„Belieka kilpą ant galvos užsinerti“, – tokiomis nuotaikomis gyvena būtų ir nebūtų skolų slegiami klaipėdiečiai, per mėnesį turintys išgyventi už kelis šimtus litų. Išeities nematantys vieniši garbaus amžiaus žmonės meldžia sau mirties.
Nuslinko plaukai
Minijos gatvės 147 name iš virtuvės į gyvenamąjį būstą perdarytame 10 kvadratinių metrų ploto kambarėlyje gyvenanti 76 metų Elena Radavičienė kiekvieną dieną pradeda su ašaromis akyse.
Už atliktą dviejų bendro naudojimo patalpų remontą ir komunalines paslaugas garbaus amžiaus moterį slegia 5 tūkst. litų skola bendrovei „Klaipėdos bendrabutis“.
Klaipėdietė tvirtino, jog ją gąsdina vienas po kito nešami raštai iš teismų ir antstolių.
„Esu visiškai pasimetusi. Tampo mane, o susimokėti skolų neturiu iš ko. Iš kur paimti tokius pinigus? Santaupų neturiu. Artimųjų – taip pat. Niekas neklausė manęs, ar reikia remontų. Niekam nerūpi. Depresija prasidėjo. Beveik visi plaukai nuslinko. Kiekvieną dieną meldžiu dievo, kad greičiau pas save pasiimtų“, – verkdama kalbėjo moteris.
Padėti nėra kam
Trisdešimt metų medicinos srityje atidirbusi E.Radavičienė dabar gauna 600 litų pensiją. Kiekvieną mėnesį nuo šios sumos antstoliai atskaičiuoja 130 litų įsiskolinimams padengti.
Pragyvenimui moteriai nelieka nė penkių šimtų litų. Iš šių lėšų klaipėdietė turi susimokėti mokesčius už komunalines paslaugas, prasimaitinti, įsigyti vaistų.
Moterį kamuoja aukštas kraujospūdis, širdies nepakankamumas, kaulų retėjimas.
„Nusiperku pigiausios duonos, kaulų už 4 litus, išsiverdu sriubos ir gyvenu. Bet skolos varo į kapus. Nesinori gyventi. Dirbau medicinos srityje, bėgdama, griūdama, gelbėjau kitų gyvybes, o dabar esu niekam nereikalinga“, – tvirtino moteris.
E.Radavičienė yra vieniša: „Labai mylėjau vaikus, bet dievas man jų nedavė. Niekam nereikalinga pinigų neturinti sena moteriškė. Nežinau nei ką daryti, nei kur kreiptis. Jei turėčiau aukso luitų, tai iš karto globėjų atsirastų“.
Klaipėdietė žada prašytis į senelių namus Kelmės rajone, kur yra jos tėviškė.
Įsiskolinimai toliau auga
Bendrovės „Klaipėdos bendrabutis“ direktoriaus pavaduotoja Daiva Gelžinienė tvirtino, jog žino apie E.Radavičienės problemas.
Anot pavaduotojos, klaipėdietės skola būtų dar didesnė, bet pernai ji susitvarkė dokumentus vienkartinei pašalpai. Miesto savivaldybė pervedė 2 tūkst. litų skoloms padengti.
„Moteris įsiskolino ne iš gero gyvenimo. Tačiau jai suteikta informacija apie visas paramos galimybes. Ji puikiausiai suvokia, kaip tai padaryti. Pernai susitvarkė išmoką, o šiemet mokesčių toliau nemoka“, – tvirtino D.Gelžinienė.
Valdininkės teigimu, susimokėti mokesčius teišgali tik apie 50 proc. bendrabučių gyventojų. Įsiskolinimai siekia 3,5 mln. litų.
Teismams ir antstoliams bendrovė „Klaipėdos bendrabutis“ per mėnesį perduoda apie 120 ieškinių.
„Situacija ženkliai pablogėjo. Sunku verstis ne tik vienišiems vyresnio amžiaus žmonėms, bet ir jaunoms šeimoms. Yra ir jaunų šeimų, kurios turi išgyventi už 600 litų“, – pabrėžė pavaduotoja.
Negali miegoti naktimis
Išeities iš susidariusios situacijos nemato ir Varpų gatvės 17 name savivaldybės nuomojamame bute gyvenanti Natalija Šapovalova, auginanti du pilnamečius sūnus, iš kurių vienas – neįgalus.
Šeimą norima iškeldinti iš socialinio būsto dėl neaiškiomis aplinkybėmis atsiradusių skolų.
N.Šapovalova pasakojo, jog sausio pabaigoje sulaukė rašto, kad paduotas ieškinys Klaipėdos apylinkės teismui dėl iškeldinimo. Jame nurodoma, jog šeima už buto nuomą yra įsiskolinusi beveik 1870 litų.
Nesuvokia: N.Šapovalova nesupranta, iš kur po dvejų metų staiga atsirado įsiskolinimai už socialinio būsto nuomą.
„Nesuprantu, iš kur atsirado skola. Dvejus metus sąskaitose jos nebuvo. Tik šių metų sausį paaiškėjo, jog už nuomą esu skolinga beveik 1 600 litų. Esu viską sumokėjusi. Turiu mokėjimo kvitus. Nesuprantu, iš kur atsirado tokia suma. Iš kur man ją paimti? Naktimis nemiegu. Valdininkai su manimi nesikalba. Sako: mokėkite, ir viskas“, – piktinosi klaipėdietė.
Jaučiasi reketuojama
N.Šapovalova tvirtino, jog teismui pateiktoje savivaldybės pažymoje apie nuomos mokėjimus nuo 2004-ųjų birželio nurodytos sumos neatitinka nurodytų anksčiau siųstuose reikalavimuose susimokėti.
Kai kurios sumos pažymoje didesnės, nei buvo pateikta. Tad, N.Šapovalovos teigimu, pažyma neatitinka tikrovės.
„Savivaldybė iš manęs reketuoja pusantro tūkstančio litų. Esu viską sumokėjusi. Turiu jų pačių išrašytas sąskaitas. Kiekviena apmokėta. Prieš kreipdamiesi į teismą jie manęs net nepasikvietė. Keista ir tai, kad savivaldybė sutartį su manimi pasirašė 2005-ųjų gegužę, o turiu mokėti nuo 2004 metų birželio. Kodėl reikia mokėti mokesčius atgaline data?“ – klausė klaipėdietė.
Moteris spėjo, jog imtis iškeldinimo savivaldybę privertė daugiabučių namų savininkų bendrija „Ražuva“, kuriai ji skolinga.
N.Šapovalova pasakojo, kad buvo sudarytas skolos grąžinimo grafikas. Klaipėdietė tvirtino, jog stengėsi jo laikytis, tačiau liovėsi, kai kartą prapuolė pervesti 200 litų.
Skolas reikia grąžinti
Viešosios įstaigos „Klaipėdos butai“ direktorė Polė Maskeliūnienė atkakliai tvirtino, jog N.Šapovalova už nuomą nėra sumokėjusi 1 869 litų, o įsiskolinimai bendrijai „Ražuva“ siekia apie 6,3 tūkst. litų.
„Bendrija kreipėsi į mus dėl įsiskolinimų ir įpareigojo, kad kreipčiausi į teismą dėl iškeldinimo. Tokių šeimų šiame name yra keturios. Kreipimasis dėl iškeldinimo – sudrausminimo priemonė. Jei susimokės skolas, taip nebus pasielgta“, – pabrėžė P.Maskeliūnienė.
Direktorė pripažino, jog N.Šapovalovos skolos galėjo nebūti kai kuriose sąskaitose, o reikalavimuose nurodytos sumos neatitikti teismui pateiktos pažymos.
Anot vadovės, reikalavimuose gali būti paklaida, nes situacija keičiasi kiekvieną mėnesį, o teismui pateiktoje pažymoje matyti visi mokėjimai.
„N.Šapovalovos skola nėra baisi, o skolas reikia grąžinti. Jos tampa našta, kai laiku nesusimoki“, – atrėžė direktorė.
Praėjusį mėnesį socialinio būsto gyventojai už nuomą buvo skolingi 47,5 tūkst. litų. Jų mokumas – 87,6 proc.
„Dauguma žmonių susimoka, bet yra ir piktybiškų. Pastarieji galvoja, kad jei gyvena savivaldybės bute, mokėti nebūtina. Taip ir vargstame. Tuomet tenka priimti sprendimus dėl iškeldinimo“, – tvirtino P.Maskeliūnienė.
Laukiančiųjų dvi eilės
Uostamiestyje šiuo metu yra 196 vieniši seneliai, kuriems Klaipėdos socialinės paramos centras teikia paslaugas į namus. Dar 43 gyventojai laukia šių paslaugų. Yra sudarytos dvi eilės.
Į pirmąją yra įrašyti žmonės, kurie turi didelius specialiuosius poreikius - tai prilyginama pirmai ir antrai neįgalumo grupei. Asmenų, kurie laukia paslaugų į namus, šioje eilėje yra 28.
Į antrąją eilę įtraukiami asmenys su vidutiniais specialiais poreikiais - jie prilyginami antrai ir trečiai neįgalumo grupei. Tokių asmenų yra 15.
Klaipėdos socialinės paramos centro direktorė Diana Stankaitienė tvirtino, jog kol kas uostamiestyje dėl pagalbos į namus gali kreiptis tik tie asmenys, kuriems nustatyti dideli specialieji poreikiai. Antroji eilė kol kas nejuda iš vietos.
„Pagal įstatymą abiems eilėms priskiriami asmenys gali gauti pagalbą, tačiau miesto taryba yra priėmusi griežtesnę tvarką. Šiuo metu pagalba teikiama tik tiems žmonėms, kurie nevaikšto. Pagal įstatymą pagalbą gali gauti vyresnio amžiaus žmonės“, - teigė direktorė.
Bandys suteikti pagalbą
Pagalbą į namus teikia 40 etatinių Klaipėdos socialinio paramos centro darbuotojų. Jiems padeda du savanoriai. D.Stankaitienė pabrėžė, jog paslaugų paketas yra labai platus.
Specialistai gyventojus nemokamai informuoja, konsultuoja, atstovauja, tarpininkauja. Taip pat aprūpina maistu, tvarko butą, skalbia iki 1 kilogramo skalbinių. Šios paslaugos nemokamai teikiamos reikalavimus atitinkantiems asmenims, kurių pajamos neviršija 1050 litų.
D.Stankaitienė teigė, jog sunku pasakyti, kiek Klaipėdoje yra vienišų senelių. Ne visi jie kreipiasi pagalbos. Direktorė žadėjo dar šią savaitę pasidomėti, kokią pagalbą gali suteikti E.Radavičienei.
„Sunku pasakyti, ar jai priklauso kokia pagalba. Kiekvieną žmogų reikia vertinti individualiai. Gal jai reikalinga tik maža tarpininkavimo, konsultavimo dėl paramos pagalba. Vyresniam žmogui kartais sunku susivokti. Nuvažiuosime, patikrinsime buitines sąlygas. Žinoma, nereikia pamiršti esančių eilių. Tačiau, kuo anksčiau įsirašai į jas, tuo greičiau sulauksi paslaugų“, - tvirtino direktorė.
Papildyta:
Klaipėdiečiai neliko abejingi skolų slegiamos, vos išgyvenančios, artimųjų neturinčios 76-erių metų E.Radavičienės istorijai.
Ryte ją aplankė Klaipėdos socialinės paramos centro darbuotojai ir suteikė informaciją, kur kreiptis ištikus sveikatos ir kitoms problemoms.
"Buvo įvertinta situacija. Moteris tikrai neturi didelių specialiųjų poreikių. Ji neatitinka miesto tarybos patvirtintis tvarkos, kada skiriama pagalba į namus. Patarėme moteriai, kur kreiptis, ištikus nelaimei. Ji gyvena netoli mūsų valgyklos. Bandysime jai suteikti maitinimą joje, jei atitiks pajamos", - tvirtino D.Stankaitienė.
Po pietų E.Radavičienę aplankė klaipėdietė, kuri atnešė jai įvairių maisto produktų. Moteris žadėjo vargo prispaustą moterį aplankyti dažniau ir padėti spręsti problemas susijusias su skolomis.
„Atnešė įvairių produktų. Net sulčių atsigerti. Ačiū labai už pagalbą“, - tvirtino skolų prispausta moteris.
Naujausi komentarai