Pereiti į pagrindinį turinį

Klaipėdoje ieško rekrutų į Donbasą

2015-07-23 02:00

Uostamiestyje verbuojami samdiniai, pageidaujantys kovoti Donbaso separatistų gretose. Šį skandalingą faktą patvirtino bent keturi klaipėdiečiai, tarp jų – ir rusakalbiai, ir lietuviai. Vyrams buvo siūloma prisidėti prie kovotojų, viliojant tiek solidžiais atlyginimais, tiek būsimais "nuotykiais" karo zonoje.

Klaipėdiečiams siūloma prisidėti prie "Donecko liaudies respublikos" smogikų, žadant solidžius atlyginimus. Klaipėdiečiams siūloma prisidėti prie "Donecko liaudies respublikos" smogikų, žadant solidžius atlyginimus.

Uostamiestyje verbuojami samdiniai, pageidaujantys kovoti Donbaso separatistų gretose. Šį skandalingą faktą patvirtino bent keturi klaipėdiečiai, tarp jų – ir rusakalbiai, ir lietuviai. Vyrams buvo siūloma prisidėti prie kovotojų, viliojant tiek solidžiais atlyginimais, tiek būsimais "nuotykiais" karo zonoje.

Atkaklus verbuotojas

Vienišas 35-erių klaipėdietis lietuvis, aktyviai sportuojantis ir besidomintis kovos menais, netikėtai sulaukė keisto pasiūlymo prisijungti prie separatistų grupuočių Donbaso regione.

Įdomu tai, kad verbuoti į samdinius jį mėgino solidaus amžiaus lietuvis, kaip vėliau paaiškėjo, tarybiniais laikais dirbęs sovietų saugumo struktūrose.

"Prieš gerą savaitę šiek tiek pažįstamas asmuo, vis ieškojęs su manimi galimybių pasikalbėti, atviru tekstu paklausė, ar norėčiau pakariauti Donbase. Pasiteiravau, kodėl mane tai turėtų dominti? Jis tikino, kad man ten turėtų patikti, bus galimybė pakeisti gyvenimo būdą, kaip tikras vyras patirsiu, kas yra karas. Esą nebus taip nuobodu ir vieniša, kaip čia, Klaipėdoje. Supratau, kad jis apie mano asmeninį gyvenimą žino gana daug", – pasakojo klaipėdietis.

Pašnekovas tikino, kad siūlytojas ne vieną kartą ieškojo būdų susitikti ir kaskart vis prabildavo apie "galimybę pakariauti", tačiau apie atlygį nekalbėjo, esą mėgino sužaisti "aukštesniais" idealais – kad reikia užkirsti kelią tariamam fašizmo plitimui Europos Rytuose.

Buvo kalbama, kad teks prisijungti prie "Donecko liaudies respublikos" kovotojų dalinių, tai yra prorusiškų separatistų smogikų.

Tik po kategoriško klaipėdiečio atsisakymo, agentas atstojo.

"Olimpiečių" paieškos

Tai buvo ne vienintelis atvejis Klaipėdoje per pastarąsias kelias savaites, kai tam tikri veikėjai potencialiems kovotojams siūlė samdinio vaidmenį Donbase.

"Aktyviai sportuoju, gal reikėtų nuvažiuoti į Ukrainos–Rusijos olimpiadą, sako, ten smagu", – pajuokavo vienas asmuo, davęs suprasti, kad irgi sulaukęs pasiūlymo kariauti Rytų Ukrainoje.

Kai kurių verbuotojų žargonu, karo konfliktas šiame regione neretai įvardijamas "Ukrainos–Rusijos olimpiada".

Tapti tokiu "olimpiečiu" esą paprastai gali būti pasiūlyta kokioje nors kovos menų sporto salėje, naktiniame klube ar net tire. Tereikia paimti lapelį su užrašytu telefono numeriu ir esą tu jau su jais.

Vienas klaipėdietis, kurį irgi pakvietė "papramogauti" į "Donecko liaudies respubliką", pajuokavo, kad bibliotekoje šitokio pasiūlymo vargiai sulauksi.

Potencialių samdinių dairomasi tarp tų vyrų, kurie kažkada dirbo jėgos struktūrose ir dabar yra pasigedę aktyvesnės veiklos.

Ne paslaptis, kad labiau pageidautini rusakalbiai Lietuvos piliečiai, kurių abu tėvai yra rusai. Geriausia, kad neturėtų savo šeimos ir neatsirastų artimųjų, besirūpinančių samdinio likimu.

Propagandos įrankis

Sunku patikėti, kad koks nors klaipėdietis galėjo susivilioti tokiais pasiūlymais, nėra ir tai patvirtinančios patikimos informacijos. Abejojama, ar tokiais būdais surinkta komanda apskritai galėtų būti rimta kovinė jėga šiame kariniame konflikte.

"Galimas dalykas, kad Lietuvos piliečių dalyvavimas Rytų Ukrainos kare būtų panaudotas propagandiniams tikslams.Tada trimituotų: štai matote, ne visi lietuviai palaiko Ukrainos "chuntą", ne visi yra fašistai-nacionalistai. Užtektų bent vienam mūsų piliečiui pasireikšti konflikto zonoje, pamatytumėte, koks ažiotažas kiltų Rusijos žiniasklaidoje. Gal jiems tik to ir tereikia", – dėstė pasiūlymo kariauti Donbase sulaukęs klaipėdietis.

Tai būtų dar viena proga nukreipti puikiai sumodeliuotą informacinę ataką prieš Lietuvos valstybę. Tokie hibridinio karo išpuoliai nesiliauja nuo pernai pavasario.

Lygiai prieš metus Rusijos žiniasklaidoje pasklido istorija apie lietuvį kapitoną Remigijų Šinkūną, kuris esą kaunasi Ukrainos armijos pusėje. Paviešintos net jo asmens tapatybės kortelės faksimilės.

Tačiau Lietuvos užsienio reikalų ministerija tada patvirtino, kad dokumentas yra suklastotas. Tokiu numeriu kortelė buvo išduota moteriai ir nuo 2009 m. yra paskelbta negaliojančia.

Per pastaruosius metus į viešumą nuolatos vis išnirdavo koks nors portugalas, serbas ar ispanas, kovojantis Donbase, ir per Rusijos TV būdavo išgarsindama, kad "internacionalinės" pajėgos gina "Donecko bei Luhansko liaudies respublikos" laisvę.

Gresia baudžiamoji atsakomybė

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas dienraščiui patvirtino, kad apie galimus samdinių verbavimus Lietuvoje buvo žinoma prieš gerą pusmetį. Esą pastaruoju metu tai buvo aprimę.

"Pagal Lietuvos įstatymus mūsų piliečiai negali tarnauti kitos valstybės tarnyboje. Ši sąvoka apima tiek karo tarnybą, tiek statutinę. Jeigu toks pilietis tarnauja be Vyriausybės leidimo, jis gali netekti Lietuvos pilietybės. Ar šiuo atveju "Donecko liaudies respublika" yra valstybė ar koks išsigimęs darinys, klausimas. Tai būtų jau juridinis kazusas, ir, taikant šį įstatymą, reikėtų dar pasiaiškinti", – teigė A.Paulauskas.

Pasak Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko, pernai lapkričio pradžioje vienam Lietuvos piliečiui yra išduotas leidimas tarnauti Danijos Karalystės karinėse pajėgose.

"Vadinasi, ta norma veikia. Žmonės pasiprašo, ir Vyriausybė tam tikrais atvejais tai leidžia. Jei asmuo neturi tokio leidimo ir ten tarnauja, gali kilti klausimas dėl Lietuvos pilietybės panaikinimo", – pabrėžė A.Paulauskas.

Baudžiamojo kodekso 250 straipsnio 2 dalis teigia, kad "tas, kas verbavo kitą asmenį padaryti teroristinį nusikaltimą ar dalyvauti darant teroristinį nusikaltimą arba dalyvauti grupės, kurios tikslas – daryti teroristinius nusikaltimus, veikloje, baudžiamas laisvės atėmimu iki septynerių metų".

Beje, už šiame straipsnyje numatytas veikas atsako ir juridinis asmuo.

"Tas verbavimas į teroristines grupes yra nusikaltimas, kuris baudžiamas pagal įstatymą. Ukrainos valdžia kelis kartus pabrėžė, kad vykdo antiteroristinę operaciją ir separatistų veiksmus traktuoja kaip teroristinius. Taigi jeigu žmonės verbuojami į tuos darinius, jų tikslas – dalyvauti teroristiniuose nusikaltimuose. Čia jau atsiranda atsakomybės klausimas. Bet apskritai tokia veikla, kaip Lietuvos piliečių viliojimas, yra nepageidaujama ir ji turėtų būti sustabdyta", – aiškino A.Paulauskas.

Daugiau naujienų