Klaipėdos apygardos teismas paskelbė nuosprendį bendrininkams, kurie buvo sukūrę sistemą, kaip laivams skirtus degalus parduoti Lietuvos degalinėse ir taip pasipelnyti nesumokėtų valstybei mokesčių sąskaita.
Sukūrė visą sistemą
Vakar teisme klausydamiesi nuosprendžio šeši vyrai, tarp kurių buvo ir žilagalvių, vis žemiau lenkė galvas, jų nuotaika akivaizdžiai niuro.
Paskelbtas sprendimas vieniems jų lėmė ne tik laisvės atėmimą, bet ir daugiau nei milijono litų vertės turto konfiskavimą, kitiems – nemenkas baudas.
Vyriausias teisiamasis jau sulaukė 80 metų, jį į teismą nuolat lydėdavo žmona.
Bendrovės „Baltijos bunkeriavimo agentūra“ darbas – pildyti laivus degalais.
Šios bendrovės akcininkas ir vadovas Vladimiras Sergijenka nuosprendyje vadinamas nusikaltimo organizatoriumi. Tai jis sukūrė sistemą, kaip, užuot papildžius laivų talpyklas, dyzeliną realizuoti degalinėse.
Kad afera neišaiškėtų, Klaipėdos uoste itin gudriai buvo imituojamas degalų perpumpavimas į laivus. Kad niekas neįtartų, degalus gabenti skirtų laivų talpų skaitikliai būdavo pasukami, o maži laiveliai imituodavo, kad dyzelinas pumpuojamas.
Fiktyvūs rodmenys būdavo fiksuojami padirbtuose dokumentuose.
Taip suklastoti tarptautinių krovinių gabenimo važtaraščiai, kuriuose siuntėjas nurodomas realus, o gavėjas – fiktyvus.
Tuo metu dyzelinas keliaudavo į Tauragę.
Valstybei – milijoninė žala
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) tyrimą dėl įtarimų sukčiavus realizuojant laivams skirtą dyzeliną pradėjo 2006 metų spalį.
FNTT ir Muitinės kriminalinės tarnybos pareigūnai sekė bendrininkų veiksmus pusmetį nuo 2006-ųjų kovo iki spalio.
Paaiškėjo, kad buvo sukurta organizuota grupė, kurioje kiekvienas narys turėjo atlikti tam tikrą vaidmenį, be kurio nusikaltimo schema būtų neveikusi.
Iš Latvijos įmonių į Lietuvą grupuotė įvežė dyzelino, šie degalai turėjo būti perpilti į tanklaivį „Banga“, iš kurio būtų pildomos kitų valstybių laivų atsargos.
Iš tiesų dyzelinas buvo ne supiltas į tanklaivį „Banga“, o realizuotas Lietuvoje, neapmokestinus degalų nei pridėtinės vertės, nei akcizo mokesčiais.
Tyrėjai įtarė, kad neteisėtai buvo realizuota 1946 tonos laivams skirto dyzelino, o valstybei padaryta 2,5 mln. litų žala.
Kartu su bendrovės „Baltijos bunkeriavimo agentūra“ vadovu bei darbuotojais nuteistas Tauragės degalinių savininkas Gintaras Sprainys.
Laisvės atėmimas ir baudos
Teismas griežčiausias buvo V.Sergijenkai. Jam skirta 4 metų nelaisvės bausmė, be to, numatyta konfiskuoti jo turto už daugiau nei 1,4 mln. litų.
Igoris Gulinskij nubaustas 3 metų 9 mėnesių laisvės atėmimo bausme. Genrikui Mikelevič ir Valerijui Litovskich skirta 13 tūkst. litų bauda. Sergejus Švenčionis nubaustas 15,6 tūkst. litų bauda.
Degalų pardavėjas G.Sprainys gavo 32,5 tūkst. litų baudą, numatyta konfiskuoti 1,4 mln. litų vertės jo turto.
Šioje byloje buvo teisiama ir V.Sergijenkos vadovaujama bendrovė. Kadangi ji iki šiol veikia, moka mokesčius ir daugiau nepastebėta pažeidusi įstatymus, griežčiausia bausmė – įmonės likvidavimas – netaikyta.
Numatyta konfiskuoti bendrovei „Baltijos bunkeriavimo agentūra“ priklausančio turto už kiek daugiau nei 2, 44 mln. litų, tai yra tiek, kiek mokesčių nesumokėta valstybei parduodant akcizais neapmokestinamus degalus.
Be to, įmonei skirta 300 tūkst. litų bauda.
Naujausi komentarai