Penktadienį „Ramybės“ galerijoje Palangoje pristatomos dvi dailės parodos – Prano Gailiaus „IncaBloc / Tarp blokų“ ir Vaidoto Žuko „Pelkyno gėlė“.
P.Gailiaus tapyba ir grafika
Iš Žemaitijos kilęs, Paryžiuje gyvenantis dailininkas P.Gailius (g. 1928 m.) yra vienas žymiausių šiuo metu kuriančių lietuvių menininkų pasaulyje. Per Antrąjį pasaulinį karą pasitraukęs į Vakarus, P.Gailius gyveno Strasbūre, studijavo Fernando Legero meno akademijoje ir Aukštojoje nacionalinėje dailės mokykloje Paryžiuje.
Dailininkas kuria tapybą, grafiką, skulptūrą, autorines knygas. Personalinių parodų yra surengęs Vokietijoje, Švedijoje, Kanadoje, JAV, Japonijoje ir kitur. P.Gailius Prano vardu gerai žinomas Paryžiaus galerijose, jo kūrinių yra įsigijusi Prancūzijos nacionalinė biblioteka, Prancūzijos Georges Pompidou-Beaubourg modernaus meno centras, kitų šalių muziejai.
Palangoje pristatomoje ekspozicijoje – ryškiausi tapybos ir grafikos darbai iš įvairių ciklų ir skirtingų P.Gailiaus kūrybos etapų. Lietuvių išeiviams priskiriamo modernisto kūrybos spektras, kaip ir jo asmenybė – įvairialypė ir nenuspėjama. Ir šiandien aktyviai kuriantis menininkas pateikia netikėtus sprendimus, provokatyvias ir originalias raiškas tiek temos, tiek technikos atžvilgiu.
„Viso mano gyvenimo darbas – biografinė veikla. Tam tikro ciklo tyčia nekuriu. Mano kūrinių ciklai gali būti nutolę vienas nuo kito, bet jie taip pat gali būti labai arti vienas kito, išplaukti vienas iš kito. Negaliu išskirti kurio nors vieno, nes tai, kas yra pavykę, priklauso nuo to, kas yra nepavykę. Pradedu suprasti kokie svarbūs yra nepavykę darbai. Jie daro pavykusius dalykus. Pralaimėjimas yra žymiai svarbesnis už laimėjimą. Man asmeniškai laimėjimas yra visiškai nesvarbus. Menas yra ten, kur forma susitinka su jausmais. Forma yra intelektualiausias dalykas, o jausmai yra viskas, ką mes turime savyje. Reikia, kad forma drebėtų, mylėtų, veiktų. Todėl ir yra skirtumas tarp geometrinės ir meninės formos. Imi formą ir glostai ją kaip vaiką. Menas turi būti su žmonėmis, gyventi su žmonėmis. Menas yra tada, kai vienas paveikslas gali pakeisti tavo gyvenimą“, – mano P.Gailius.
V.Žuko tapyba ir keramika
Kitoje parodoje, kurią jos autorius pavadino „Pelkyno gėle“, bus galima pasigrožėti V.Žuko tapyba ir keramika.
Vilnietis dailininkas V.Žukas (g. 1956 m.) yra baigęs Vilniaus dailės akademiją, Lietuvoje ir užsienyje surengęs 45 personalines parodas. Keli šimtai V.Žuko aliejinės tapybos ir šamotinės keramikos kūrinių šiuo metu priklauso privačioms kolekcijoms Lietuvoje, Vakarų Europoje, JAV, Australijoje ir kitur. Dailininko kūrinių yra įsigiję Vilniaus, Kauno, Kretingos muziejai, Zimmerli meno muziejus JAV, Lauterbacho miestas Vokietijoje. V.Žuko paroda atstovavo Lietuvos menui Suomijoje. Šio lietuvių dailininko kūryba, ne visuomet harmoningai įsiliejanti į šiuolaikinio meno procesus, gerai žinoma ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių meno tyrinėtojams.
„Pelkyno gėlė“ – per 20 tapybos ir keramikos kūrinių kolekcija, kurią V.Žukas sukūrė pastaraisiais metais. Įvairiuose meno žanruose ir įvairiomis technikomis besireiškiančio dailininko kūryboje išskirtinę vietą užima šamotinė keramika. Keramikos darbuose tradicijos susipina su autorine raiška ir asmenine filosofija, taip iš anksto užprogramuodamos originalų, mistifikuotą ir slėpiningą rezultatą. V.Žuko kūryba – emocionalaus ir prasminio klodų sanplaika, pasiūlanti naujas ir netikėtas akivaizdžių reiškinių versijas ir simbolių šifruotes.
„V.Žukas naujausiuose kūriniuose netikėtai nutolsta nuo tradicinio keramikos amato – plaketės su liepsnojančios širdies, Madonos su kūdikiu, ir rokailinių ornamentų reljefais asocijuojasi su archeologiniais radiniais, slėpiningais ženklais iš praeities, o laisvai užlietos spalvingos glazūros paverčia jas subtiliais tapybos kūriniais”, – pastebėjo menotyros dr. Laima Laučkaitė.
Prieš vernisažą – filmo peržiūra
Taigi šiandien Palangos „Ramybėje“ yra dvi ypatingos progos susitikti.
18 val. ten vyks dokumentinio filmo „Legendos. Pranas Gailius“ (rež. Audrius Stonys) peržiūra, o 19 val. – parodų atidarymas.
Dalyvaus parodos „IncaBloc/Tarp blokų“ kuratorius Edvidas Žukas ir parodos „Pelkyno gėlė“ autorius V.Žukas.
Palangos „Ramybės“ galerijoje (Vytauto g. 35) abi parodos veiks iki liepos 14 d. Jas bus galima apžiūrėti galerijos darbo laiku: antradienį – sekmadienį nuo 12 iki 22 val.
Naujausi komentarai