Klaipėdos politikai pavydžiai žvelgia į kolegas kituose didžiuosiuose šalies miestuose, esą ten jų veikla finansiškai labiau vertinama. Uostamiesčio politikams išmokos kanceliarinėms išlaidoms per mėnesį siekia po 700 litų ir šis dydis nesikeičia jau pusketvirtų metų. Tačiau išrinktieji vylėsi, jog kitą kadenciją jų gyvenimas pagerės.
Atsisakė tik vienas
Seimas dar 2010 metais įpareigojo, todėl miesto politikai pasitvirtino tvarką, kaip privalo atsiskaityti, kur išleidžia kanceliarinėms išlaidoms skirtus pinigus. Tąkart jie nusistatė ir išmokų dydį – po 700 litų per mėnesį kiekvienam politikui.
Įprastai beveik trečdalis miesto tarybos narių atsisakydavo skiriamų išmokų ir pinigus palikdavo miesto biudžete. Pernai taip pasielgė vienintelis Rimantas Cibauskas.
Dauguma miesto tarybos narių iki cento išleido jiems priklausančias išmokas – po 8,4 tūkst. litų per metus.
Skaičiuojama, jog visa suma, kuri skirta padengti su politikų veikla susijusias išlaidas, pernai buvo beveik 244 tūkst. litų.
Be R.Cibausko, kuris neišleido nė lito, taupiausiais politikais dar galima įvardyti Rimantą Taraškevičių, kuris neišleido 1,5 tūkst. litų iš priklausančios sumos, Zitą Šličytę (sutaupė 1,2 tūkst. litų), Vytautą Grubliauską (sutaupė 807 litus), Benediktą Petrauską (sutaupė 740 litų), Natalją Istominą (sutaupė 630 litų), Artūrą Šulcą (sutaupė 601 litą).
Gali važinėtis taksi
"Nepasakyčiau, kad labai taupiau tuos pinigus. Išleidau tiek, kiek reikėjo. Aišku, jei būčiau labai skrupulingai rinkęs visus kvitus, gal būčiau išnaudojęs ir visą sumą. Tačiau tikrai nepristatydavau kvitų, pavyzdžiui, už automobilio stovėjimą", – aiškino R.Taraškevičius.
Jis pabrėžė, jog labai išlaidauti miesto tarybos nariai ir neturi galimybių.
Miesto tarybos veiklos reglamente aiškiai yra apibrėžta, kur politikai gali išleisti tuos 700 litų per mėnesį.
Numatyta, kad išmoka gali būti panaudota tarybos nario telefoniniams pokalbiams, interneto paslaugoms, pašto prekėms ir paslaugoms įsigyti, kompiuterinės technikos nuomai, techninei priežiūrai, remontui, eksploatavimui, politiko veiklai naudojamos transporto priemonės nuomai, išskyrus išperkamąją nuomą, eksploatavimui, techniniam aptarnavimui, remontui, draudimui, taksi paslaugoms, viešojo transporto bilietų įsigijimui, automobilio statymo išlaidoms, kanceliarinėms prekėms įsigyti, banko sąskaitų administravimo paslaugoms apmokėti.
Daugiausia – degalams
Tarybos nariai kas ketvirtį turi atsiskaityti, kur išleido jiems skirtus išmokos pinigus. Jei ataskaitų politikai nepateiktų, kitą ketvirtį išmoka nebūtų skiriama.
Todėl bent jau praėjusiais metais visi politikai atsakingai teikė ataskaitas apie išleistus pinigus, į savivaldybės buhalteriją nešė išlaidas įrodančius kvitus.
Miesto tarybos nariai nurodė, jog daugiausia pinigų išleido degalams, ryšio paslaugoms, kanceliarinėms prekėms, automobilių remontui, transporto priemonių stovėjimui, viešojo transporto bilietams.
"Įsipilu benzino, kai važiuoju į savivaldybės renginius, taip ir išleidžiu išmokos pinigus. Manau, kad to, kas skirta, visiškai užtenka, nors, aišku, pasižiūrime, jog aplinkinių ar kitų didžiųjų miestų savivaldybių tarybų nariai gauna gerokai didesnes išmokas. Tačiau Klaipėda išmokų klausimu visada buvo santūri", – pabrėžė R.Taraškevičius.
Kitos nuomonės buvo miesto tarybos narys Valerijonas Bernotas. Jis buvo vienas iš tų, kurie gana aktyviai priešinosi, kad prieš kelerius metus, per sunkmetį, miesto tarybos nariams būtų sumažintos išmokos.
"Ir dabar manau, kad išmokos yra per mažos, neatitinkančios šių dienų realijų. Prisiminkime, kiek benzino litras kainavo 2010 metais, o kiek kainuoja dabar. Skirtumas yra, o išmokos nepadidėjo", – teigė V.Bernotas.
Pirmininkai nuskriausti
Politikui ypač apmaudu, kad vienodo dydžio išmokas gauna ir eiliniai miesto tarybos nariai, ir tie, kurie yra komitetų ar komisijų pirmininkai.
Pats V.Bernotas yra Savivaldybės turto komiteto pirmininkas, vadovauja kelioms komisijoms.
"Jei suskaičiuotume visas mano pareigas, tai man turėtų būti skirta 4 tūkst. litų siekianti išmoka", – ir juokaudamas, ir rimtai kalbėjo pašnekovas.
Jo nuomone, optimaliausias sprendimas būtų, jei eiliniai miesto tarybos nariai per mėnesį gautų po 700 litų siekiančias išmokas, o komitetų pirmininkai – po 900 litų.
"Natūralu, kad komitetų pirmininkai turi ir daugiau darbo, ir daugiau išlaidų. Galiausiai jie privalo dalyvauti visuose komitetų posėdžiuose, vadinasi, į juos reikia atvažiuoti, o tai ir yra išlaidos. Be to, egzistuoja ir moralinis aspektas", – aiškino V.Bernotas.
Jis piktinosi ir tuo, kad už gaunamas išmokas reikia atsiskaityti, kur pinigai išleidžiami.
"Tokią tvarką sugalvojo Seimo nariai, kurie gauna po 4 tūkst. litų siekiančias išmokas, tad ir mes turime jos laikytis, nors mūsų sumos gerokai mažesnės. Kažkokia nesąmonė. Dabar aš net eidamas į kokį nors renginį negaliu nupirkti gėlių, nors atitinkamus žmones sveikinu kaip miesto tarybos narys", – nepasitenkinimą reiškė politikas.
Lems ir euras
Paklaustas, kodėl jis nesiūlo keisti Miesto tarybos veiklos reglamento, kad jame būtų įrašytos ir didesnės išmokos komitetų pirmininkams, ir daugiau sričių, kur pinigus būtų galima išleisti, V.Bernotas pabrėžė, jog šį klausimą turės spręsti kitos kadencijos politikai, nes ši jau eina į pabaigą.
"Gal ir eurą įves nuo kitų metų, tad išmokas vis tiek reikės perskaičiuoti", – vylėsi V.Bernotas.
Klaipėdos mero pavaduotojas Artūras Šulcas, kuris yra ir Miesto tarybos veiklos reglamento komisijos pirmininkas, patikino, kad iš kolegų tikrai nesulaukė siūlymų padidinti išmokas miesto tarybos nariams, nors neoficialiai apie tai ir yra kalbama.
"Nemačiau dar tokio kvailo politiko, kuris, iki rinkimų likus mažiau nei metams, prašytų, kad būtų padidintos išmokos iš miesto biudžeto. Todėl ir manau, kad nors tokių norų ir yra, tačiau juos riboja artėjantys savivaldos rinkimai", – atvirai konstatavo A.Šulcas.
Tačiau jis sutiko su tuo, jog komitetų pirmininkai tikrai turėtų gauti didesnes išmokas nei eiliniai miesto tarybos nariai.
"Kita vertus, manau, kad lietuviams niekada negana. Kiek begaus, visada viską išleis iki paskutinio cento", – juokavo vicemeras.
Skaičiai ir faktai
Išmokų Klaipėdos miesto tarybos nariams dydis
Nuo 2003 m. kovo tarybos nariams buvo mokama po 150 litų per mėnesį.
Nuo 2004 m. gruodžio išmokos padidėjo iki 300 litų per mėnesį.
Nuo 2008 m. liepos patvirtintas išmokų dydis 1 000–1 200 litų per mėnesį.
Nuo 2009 m. vasario išmokos sumažintos iki 700–840 litų per mėnesį.
Nuo 2010 metų spalio nustatytos išmokos po 700 litų per mėnesį.
Naujausi komentarai