Pereiti į pagrindinį turinį

Reikalavimai Lietuvos jūrininkams – paprastesni

2014-02-17 11:25

Nuo šių metų įvedama nauja jūrininkų diplomavimo ir sveikatos tikrinimo tvarka, kuri gerokai palengvina jūrinių dokumentų išdavimą, bet padaugės privalomų kursų. Iki šiol jūrininkai skųsdavosi, kad diplomavimo sistema yra pernelyg biurokratiška, sunkianti iš jūrininkų pinigus.

Vidmanto Matučio nuotr.

Nuo šių metų įvedama nauja jūrininkų diplomavimo ir sveikatos tikrinimo tvarka, kuri gerokai palengvina jūrinių dokumentų išdavimą, bet padaugės privalomų kursų. Iki šiol jūrininkai skųsdavosi, kad diplomavimo sistema yra pernelyg biurokratiška, sunkianti iš jūrininkų pinigus.

Bus nauji pažymėjimai

Susisiekimo ministras patvirtino naujas Lietuvos jūrinių laipsnių suteikimo, jūrinio laipsnio diplomų, globalinės jūrų avarinio ryšio saugumo sistemos radijo ryšio operatoriaus diplomų, jūrinio laipsnio kvalifikacijos liudijimų, šių dokumentų išdavimo ir pripažinimo patvirtinimų ir specialiųjų liudijimų išdavimo jūrininkams, dirbantiems laivuose, kurie plaukioja tarptautiniais reisais, taisykles.

Jos parengtos pagal 1978 m. Tarptautinės konvencijos dėl jūrininkų rengimo, atestavimo ir budėjimo normatyvus su pakeitimais, 1995 m. Tarptautinės konvencijos dėl žvejybos laivų personalo rengimo, atestavimo ir budėjimo normatyvus ir 2006 m. Konvenciją dėl darbo jūrų laivyboje.

Pagal šias taisykles Lietuvos saugios laivybos administracija pradeda išduoti naujus dokumentus: elektromechaniko laivų, kurių variklių galia 750 kW, diplomus ir kompetencijos liudijimus, kvalifikuoto jūreivio kompetencijos liudijimus, kvalifikuoto motoristo kompetencijos liudijimus, laivo elektriko kompetencijos liudijimus, laivo virėjo kompetencijos liudijimus, žvejybos laivų denio tarnybos vadovaujančios sudėties jūrininkų kompetencijos liudijimus.

Jūrininkai, norintys gauti arba pratęsti turimus denio tarnybos vadovaujančios sudėties kompetencijos liudijimus be dokumentų, kuriuos turėdavo pateikti ir anksčiau, papildomai privalės pateikti Saugios laivybos administracijai Tiltelio resursų valdymo kursų baigimo pažymėjimą ir Mokymo dirbti su elektroninių jūrlapių vaizdavimo ir informacijos sistema (ECDIS) kursų baigimo pažymėjimą.

Atitinkamai jūrininkai, norintys gauti mašinų skyriaus vadovaujančios sudėties kompetencijos liudijimus, papildomai privalės pateikti Mašinų skyriaus resursų valdymo kursų baigimo pažymėjimą.

Numato mažiau atestacijų

Svarbiausias naujosios tvarkos skirtumas nuo senosios yra tai, kad jūrininkams tvirtinant diplomus ir kvalifikacijos liudijimus nebereikės atestacijų. Pakaks pateikti pažymą apie 12 mėnesių plaukiojimo cenzą, ir dokumentai bus patvirtinti.

Atestacija bus reikalinga tik tuo atveju, kai jūrininkai pretenduos į aukštesnes pareigas arba sieks gauti neriboto plaukiojimo darbo diplomą. Bet ir tuo atveju numatyti pasirinkimo variantai, susiję su stažu vienos kategorijos laivuose, išklausytais kvalifikaciniais kursais.

Lietuvos saugios laivybos administracijos Parengimo priežiūros ir diplomavimo skyriaus vedėjo pavaduotojas Vytautas Brazlauskas aiškino, kad jūrininkų atestacijos skirsis nuo tų, kurios buvo iki šiol. Tai bus kompiuterinis testavimas, kuris vyks Saugios laivybos administracijoje įrengtoje specialioje testavimo ir egzaminų laikymo klasėje.

Šioje klasėje yra sudarytos galimybės vykdyti testavimus pagal įvairias jūrines specialybes. Naujojoje klasėje jau vyksta vidaus vandenų laivavedžių kursai.

Anot V.Brazlausko, jūrininkams atestacijos čia bus pradėtos nuo šių metų gegužės ar birželio, kai bus parengtos kompiuterinės programos. Dabar atestacijos vyksta taip, kaip ir anksčiau, – Lietuvos aukštojoje jūreivystės mokykloje.

Daugės privalomų kursų

Manilos pataisos numatė minimalius kompetencijos standartus visiems jūrininkams, įskaitant ir jūreivius. Laivuose vadovaujantiems jūrininkams šalia kursų, kurie buvo privalomi kas penkeri metai, įvedami ir papildomi – vadinamieji konvenciniai kursai, susiję su svarbiausiomis jūrinėmis konvencijomis.

Nauji standartai numatomi tokiems jūrų specialistams, kaip laivų elektromechanikai, elektrikai, laivų virėjai, jūreiviai. Jie turės dalyvauti tiesiogiai su specialybe susietuose kursuose, įskaitant ir laivų aplinkos apsaugą.

Jau ir dabar Lietuvoje kas penkerius metus privalomi jūrininkams kursai analogiškai bus privalomi visoje pasaulio jūrininkų diplomavimo sistemoje. Tai reiškia, kad Lietuvos jūrininkams naujosios Manilos pataisos nebus tokios skausmingos.

Lietuvos jūrininkams mokymo kursai vyko Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos jūrinių mokymų treniruoklių centre ir Jūrininkų mokymų treniruoklių centre "Novikontas". Šiuose centruose jau pasirengta kursams pagal naujus reikalavimus.

V.Brazlauskas tikino, jog sutarta, kad jūrininkui išklausyti visus privalomus kursus užtektų vieno mėnesio.

Iki šiol laivavedžiams buvo privalomi 6 kursai, neskaitant tų, kurių reikalauja laivų savininkai. Nuo šių metų prisidėjo dar trys nauji kursai – laivų tiltelio resursų valdymo, elektroninių jūrlapių vaizdavimo ir informacijos sistema (ECDIS) bei laivo apsaugos. Tiesa, laivo apsaugos kursai, kurie susiję su piratavimu, nėra naujos tvarkos reikalavimas. Stiprinant laivų saugumą, jie privalomi visų kategorijų jūrininkams ir jau turėjo būti išklausyti iki šių metų sauso 1 dienos.

Naujovė laivavedžiams yra tai, kad neprivalomi taps GMDSS radijo ryšio operatoriaus kursai.

Laivų mechanikams prie iki šiol privalomų 4 kursų pridės laivų mašinų skyriaus resursų valdymas ir jau minėtas laivų apsaugos kursas.

Kursų kainos yra skirtingos: mechanikų ir laivavedžių mašinų skyriaus bei tiltelio resursų valdymo mokymo kursai kainuoja nuo 2 tūkst. iki 2,5 tūkst. litų, elektroninių jūrlapių ir informacinių sistemų (ECDIS) – apie 800 litų. Nuo šių metų visiems jūrininkams, įskaitant ir eilinius jūreivius, privalomi laivo aplinkos apsaugos kursai kainuoja nuo 200 iki 400 litų, priklausomai nuo pasirinkto kursų laiko ir apimties.

Sveikatos reikalavimai

Nuo šių metų keisis ir jūrininkų sveikatos liudijimo išdavimo tvarka. Ši tvarka pateikta tvirtinti Sveikatos ministerijai ir, V.Brazlausko duomenimis, netrukus bus patvirtinta. Svarbiausia naujovė tai, kad panaikinamos jūrininkų sveikatos knygelės.

Įvairių lygių, tiksliau profesijų, jūrininkams bus keliami skirtingi medicininiai reikalavimai. Pagal tuos reikalavimus jūrininkai suskirstyti į keturias grupes.

Pirmos grupės jūrininkus sudarys vadinamoji tiltelio komanda – laivo kapitonas, jo padėjėjai, jūreiviai, taip pat ir locmanai. Šios grupės jūrininkams numatyti griežčiausi sveikatos reikalavimai.

Antrąją grupę sudarys laivų mechanikai, elektrikai, kiti mašinų skyriaus specialistai. Trečia grupė – laivus aptarnaujantis personalas, laivų virėjai, kambarinės (keleiviniuose laivuose) ir kiti. Ketvirtoje grupėje – nedidelių laivelių laivavedžiai.

Skirtingų grupių ir amžiaus jūrininkams numatytas skirtingas apsilankymo medicininėse komisijose laikotarpis. 1–3 grupės jūrininkai nuo 18 iki 45 metų medicininėje komisijoje privalės lankytis kas dvejus metus. Vyresni nei 46 metų šių grupių jūrininkai komisijoje privalės lankytis kasmet. Nedidelių laivelių laivavedžiams iki 55 metų numatytas 10 metų laikotarpis, iki 69 metų – 5 metų laikotarpis, iki 79 metų – dviejų metų laikotarpis, vyresniems nei 80 metų – lankymąsi medicininėje komisijoje privalomas kasmet.

Jūrininkai, turintys sveikatos sutrikimų, į medicinines komisijas galės būti kviečiami ir dažniau nei numatyta pagal kategorijas. Taip pat numatyta, kad 1–3 grupių jūrininkai nebegalės dirbti laivyne, kai jų darbingumas dėl sveikatos problemų bus mažesnis nei 55 proc. Mažų laivų laivavedžiai nebegalės valdyti laivelių, kai jų darbingumas bus mažesnis nei 25 proc.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų