atstovų teigimu, pernelyg greitai keliami akcizai, jau atvedė prie situacijos, kad beveik pusė Lietuvos tabako rinkos yra užpildyta nelegaliai įvežamais ir parduodamais tabako gaminiais.
„Dėl tabako gaminių nelegalios prekybos Lietuvoje ir kitose ES šalyse šios srities reguliavimas turi būti itin atsakingas“, – įsitikinęs V.Krolis.
Atvirai kalbama, kad bevardės pakuotės atvers platesnius kelius cigarečių kontrabandai, esą kas begalės konkuruoti su rusiškomis ar baltarusiškomis cigaretėmis, kurios yra 3 kartus pigesnės, o tas bevardes pakuotes falsifikuoti bus dar lengviau.
G.Navaitis įsitikinęs, jog kontrabandos klausimas išsprendžiamas elementariai.
„Gamintojai neturėtų mulkinti visuomenės. Pakelis būtų su kodu, kuris liudytų, kur tos cigaretės pagamintos ir kam parduotos“, – išeitį diktavo Seimo narys.
Esą įvedus tokius kodus, gamintojams netgi būtų lengviau, nes kontroliuojančios institucijos bet kurioje vietoje galėtų patikrinti bet kurį pakelį ir sužinoti, ar jis kontrabandinis, ar ne.
Naujausi komentarai