Pereiti į pagrindinį turinį

Padidinto PVM perspektyva: viešbučiai virs butais (papildyta)

2010-04-15 07:22
Nepakelia: prislėgus nepakeliamai mokesčių naštai, vis daugiau restoranų ir viešbučių savininkų nusprendžia uždaryti savo įstaigas.
Nepakelia: prislėgus nepakeliamai mokesčių naštai, vis daugiau restoranų ir viešbučių savininkų nusprendžia uždaryti savo įstaigas. / Nerijaus Jankausko nuotr.

Bankroto akivaizdoje atsidūrę viešbučių bei restoranų savininkai nebepajėgia šalies valdžiai įrodinėti, jog padidinti mokesčiai juos baigia sužlugdyti. Kai kurie ne tik atsisako šio verslo, bet ir ketina apskritai išvykti iš šalies.

Sukrėtė dvigubas smūgis

Viešbučių bei restoranų verslu besiverčiantys lietuviai jau pusantrų metų valdžiai bando įrodyti, kad daugelis jų atsidūrė ant bedugnės krašto.

Verslininkai tikina, kad pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas nuo 5 iki 21 proc. jiems buvo padidintas pačiu nepalankiausiu metu - kaip tik tuomet, kai pasaulį stipriai krėtė finansų krizė.

Tad per pastaruosius metus ne tik kone perpus - apie 40 proc. - sumenko daugelio jų apyvarta, bet dar ir prispaudė mokesčių našta, kuri nuo 2009-ųjų sausio išaugo keturis kartus.

Padėtis verčia emigruoti

Atsidūrę tokioje nepavydėtinoje padėtyje kai kurie ne tik nutarė atsisakyti turimo verslo, bet ir išvykti iš Lietuvos. To vos nepadarė ir kadaise geidžiamiausiu darbdaviu Palangoje vadintas Edmundas Sakalauskas, kuris prieš metus norėjo emigruoti į JAV.

"Nebematėme prasmės gyventi verslą žlugdančioje šalyje, todėl iš tiesų svajojome emigruoti. Tačiau nepavyko parduoti nei verslo, nei turimo nekilnojamojo turto, todėl vis dar esame čia", - patvirtino viešbučių ir restoranų "Tauras", "Info Hotel", "Feliksas" bei "Žuvinė" savininkas Edmundas Sakalauskas.

Jis teigė suvokiantis, kad ekonominė krizė sukrėtė visą pasaulį, tad ir JAV prasigyventi nebūtų lengva. Vis dėlto E.Sakalauskas tikino, jog ten gyvena nemažai jo bičiulių, todėl pradėti naują gyvenimo etapą būtų kur kas lengviau. Verslininkas neslėpė, jog JAV jis bandytų vystyti tai, ką geriausiai išmano, -  viešbučių bei restoranų verslą.

Užkirto kelią konkurencijai

Nors E.Sakalauskas tikino, jog kol kas jis su šeima emigruoti neketina, vis dėlto ši mintis dar neužmiršta - galbūt šiam žingsniui ryžtis teks ateityje.

"Visokių būna nuotaikų, tačiau susigyvenome su esama padėtimi. Kol kas bandome išgyventi čia, atleidome nemažai žmonių, ieškome kitų būdų sutaupyti. Tačiau jei šalies valdžia nepadės merdinčiam verslui, tuomet tikrai būsime pasmerkti žlugti",  - įsitikinęs E.Sakalauskas.

Jo teigimu, 16 proc. padidėjęs PVM mokestis viešbučių verslui atsiliepė itin neigiamai. E.Sakalauskas tikino, jog Lietuvoje viešbučiams taikomas PVM mokestis yra vienas didžiausių Europoje, dėl to apgyvendinimo paslaugas teikiančioms bendrovėms yra itin sunku konkuruoti net su kaimyninėmis šalimis.

"Iš 27 ES valstybių net 22 viešbučiams taikomas PVM mokestis yra mažesnis nei 10 proc. Latvija irgi buvo pakėlusi PVM iki 21 proc., tačiau visai neseniai sumažino iki 10 proc. Kainų didinti negalime dėl konkurencijos, o mokesčius mokame didžiausius, todėl mokesčių našta daugeliui mūsų jau per didelė", - aiškino E.Sakalauskas.

Nebegali samdyti atlikėjų

Pašnekovas teigė tikintis, jog šalies valdžia vis dėlto ryšis sumažinti PVM viešbučiams, tačiau baiminasi, jog tai gali įvykti per vėlai.

"Esu įsitikinęs, jog valdžia vilkins šį procesą. Be to, jeigu norime būti konkurencingi, tuomet PVM reikėtų sumažinti iki 7 proc., o ne iki 10 proc., kaip latviai", - įsitikinęs E.Sakalauskas.

Pasak jo, norint, kad viešbučių verslas išliktų, PVM būtina sumažinti kuo greičiau - bent jau nuo liepos 1-osios.

E.Sakalauskas taip pat apgailestavo, jog dėl sunkios finansinės padėties jau antrą vasarą jie neplanuoja organizuoti jokių renginių, kviesti atlikėjų. To daryti verslininkas teigia nebepajėgiantis dėl kitų gerokai padidėjusių mokesčių.

"Organizuoti renginių nebeapsimoka. Jei anksčiau už atlikėjų pasirodymus valstybei mokėdavome po 15 proc. mokesčių nuo autorinių atlyginimų, dabar ši suma išaugo iki 42 proc. Taip pat už parduotus bilietus užpernai mokėdavome 5 proc. PVM mokestį, dabar PVM siekia 21 proc. Nekalbu apie kitus mokesčius. Tad viską suskaičiavus išeina, kad mokesčiai mums išaugo 4,2 karto, o tai yra 420 proc. Tai ar dar verta kažką daryti?" - įrodinėjo E.Sakalauskas.

Lietuvos klerkai - gudriausi

Lietuvos viešbučių bei restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė tvirtino, jog šiuo metu Lietuvoje, vienoje iš Baltijos šalių, viešbučiams yra taikomas didžiausias PVM tarifas.

Dėl to šalis su šiomis valstybėmis ne tik nebegali konkuruoti, bet ir drauge vykdyti bendrų projektų.

Šiuo metu Latvijoje viešbučiams taikomas PVM tarifas siekia 10 proc., Estijoje - 9 proc., Lenkijoje ir Vokietijoje - po 7 proc.

E.Šiškauskienė tikino, jog padidintas PVM tapo didele našta tik verslininkams, valstybė iš to naudos negavo. Anot jos, viešbučių savininkai sunkmečiu didinti kainų nesiryžo, todėl PVM naštą dengė ne iš klientų, o iš savo kišenės.

"Absurdas. Toks jausmas, kad mūsų valdininkams atrodo, jog Prancūzijos, Austrijos, Vokietijos valdžioje sėdi vieni durniai, kurie vis mažina PVM viešbučiams. Užtat pas mus visi gudrūs - juos pakėlė", - ironizavo E.Šiškauskienė.

Uždaro ir pardavinėja

E.Šiškauskienė vylėsi, jog jei derybos su valdžia pavyks ir PVM viešbučiams bus sumažintas bent iki 10 proc., pakeitimai turėtų įsigalioti kuo greičiau.

Jos tikinimu, jei PVM bus sumažintas tik po pusmečio, tai nieko jau nebeišgelbės.

"Politikai mūsų klausia, kada mums PVM sumažinti, gal tiks po pusmečio? Neva tokie įstatymai. Tačiau tai būtų kvaila. Jau ir taip juokingai atrodome kitų šalių kontekste", - aiškino E.Šiškauskienė.

Ji tvirtino, jog jei PVM būtų sumažintas jau netrukus, šalies viešbučiams, o ypač tiems, kurie įsikūrę kurortuose, tai būtų tikras išsigelbėjimas.

"Jau dabar verslininkai viešbučius pardavinėja. Tik bėda, kad jų niekas neperka. Netrukus viešbučiai virs butais. Vilniuje tai jau vyksta", - apgailestavo E.Šiškauskienė.

Tikėti premjeru ar ministre?

Ilgą laiką nesutikusi svarstyti viešbučių reikalavimų mažinti mokesčius Finansų ministerija vis dėlto verslininkams įžiebė vilties.

Viešbučiams PVM gali būti sumažintas jų veiklą ėmus traktuoti kaip paslaugų eksportą. Tai prieš keletą dienų Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos nariams patvirtino finansų ministrė Ingrida Šimonytė.

"Su ministre sutarėme, jog jei viešbučiai per dvi savaites pateiks statistiką, įrodančią, kad jų paslaugomis labiau naudojasi užsieniečiai, tuomet PVM bus sumažintas", - komentavo E.Šiškauskienė.

Tačiau tuo metu, kol I.Šimonytė viešbučių savininkams žadėjo lengvatas, premjeras Andrius Kubilius žiniasklaidai teigė, jog nuolaidų nebus.

"Verslininkų nusiskundimus girdime pusantrų metų. Kiek vykstu į užsienį, labai retai žiūriu, kokį PVM moka kaimyninėse šalyse. Svarbu kaina, o kaina yra konkurencijos dalykas. Nemanau, kad turistas, atvykstantis į Baltijos valstybes, žiūri, ar viešbučiai keliais litais pigesni Rygoje", - žurnalistams tvirtino A.Kubilius.

Jis siūlė imti pavyzdį iš kitų ūkio šakų.

"Mažiau skųsdamiesi ir labiau užsiimdami verslo plėtra jie daugiau pasiekia. Kiti moka tokius pat mokesčius. Kodėl viešbučiams daryti išimtį? Nematau prasmės toliau diskutuoti", - tądien kalbėjo Vyriausybės vadovas.

papildyta

Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos duomenimis, per praėjusius metus šalies biudžetas iš viešbučių verslo uždirbo apie 4 mln. litų. Tuo tarpu verslas prarado 130,5 mln. litų, kuriuos jie išleido mokėdami PVM.

Taip atsitiko dėl, jog viešbučių klientai iš užsienio Lietuvoje sumokėtą PVM vėliau susigrąžina. Šiuo metu viešbučiuose apie 80-90 proc. klientų apsistoja būtent iš svečių šalių.

"Iš to PVM nėra jokios naudos valstybei, nes užsienio klientai po metų jį susigrąžina, tačiau jis yra didžiulė našta verslui. Vadinasi, verslas dotuoja tam tikrą laiką valstybę, tačiau vėliau tie pinigai vistiek išeina iš šalies. Tad sumažinti PVM būtų logiška", - tvirtino E.Šiškauskienė.

E.Šiškauskienės teigimu, asociacija prašo vyriausybės bent laikinai -  dviems trims metams - sumažinti PVM naštą ir kavinėms bei restoranams. Jei PVM jiems būtų sumažintas, tuomet jie galėtų įdarbinti daugiau žmonių. Maitinimo įstaigos sutinka įsipareigoti įdarbinti iki 10 proc. daugiau žmonių.  Jų skaičiavimais,  jeigu papildomai būtų įdarbinta 500 žmonių, kurių vidutinis atlygis siektų apie 1,5 tūkst. litų, tuomet į šalies biudžetą papildomai įplauktų apie 3,5 mln. litų mokestinių pajamų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų