Pereiti į pagrindinį turinį

"Sodra" iš mirusios moters reikalauja grąžinti skolą (papildyta)

2010-10-20 05:00
Absurdas: Klaipėdoje nereti atvejai, kai miręs žmogus laikomas gyvu, o vis dar vaikštantis šia žeme paskelbiamas mirusiuoju.
Absurdas: Klaipėdoje nereti atvejai, kai miręs žmogus laikomas gyvu, o vis dar vaikštantis šia žeme paskelbiamas mirusiuoju. / SHUTTERSTOCK nuotr.

Pašto dėžutėje „Sodros“ siųstą laišką radęs klaipėdietis krūptelėjo – jame buvo pranešta, kad moteriai, kurios net nepažinojo, iš pensijos bus išskaičiuojama teismo priteista skola. „Tačiau visi kaimynai patvirtino, kad ta pensininkė prieš kelerius metus mirė“, – kraupo vyras.

Ištiko insultas

„Lietuvoje dedasi tikri cirkai“, – istoriją pasakoti pradėjo klaipėdietis. Jis rugsėjo pabaigoje nuvyko į Kretingos rajoną, Vydmantus, kur butą turi giminaitis, šiuo metu esantis užsienyje.

„Kartą per dvi savaites važiuoju patikrinti buto, iš pašto dėžutės išimti laiškus. Šis kartas buvo ne išimtis, tačiau pašto dėžutėje rastas laiškas mažų mažiausia šokiravo“, – neslėpė pašnekovas.

Laiškas buvo adresuotas Birutei (pavardė redakcijai žinoma, – V.S.). Jį atsiuntė „Sodros“ Kretingos skyrius.

Laiške rašoma, kad Klaipėdos miesto apylinkės teismas dar rugpjūčio pradžioje priėmė nutartį ir pripažino pensininkę skolingą vienai bendrovei. Todėl jai nuo spalio 1-osios kas mėnesį iš pensijos bus išskaičiuota šimtą litų viršijanti suma.

„Keista tai, jog „Sodra“ laišką atsiuntė į butą Vydmantuose. Jį ši moteris mano giminaičiui pardavė mažiausiai prieš trejus metus ir buvo iš jo išregistruota. Kiek žinau, ji gyveno Klaipėdoje. Tačiau dar įdomiau, kad moteris jau dvejus metus yra mirusi. Tai man patvirtino kaimynai. Sakė, kad ją ištiko insultas. Kaip galima reikalauti pinigų iš mirusio žmogaus?“ – stebėjosi vyriškis.

Jis paskambino laišką pasirašiusiai „Sodros“ Kretingos skyriaus specialistei ir pranešė, jog moteris nebegyvena Vydmantuose ir net gali būti mirusi. Tačiau valdininkė esą teatsakė, kad yra teismo nutartis ir ją reikia vykdyti.

Tirs 20 dienų

„Sodros“ Kretingos skyriaus direktorė Danutė Kalinkienė teigė, kad duomenų, jog pensininkė Birutė yra mirusi, nėra.

„Tačiau mes girdėjome, kad ji lyg mirusi, lyg užsienyje“, – prasitarė vadovė.

Paklausta, kodėl žmogui, kuris, įtariama, gali būti miręs, mokama pensija, D.Kalinkienė dar kartą pakartojo, jog duomenų apie mirtį nėra, o kadangi pinigai pervedami į banko kortelę, tai nekontroliuojama, kaip ir kas juos išleidžia.

„Dabar jau turiu pasiėmusi to žmogaus pensijos bylą ir aiškinsimės situaciją, tačiau kol kas net nežinau, nuo ko pradėti. Gavome iš jūsų informaciją, tai ir tirsime“, – teigė „Sodros“ Kretingos skyriaus direktorė.

Ji teigė, jog įvairioms įstaigoms bus siunčiamos užklausos.

Jei paaiškės, kad moteris iš tikrųjų mirusi prieš porą metų ir visą tą laiką jai buvo mokama pensija? „Tada ir žiūrėsime“, – tolimesnių žingsnių kol kas įvardyti negalėjo D.Kalinkienė.

Ji teigė, kad tyrimas truks 20 dienų.

„Tikrai viską išsiaiškinsime, tačiau nieko pakomentuoti negalėsime, nes asmens duomenys yra saugomi. Tokie nesusipratimai labai retai pasitaiko, įdomus dalykas“, – pečiais gūžčiojo pašnekovė.

Mato po kelių minučių

Klaipėdos savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Gražina Misevičienė teigė, jog mirtys yra registruojamos Gyventojų registro centrinėje duomenų bazėje, kuria naudojasi įvairios institucijos.

„Sodra“ – viena jų.

Paprasčiau tariant, vos velionio artimasis ateina į Civilinės metrikacijos skyrių ir praneša apie giminaičio mirtį, šį faktą po kelių minučių gali pamatyti ir „Sodros“ specialistai.

„Mirties liudijimas išduodamas tik po to, kai duomenys įvedami į registrą. Šis liudijimas yra toks dokumentas, be kurio žmogaus nepalaidosi, bent jau teoriškai“, – teigė G.Misevičienė.

„Sodra“ neatlygintinai Registrų centre mato, ar žmogus miręs, ar ne. Situacija, apie kurią pasakojate, kad neaišku, ar moteris prieš dvejus metus mirė, tikrai nėra tipiška, ją reikia aiškintis“, – tvirtino Gyventojų registro tarnybos direktoriaus pavaduotoja Jūratė Aleksandravičiūtė.

Žinojo apie savo laidotuves

Situacijos, kai miręs žmogus laikomas gyvu, yra tokios pat dažnos, kaip ir tos, kai gyvas žmogus yra laikomas mirusiu ir palaidojamas nežinia kieno kūnas.

Tokių atvejų Klaipėdoje buvo ne vienas ir ne du.

Neįtikėtinos istorijos herojais tapo priekuliškiai, kurių 27 metų dukra gyveno Klaipėdoje. Jos pasigedę tėvai kreipėsi į policiją, kad būtų paskelbta dingusios jaunos moters paieška.

Po kelių mėnesių laukuose netoli Dovilų buvo rastas jaunos moters lavonas. Konstatuota, kad mirties priežastis – sušalimas.

Tėvai morge atpažino, kad tai jų dukters kūnas, ir jį palaidojo.

Tačiau po kurio laiko klaipėdietė, kuri neva buvo palaidota, įkliuvo vagiliaujanti viename prekybos centre. Duomenų bazė parodė, kad moteris tokia pavarde yra mirusi.

Galiausiai paaiškėjo, jog tai tikrai buvo ta priekuliškių ieškota dukra. Ji kelis mėnesius su sugyventiniu gyveno kitame bute, kurio adreso tėvai nežinojo.

Keisčiausia, kad moteris žinojo apie „savo“ laidotuves, tačiau tėvams nepranešė, jog yra sveika ir gyva. Taip esą ji siekė atkeršyti, nes nesutarė su gimdytojais, mat šie nebuvo patenkinti jos gyvenimo draugu.

Į keblią situaciją buvo patekęs ir penkiasdešimtmetis klaipėdietis. Jam paskambino uošvis ir pasakė, kad laikraštyje tarp registruotų mirusiųjų pamatė jo pavardę.

Numarintas gyvas vyras pradėjo aiškintis, kaip tai galėjo atsitikti. Paaiškėjo, jog žiemą prie Šv. Kazimiero bažnyčios buvo rastas sunkiai alkoholiu apsinuodijęs vyras.

Atvežtas į ligoninę jis medikams pasakė ne savo, o to žmogaus, kuris vėliau tapo netikru mirusiuoju, pavardę. Kai girtuoklis mirė, medikai jo pasakytus duomenis perdavė policijai, o šie juos atidavė morgui, iš kur buvo atiduotas velionio kūnas.

Gyvas numirėlis turėjo gerokai pavargti, kol įrodė, jog vis dar egzistuoja šiame pasaulyje.

Papildyta:

Gyva legenda apie mirusiais tapusius gyvuosius prieš gerą dešimtmetį nutiko ir Vilniuje. Iš namų išėjo ir negrįžo jauna moteris. Pareigūnai paskelbė jos paieška, o netrukus rasta negyva moteris buvo atpažinta kaip dingusioji. Velionė buvo palaidota.

Tačiau iš tiesų moteris laiką leido su meilužiu ir net nenutuokė, kad artimieji jos ne tik ieško, bet jau ir palaidojo.

Po laidotuvių praėjus maždaug savaitei meilužis moterį metė, tad jai teko grįžti namo. Ją pamatę namiškiai sustingo iš siaubo, nesutriko tik kelerių metukų „velionės“ sūnus, kuris puolė prie jos šaukdamas „Mama!“

Galiausiai sutuoktinis atleido paklydusiai žmonai, šeima susitaikė ir nuo kapo, kuriame buvo palaidota nežinoma moteris, dingo paminklas, žymintis, jog čia palaidota gyva atsiradusi „velionė“.

Į nemalonią situaciją, tačiau ne savo noru, buvo patekusi dar viena vilnietė. Prieš porą metų ji nusprendė banke pasirašyti pensijos kaupimo sutartį, tačiau paaiškėjo, kad moteris yra mirusi – jos nebuvo Gyventojų registrų duomenų bazėje, tačiau moteris buvo įrašyta tarp mirusiųjų. Vilnietė varstė ir „Sodros“, ir Migracijos tarnybos, ir Civilinės metrikacijos skyriaus duris, kol galiausiai išsiaiškino, kas ją „numarino“. Paaiškėjo, kad jos mirtis buvo užregistruota lygiai tą pačią dieną, kai mirė jos tėvas. Moterį į mirusiųjų sąrašus įtraukė „Sodra“.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų