Pereiti į pagrindinį turinį

Skęstančiųjų gelbėjimui – bepilotis orlaivis

2015-08-14 13:58

Palangos gelbėtojai įsigijo nuotoliniu būdu valdomą orlaivį. Tikimasi, kad penkių kilometrų atstumu galintis skristi prietaisas pasitarnaus gelbstint gyvybes.

Aplenkia vandens motociklus

Penktadienį pristatytas bepilotis orlaivis sulaukė ne tik poilsiautojų, bet ir pareigūnų bei valdžios atstovų dėmesio. Gelbėtojai viliasi, kad pastarasis sumažins nelaimių skaičių jūroje bei užtikrins viešąją tvarką paplūdimiuose.

Inovatyvi technologija leis greičiau už gelbėtojus užfiksuoti nelaimes ir net nuskraidins gelbėjimosi ratą skęstančiajam. Mat dronas lenkia vandens motociklus ir gali išvystyti nuo 50 iki 100 kilometrų per valandą greitį.

Naują technologiją poilsiautojų saugumui pritaikyti sumanė Palangos gelbėtojų stoties viršininkas Jonas Pirožnikas. Jo žodžiais, nuo šiol iš paukščio skrydžio bus galima stebėti, kas dedasi paplūdimyje ir jūroje.

„Mūsų tikslas – šį išmanų prietaisą panaudoti gelbėjimo tikslais. Jūroje, ypač po audrų atsiranda daug duobių, kurios gerai matosi tik iš viršaus. Būtent čia ir pasitarnaus dronas, kuris leis jas užfiksuoti. Per penkias sekundes bepilotis orlaivis gali nuskristi vieno kilometro atstumą. Jei gelbėtojas pastebi toli jūroje neaiškų objektą, jis siunčia droną“, – komentavo J. Pirožnikas.

Pašnekovo žodžiais, bepilotis orlaivis leis žymiai geriau ir efektyviau gelbėtojams atlikti savo darbą.

Drausmins girtuokliaujančius

Taip pat bepilotis, apie 3–5 kilogramus sveriantis orlaivis bus naudojamas prevenciniais tikslais. Jis padės surasti pliaže pasiklydusius mažamečius. Tiesioginę paieškos transliaciją ekrane galės stebėti ir patys pasimetusių vaikų tėvai.

„Visas paplūdimys sužymėtas stulpais, todėl problemų ieškant nekils. Penkių kilometrų atstumu dronas apžvelgs teritoriją, o jame įrengta kamera leis priartinti ar patolinti vaizdą priklausomai nuo poreikio“, – aiškino Palangos gelbėtojams vadovaujantis J. Pirožnikas.

Nuotoliniu būdu valdomas orlaivis fiksuos ir viešosios tvarkos pažeidėjus, pavyzdžiui, paplūdimyje išgėrinėjančius, vedžiojančius šunis ar užsiimančius nelegalia prekyba. Esą surinkti įrodymai palengvins darbą pareigūnams ir privers pažeidėjus atsakyti už nusižengimus.

„Visos technologijos tobulėja, todėl ir mes stengiamės neatsilikti nuo naujovių ir pritaikyti jas visuomeniniams tikslams. Tokiu būdu asmeniui sumažės šansų pabėgti nuo pareigūnų“, – įsitikinęs vadovas.

Nors ir lėčiau, tačiau dronas gali skristi esant sudėtingoms oro sąlygoms, pavyzdžiui pučiant stipriam vėjui. Tiesa, jo valdymas tuomet tampa sudėtingesnis.

Ateityje įsigis daugiau

Dešimt valandų trukusių mokymų metu du Palangos gelbėjimo tarnybos gelbėtojai buvo apmokyti valdyti droną. Pastarieji, iš Palangos centrinės gelbėjimo stoties stebės filmuojamą vaizdą.

Įsigytu bepiločiu orlaiviu galima skraidinti apie tris šimtus gramų sveriantį gelbėjimosi ratą. Tiesa, tam reikalingi specialūs pritvirtinimai. J. Pirožniko žodžiais, ateityje dronais bus galima pakelti net kelis gelbėjimosi ratus ar perduoti informaciją per jame įmontuotą garsiakalbį.

„Vėliau orlaivis radijo ryšiu įspės poilsiautojus ir sudrausmins toli nuo kranto nutolusius ar vartojančius alkoholinius gėrimus asmenis“, – kalbėjo J. Pirožnikas.

Prietaisas gali skristi įvairiu, nuo penkių centimetrų iki penkių metrų nuo žemės atstumu. Planuojama, kad ateityje gelbėtojai įsigis dar keturis bepiločius orlaivius.

Nepigus pagalbininkas

Nemažiau trijų variklių turintis dronas varomas elektrinio akumuliatoriaus pagalba, tad vidutinis skrydžio ilgis gali būti nuo 15 minučių iki valandos.

Nors pastaruoju metu vis populiariau tampa dronus naudoti fotografavimo ir filmavimo tikslais, pasirodo, jie gali pasitarnauti ir prevencinėms reikmėms.

Du technikos entuziastai, kauniečiai Tadas Kuriazovas ir Edgaras Šnipas, mažosios bendrijos „Orlaivis“ įkūrėjai pasakojo, kad jo valdymas nėra sudėtingas. Esą išmokti naudoti bepilotį orlaivį gali net ir vaikai.

Vaikinų teigimu, profesionalaus prietaiso kaina nemaža ir prasideda nuo tūkstančio ar 1,5 tūkstančio eurų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų