Klaipėdoje, S.Nėries gatvėje buvusioje KGB būstinėje, baigiamas įrengti Genocido muziejus. Idėja tokiam muziejui dar prieš keletą metų kilo uostamiesčio politiniams tremtiniams ir kaliniams.
Menka spingsulė vos apšviečia kampe sėdintį uniformuotą vyrą. Nors tai tik manekenas, tačiau ir su juo vienumoje nejauku. Vos keturių kvadratinių metrų ploto ir nė 2 m aukščio nesiekianti plikų betoninių sienų kamarėlė muitinės rūsyje paversta tuo, kuo ir buvo prieš gerą pusšimtį metų – tardymo ir kankinimų kambariu.
Dabartinio Klaipėdos muitinės pastato S.Nėries gatvėje rūsyje yra kelios autentiškos patalpos, kurios buvo naudojamos KGB tardymams. Šia tematika ekspozicijos uostamiestyje iki šiol nebuvo.
„Mintis steigti muziejų buvusio sovietinio saugumo patalpose buvo gera galimybė grįžti prie šios temos. Bet tai nebuvo paprasta, reikėjo nemažai laiko, reikėjo gauti muitinės sutikimą“, – pasakojo Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktorius Jonas Genys.
Šiemet pritaikytos jau dvi patalpos – vienoje yra autentiška kalinimo kamera, kitoje įrengtas tardymo ir kankinimo kambarys.
2013 m. tikimasi gauti lėšų, už kurias įrengs trečiąją muziejaus patalpą, pritaikytą edukacijai. Šiais metais patalpų įrengimas ir pritaikymas muziejui, kurį finansavo Klaipėdos miesto savivaldybė, kainavo 20 tūkst. litų. Likusiai patalpai reikės 60 tūkst. litų.
Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus istorikas Saulius Karalius teigė, kad šiose patalpose buvo tardyta ir kalinama daugiau nei 8 tūkst. žmonių. Ant buvusios kameros sienų eksponuojama 400 aukų pavardžių.
„Saugumiečiai čia juos tardydavo ir kalindavo nuo kelių mėnesių iki pusės metų. Vėliau, kai jiems būdavo sukuriama byla, juos išveždavo į Klaipėdos kalėjimą ar į bausmės atlikimo vietą“, – pasakojo S.Karalius.
Nepatvirtintais duomenimis, yra pasakojama, kad Klaipėdoje, vidiniame buvusio KGB kieme, baudėjai vykdė ir egzekucijas, tačiau to dokumentais istorikai patvirtinti kol kas negali.
S.Nėries gatvėje sovietinio saugumo struktūra veikė nuo 1945 metų vasaros iki praeito amžiaus 9-o dešimtmečio vidurio. Kai pastatė naujas patalpas Taikos prospekte (dabar ten veikia 2-asis policijos komisariatas ir Migracijos tarnyba), KGB struktūra išsikėlė ten.
Naujausi komentarai